Mažiausiai 150 žmonių žuvo, dar 4 tūkstančiai sužeisti – tokios pasekmės neramumų, drebinančių Egiptą nuo sausio 24 dienos. Nors 30 metų šalį valdantis prezidentas 82–erių Hosnis Mubarakas paleido Vyriausybę ir įsakė suformuoti naują, paskyrė naują viceprezidentą, vietos inteligentija reikalauja, kad atsistatydintų ir pats šalies vadovas.
Skuba evakuoti tėvynainius
Daugelio pasaulio valstybių užsienio reikalų ministerijos nerekomenduoja savo šalies gyventojams vykti į Egiptą ir ragina ten esančius greičiau grįžti.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija paragino mūsų šalies turistines bendroves kaip galima greičiau parskraidinti į gimtinę atostogaujančius tautiečius.
Papildomus skrydžius, skirtus savo piliečiams, tarp jų ir diplomatų šeimų nariams išvežti iš Egipto, surengė Saudo Arabija, Libanas, JAE ir Jordanija.
Azerbaidžano užsienio reikalų ministerija paskelbė apie ketinimą artimiausiu metu nusiųsti į Egiptą lėktuvą tėvynainiams, kurių čia yra apie 70, evakuoti. Azerbaidžano ambasada Egipte pranešė, kad per masinius neramumus žuvo vienas jos darbuotojų.
Serbija ketina specialiu skrydžiu išgabenti savo piliečius iš Egipto šiandien. Šiandien specialų lėktuvą savo tautiečiams evakuoti turėtų atsiųsti ir JAV.
Tuo tarpu Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija patarė šalies gyventojams tik susilaikyti nuo kelionių į didžiausius Egipto miestus, įskaitant Kairą, Aleksandriją ir Luksorą.
Rusija pranešė skubiai atšaukianti Egipte dirbančius „Lukoil“ ir dujų gavybos kompanijos „Novatek“ darbuotojus. Tuo tarpu dauguma poilsinius kelialapius nusipirkusių rusų kelionės į Egiptą neatsisako. Tiesa, prieš išvykdami jie privalo pasirašyti, jog vyksta savo noru. Manoma, jog šiuo metu prie Raudonosios jūros yra apie 30 tūkstančių Rusijos piliečių.
Hurgados kurorte su žmona poilsiaujantis Seimo opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius žurnalistams teigė, jog apie veik savaitę vykstančius neramumus sužinojęs tik žiūrėdamas televizorių: „Jei kelialapį būčiau įsigijęs ne prieš du mėnesius, greičiausia čia būtume nevykę. Tačiau šiandien aplink – ramu“.
Vakar buvo pranešta, jog į kurortinį Šarm El Šeichą įvesti Egipto kariuomenės daliniai, turėsiantys apsaugoti poilsiautojus nuo protestuojančiųjų galimų išpuolių.
Kairo tarptautiniame oro uoste vakar vis dar buvo įstrigę keli tūkstančiai keleivių, kurių skrydžiai buvo atšaukti arba perkelti dėl komendanto valandos.
Atsistatydino Vyriausybė
Penktadienis Egipte – poilsio diena, kai tikintieji eina į mečetes melstis. Šalies valdžia buvo įsitikinusi, kad po pamaldų liaudis patrauks namo. Tačiau beveik 50 tūkstančių gyventojų, kurių daugumą sudarė vidutinio amžiaus inteligentija, patraukė į Kairo centrinę Tahririo aikštę, reikalaudami, kad atsistatydintų Vyriausybė ir prezidentas.
Demonstrantai pasiekė vieną iš savo tikslų – vykdydama prezidento įsaką, šeštadienio rytą atsistatydino Vyriausybė. Prezidentas laikinuoju premjeru paskyrė civilinės aviacijos ministrą Achmedą Shafigą ir įpareigojo jį suformuoti naują Vyriausybę. Tačiau protestuotojai teigia nesą patenkinti tokiomis permainomis, reikalauja, kad atsistatydintų ir prezidentas.
Naujas viceprezidentas
Siekdamas kompromiso, Egipto prezidentas buvo priverstas imtis ir kitokių permainų šalies politiniame gyvenime. Žvalgybos vadovą Omarą Suleimaną jis paskyrė viceprezidentu.
O. Suleimanas tapo pirmuoju Egipto viceprezidentu per beveik 30 metų: šis postas buvo laisvas nuo 1981 metų, kai H. Mubarakas pradėjo vadovauti valstybei. Žvalgybos vadovas jau davė priesaiką ir pradėjo eiti naująsias pareigas.
