Valdžia išsyk blokavo socialinius tinklus ir opozicijai priskiriamus tinklapius. Apie 1 valandą ryto vietos laiku, tarnybos, stebinčios interneto tinklo veiklą Turkijoje, patvirtino, kad blokuojamo visi pagrindiniai socialinio ryšio tinklai: „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“.
Vienas iš HDP pirmininkų Selahattinas Demirtasas buvo suimtas savo namuose pietvakariniame Dijarbakyro mieste, o jo kolegė Figen Yuksekdag sulaikyta Ankaroje, atliekant tyrimą dėl terorizmo, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.
Jų areštas veikiausiai buvo dalis didelio masto operacijos prieš HDP – trečią didžiausią partiją Turkijos parlamente, turinčią 59 vietas, pagrindinę kurdų mažumos politinę atstovę.
S.Demirtasas ir F.Yuksekdag per kelis pastaruosius mėnesius buvo jau ne kartą atsidūrę tyrėjų akiratyje, bet šis atvejis buvo pirmasis, kai kuris nors iš jų buvo sulaikytas. Saugumo operacijos įvyko po vidurnakčio. S.Demirtasas savo „Twitter“ žinutėje, paskelbtoje 1 val. 30 min. vietos (0 val. 30 min. Lietuvos) laiku, nurodė, kad policija atvyko į jo namus ir kad jis tuojau bus suimtas.
Televizija NTV pranešė, kad šiedu politiniai veikėjai kaltinami skleidę uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) propagandą, o Anatolijos naujienų agentūra nurodė, kad S.Demirtasas kaltinamas išprovokavęs smurtą per žmonių gyvybių nusinešusius protestus 2014-ųjų spalį. Suimtieji taip pat nevykdė prokurorų reikalavimų duoti parodymus, sakoma pranešime.
Kaip praneša Turkijos vidaus reikalų ministerija, suimta iš viso 11 HDP įstatymų leidėjų, įskaitant abu lyderius. Koordinuoti reidai buvo surengti Turkijos pietryčių regione, įskaitant Diyarbakyro, Vano ir Bingolio miestus. Policija taip pat vykdo kratą partijos pagrindinėje būstinėje Ankaroje.
Tarp sulaikytųjų yra iškilus įstatymų leidėjas Sirri Surreya Onderas. Jis pastaruoju metu buvo atsakingas už kontaktus su kalinamu PKK lyderiu Abdullah Ocalanu. Taip pat buvo areštuotas HDP frakcijos parlamente seniūnas Idrisas Balukenas. Šie įstatymų leidėjai buvo suimti, kai parlamentas anksčiau priėmė rezoliuciją panaikinti savo narių teisinę neliečiamybę.
ES „nepaprastai susirūpinusi“ dėl kurdų parlamentarų areštų Turkijoje
Europos Sąjunga nepaprastai susirūpinusi dėl Turkijoje įvykdytų pagrindinės prokurdiškos partijos lyderių ir parlamento narių areštų, o Briuselis susisiekė su Ankara dėl šio klausimo, penktadienį nurodė Bendrijos išorės politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).
Penktadienį policija sulaikė Liaudies demokratinės partijos (HDP) pirmininką Selahattiną Demirtasą (Selachatiną Demirtašą) jo namuose Dijarbakyre, o jo kolegė Figen Yuksekdag (Figen Juksedah) sulaikyta Ankaroje, atliekant tyrimą dėl terorizmo, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.
„Nepaprastai susirūpinę dėl @hdpdemirtas ir kitų @HDPgenelmerkezi parlamentarų arešto. Sušaukėme ES ambasadorių susitikimą Ankaroje“, – sakoma F.Mogerhini „Twitter“ žinutėje.
Kaip praneša Turkijos vidaus reikalų ministerija, suimta iš viso 11 HDP įstatymų leidėjų, įskaitant abu lyderius.
Jų areštas veikiausiai buvo dalis didelio masto operacijos prieš HDP – trečią didžiausią partiją Turkijos parlamente, turinčią 59 vietas, pagrindinę kurdų mažumos politinę atstovę.
Televizija NTV pranešė, kad šiedu politiniai veikėjai kaltinami skleidę uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) propagandą, o Anatolijos naujienų agentūra nurodė, kad S.Demirtasas kaltinamas išprovokavęs smurtą per žmonių gyvybių nusinešusius protestus 2014-ųjų spalį.
