Smurto banga susijusi su organizuotu nusikalstamumu, nusinešusi daugiau nei 34 000 gyvybių Meksikoje sudarė sąlygas atsirasti gana neįprasto tipo turizmo rūšiai, vadinamam „juoduoju turizmu“ ar „liguistu turizmu“.
„Masalu tokio tipo turizmui tapo paplitusi taip vadinama „narkokultūra“. Narkotikų prekeiviams buvo formuojamas turtuolių įvaizdis tapęs stereotipiniu“, - aiškina Aleksandras Desfassiaux, Pramonės Apsaugos Sistemų grupės (GMSI) prezidentas.
Minėta bendrovė prieš kelias dienas atskleidė atlikto tyrimo apie turizmo perspektyvas šalyje detales, kuris buvo vykdomas turizmo įmonėse. Tyrimas parodė, kad įprasto turizmo populiarumas nukritęs net 0.5 proc. dėl susidorojimo baimės ir nesaugumo jausmo, tačiau iš kitos pusės jaučiama kitokių kelionių paklausa, turistai renkasi ekskursijas, kuriose galėtų patirti įvairius pavojus, stiprias emocijas ir išgyvenimus.
Taigi su ką tik minėtų pojūčių paieška ir yra susijęs „juodasis turizmas“, visai netikėtai atsiradęs Meksikoje, praėjusio amžiaus paskutiniais dešimtmečiais, kai „35 metų ir vyresni keliautojai, neturintys ekonominių sunkumų“ ėmė teirautis „neįprastų maršrutų ir vietų, kur pavyzdžiui vyko žudynės“, - pasakoja A. Desfassiaux.
Viskas prasidėjo palaipsniui, kuomet Europos ir JAV jaunimas per pavasario atostogas norėdavo smagiai praleisti laiką ir atvykdavo apžiūrėti šiaurės sienos ar meksikietiškų paplūdimių. Vėliau šalyje ėmė populiarėti „pavojingos“ ekskursijos.
Meksikos gyventojai taip pat suprato, koks pelningas šis turizmas ir ėmė sudarinėti įvairiausius tokio pobūdžio maršrutus: siena tarp JAV ir Meksikos su šalia pastatytomis nelegalų iš Centrinės Amerikos stovyklomis. Tokia ekskursija gali kainuoti apie 750 dolerių.
Taip pat turistams siūloma pamatyti geležinę sieną, kurią JAV valdžia pastatė pasienyje su Meksika, o sumokėję papildomą mokestį galima nelegaliai kirsti kaimyninės šalies sieną. Sumokėjus 950 dolerių lėktuvu galima apžiūrėti aborigenų genčių teritorijas, pamatyti kaip šios gentys gyvena ir verčiasi, susipažinti su jų istorija ir „suprasti“ kokias istorines rykštes išgyveno šios bendruomenės.
Turizmas Meksikoje - stiprių pojūčių mėgėjams (enimbus.com nuotr.)
Taip pat siūloma aplankyti kaimus, kuriuose gyvena tik moterys su vaikais, kadangi vyrai emigruodami į Jungtines Amerikos valstijas, savo žmonas palieka rūpintis vaikais. Kita įdomybė Ekologinis Alberto parkas esantis šalies viduryje, Hidalge. Čia turistai patiria pasienio policijos persekiojimą, kuri sugavusi pavargusius keliautojus juos įžeidinėja anglų kalba, kad šie suprastų kokia yra dokumentų neturinčių bėglių dalia.
Už 750 dolerių turistai gali nusipirkti ekskursiją į emigrantų pabėgėlių stovyklą, kur iš pirmų lūpų gali išgirsti jų istorijas, kuriose jie pasakoja kaip dėl savo vargingumo buvo išvaryti iš bendruomenių ir ieškodami geresnio gyvenimo nelegaliai atsidūrė svetimoje šalyje.
„Meksikos sostinės centre, Tepito rajone, kuris garsėja kaip kontrabandos, narkotikų ir piratavimo ašis, rengiama kita ekskursija vedanti per taip vadinamą Mirties šventovę, čia turistai gali pabendrauti su žuvusių ar sužeistų susišaudymuose jaunų žmonių šeimos nariais“, - pasakoja tyrimą vykdžiusios bendrovės prezidentas.
Turizmo industrija Meksikoje yra didžiausias ekonomikos variklis ir šiais metais turizmo sektoriaus pajamos viršys net 20 proc., o tai sudaro apie 413 milijonų dolerių.
Sausio 18 dieną Madride vykusioje turizmo mugėje FITUR 2011, Meksikos turizmo sekretorė tvirtino, kad nepaisant padidėjusio smurto dėl organizuoto nusikalstamumo, turizmas Meksikoje išaugo, o ir gaunamos pajamos taip pat. Ji teigė, kad 2010 metai buvo svarbūs turizmui Meksikoje, kurį aplankė apie 22 milijonai turistų, tai beveik tiek pat kiek 2008 metais, kurie buvo geriausi turizmo metai visoje šalies istorijoje.
„Turistai pirkdami tokio tipo ekskursijas dažnai net prašo parodyti susišaudymo vietos nuotraukas ar kulkų žymes lankomoje vietoje“, - „tai labai savotiško tipo turistai, ieškantys stiprių išgyvenimų ir dažniausiai tai atvykėliai iš Europos ar JAV“, - pasakojo A. Desfassiaux.