Prezidentas turi trauktis
Televizijai „France 24“ Kaire Egipto opozicijos lyderis Mohammedas al Baradei pareiškė, kad prezidentas turi trauktis, ir pažadėjo, kad protestai prieš prezidento valdžią dar intensyvės.
Nobelio premijos laureatas, buvęs Jungtinių Tautų atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas tvirtai pasiryžęs priversti H. Mubaraką kapituliuoti.
Aukų daugėja
Vien šeštadienį per policijos ir antivyriausybinių akcijų dalyvių susidūrimus žuvo 33 žmonės, iš jų 22 Beni Suveife, kur demonstrantai mėgino padegti vietos policijos nuovadą.
Dar mažiausiai trys žmonės žuvo sausio 29 d. Kaire, kur protesto akcijos vyko ir įvedus komendanto valandą. Sausio 30 d. naktį demonstrantai šturmavo Vidaus reikalų ministerijos pastatą, padegė Egipto mokesčių valdybos pastatą, įsikūrusį Kairo centre. Šeštadienį Luksoro mieste buvo padegta valdančiosios partijos būstinė. Policija su protestuotojais kovoja ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis.
Teigiama, kad iš įvairių Kairo kalėjimų pabėgo apie keli tūkstančiai kalinių, kuriuos išvadavo jų giminės ir artimieji. Tarp išlaisvintųjų – visi protesto akcijose dalyvavę opozicinės Musulmonų brolijos nariai ir 8 palestiniečiai, judėjimo „Hamas“ aktyvistai.
Vietos valdžia skelbia, kad nuo neramumų pradžios Egipte žuvo mažiausiai 150 žmonių, apie 4 tūkstančiai sužeista. Medikai kreipėsi į gyventojus prašydami sužeistiesiems duoti kraujo.
Dėl masinių protestų Kaire, Sueco ir Aleksandrijos miestuose prailginama komendanto valanda – ji truks nuo 16 iki 8 val.
Siaučia marodieriai
Vykstant demonstrantų susirėmimams su policija ir kariuomene, Kaire ėmė siautėti marodieriai. Teigiama, kad kariškiams duotas įsakymas juos šaudyti vietoje.
Penktadienio vakarą marodieriams pavyko sunaikinti dvi mumijas Kairo nacionaliniame muziejuje, nors pastato padegimo ir buvo išvengta. Anot šalies vyriausiojo archeologo Zahi Havaso, incidentas įvyko muziejaus kontrolę perėmus sąmoningiems protestuotojams ir kariams. Z. Havasas taip pat sakė, kad marodieriai ištuštino ir muziejaus kasą.
Muziejus, kuriame saugoma tūkstančiai unikalių eksponatų, tarp jų – faraono Tutanchamono kapavietės lobiai, yra centrinėje Kairo aikštėje, greta valdančiosios partijos būstinės.
Dėl masinių protestų Egipte turistams laikinai neleidžiama patekti prie piramidžių, kurias saugo kariai.
Uždraudė televiziją
Egiptas uždraudė Katare įsikūrusios palydovinės televizijos „Al Jazeera“ darbą. Kanalo licencija anuliuota, atšaukta žurnalistų akreditacija. Tačiau Kataro televizijos transliacija iš Egipto internetu toliau tęsiama.
Nuo neramumų Egipte pradžios „Al Jazeera“ tapo vienu pagrindinių informacijos apie įvykius šalyje šaltinių. Televizija tiesiogiai transliavo įvykius Egipto miestų gatvėse ir prezidento H. Mubarako priešininkų komentarus.
Kiek anksčiau Egipte buvo visiškai nutrauktas interneto ryšys, beveik parą kai kur neveikė mobilieji telefonai. Būtent internetas – pirmiausia socialiniai tinklai – tapo pagrindine ryšio priemone masinių Vyriausybės priešininkų akcijų dalyviams.
Dviveidė Amerika
Ima aiškėti, kad prie neramumų Egipte nagus yra prikišusios Jungtinės Valstijos.
Pasak „The Daily Telegraph“, JAV palaikė Egipto opozicijos grupes, planavusias 2011 metais nuo valdžios nušalinti šalies prezidentą H. Mubaraką.
Nors JAV administracija viešai visada stojo H. Mubarako pusėn, pasirodo, tuo pat metu demonstravo ir palankumą opozicijai. Informaciją apie tai paskelbė „WikiLeaks“. JAV ambasadorės Egipte Margaret Scobey pranešime, išsiųstame 2008 metais, teigiama, kad „kai kurios opozicinės organizacijos“ suvienijo jėgas ir parengė valdžios keitimo strategiją.