Šie reidai buvo surengti, kai Turkijoje tebegalioja nepaprastoji padėtis, paskelbta po nepavykusio liepos 15-osios perversmo. Tačiau kritikai sako, kad saugumo tarnybų veiksmai dabar nukreipti ne vien prieš numanomus pučo lyderius ir šalininkus, bet ir tapo priemone nutildyti bet kokioms nepasitenkinimo apraiškoms.
Turkijoje sutriko socialinių tinklų veikimas
Penktadienį Turkijoje sutriko socialinių tinklų veikimas, kai šalyje kilo naujų neramumų dėl pagrindinės prokurdiškos partijos lyderių arešto, nurodė korespondentai ir stebėtojai.
Neveikė susirašinėjimo programėlė „WhatsApp“, o kai kurie vartotojai taip pat pranešė negalintys pasiekti „Twitter“, „Facebook“, „YouTube“ ir kitų tinklapių, nurodė naujienų agentūros AFP žurnalistai ir interneto vartotojai. Premjeras Binali Yildirimas tiesiogiai nepatvirtino, kad buvo vykdomi blokavimai, tačiau pripažino, kad „kartais dėl saugumo priežasčių galime naudoti tokias priemones“.
„Tai laikinos priemonės. Kai pavojus praeina, viskas grįžta į vėžės“, – sakė jis žurnalistams Stambule, o jo pasisakymą transliavo televizija.
Problemos prasidėjo, kai taikant precedento neturinčias griežtas priemones buvo sulaikyta 11 parlamento narių iš prokurdiškos Liaudies demokratų partijos (HDP). Tarp suimtųjų buvo ir partijos lyderiai Selahattinas Demirtasas bei Figen Yuksekdag.
Turkija yra nuolat kaltinama tuo, kad blokuoja prieigą prie socialinių tinklų esant padidėjusiam pavojui, pavyzdžiui, kai nutinka teroro aktai.
Stebėtojų tinklapis „Turkey Blocks“ nurodė, kad Turkijoje neveikė „Twitter“, „Facebook“ ir „YouTube“, o „WhatsApp“, „Skype“ ir „Instagram“ veikla buvo apribota.
Stambulo universitete žurnalistiką studijuojantis Augustinas Šulija BNS atsiųstame elektroniniame laiške nurodė, kad socialiniai tinklai šalyje blokuojami nuo 2 val. vietos (1 val. Lietuvos) laiku.
Pasak A.Šulijos, apie 15 valandą vietos laiku prie HDP partijos būstinės Stambule spontaniškai kilo palaikymo akcija. Apie šimtą partijos rėmėjų skanduodami šūkius ir nešini plakatu išreiškė paramą partijai, kurios lyderiai šiandien buvo suimti.
Netrukus policija iš šarvuočio pareikalavo susirinkusius žmones išsiskirstyti. Dėl nepaprastosios padėties šalyje, tokie susirinkimai yra nelegalūs.
Nepaklusus, po kelių minučių, buvo atvežta vandens patranka, kuri pradėjo leisti srovę į susirinkusius žmones. Taip pat šaudyta ašarinių dujų užtaisais. Miniai paniškai pradėjus bėgti iš aplinkinių gatvių į policiją pasipylė akmenų kruša, o policija paleido dar daugiau ašarinių dujų. Susirėmimas truko apie 10 minučių.
HDP būstinė yra įsikūrusi itin skurdžiame miesto rajone, kur daugelis gyventojų yra kurdai.
Socialiniai tinklai: „Twitter“ ir „Facebook“ vis dar neveikia. Stringa ir „WhatsApp“ aplikacija, kuri yra viena pagrindinių komunikacijos priemonių šalyje.
Šeštadienį planuojama protesto akcija.
Interneto ribojimo atvejus Turkijoje stebintis tinklapis nurodė, kad šį kartą buvo „uždusinti“ interneto paslaugų teikėjai, tokie kaip šalyje veikiantys „TTNet“ ir „Turkcell“.
„Interneto ribojimai vis dažniau naudojami Turkijoje, siekiant sustabdyti žiniasklaidos pranešimus apie politinius incidentus; tokia cenzūros forma pasitelkiama per trumpą laiką užkirsti kelią neramumams visuomenėje“, – sakoma tinklapyje.
Jame taip pat sakoma, kad ir anksčiau būta apribojimų naudojant „Twitter“ ir „Facebook“, tačiau populiarios susirašinėjimo programėlės, tokios kaip „WhatsApp“, buvo paveiktos pirmąkart.
Vartotojai iš pietryčių Turkijos praėjusią savaitę taip pat pranešė apie sunkumus naudojantis internetu.
Nemažai įgudusių Turkijos interneto vartotojų apeina interneto cenzūrą, naudodami virtualiuosius privačius tinklus (VPN).