Alytaus turguje Jazminų gatvėje sekmadienį ir antradienį mėsos paviljonas buvo tuščias. Trečiadienį čia jau atsirado vienas prekeivis, turintis kasos aparatą ir prekiaujantis šviežia mėsa.
Jotvingių gatvėje UAB „Alytaus duona“ triūsianti pardavėja bulgarišką mažytį kasos aparatą DP–50, pagamintą 2006–aisiais, vadina žaisliniu, kemšasi juosta, abejoja jo ilgaamžiškumu.
„Žmonės sunerimę, jaudinasi dėl darbo ir ateities, – kalbėjo Jazminų gatvės turgaus ir Jotvingių turgavietės direktorius Arūnas Dudzys. – Šiandien Alytaus turguje Jazminų gatvėje net 41 darbo vieta tuščia, žmonės neatėjo į darbą. Visame turguje tik septyni prekeiviai pakluso Vyriausybės nutarimams. Su kasos aparatais dirba trys rūkytų mėsos gaminių, vienas kiaušinių, du konditerijos ir vienas šviežios mėsos prekeivis."
Pasak direktoriaus, dalis smulkiųjų verslininkų žada papildyti bedarbių eiles, šešios moterys, kurios yra pensininkės, jau nebedirbs, jaunimas „kinkys arklius“ į užsienį.
Šaltą rytmetį kioskuose kasos aparatai neįsijungė
Jotvingių turgavietės kioskai, prekiaujantys šviežia mėsa, taip pat užrakinti.
Dirbo tik rūkytų mėsos gaminių kioskai. Prekiaujančios moterys nepageidavo viešintis, tačiau noriai kalbėjo apie naujuosius kasos aparatus ir naują prekybos tvarką.
„Atėjau ryte, buvo nulinė temperatūra, todėl kasos aparatas neįsijungė, reikėjo jį šildyti, – guodėsi moteris. – Palaikiau prie elektrinės krosnelės, tik tada įsijungė.“
Kito kioskelio prekybininkė paaiškino, kad bulgariški kasos aparatai, pagaminti 2006–aisiais, lyg žaisliniai, kišasi juosta, pirkėjai čekių neima, šiukšlinasi aplinka. Teigė: „Kasos aparatas mažas, reikėjo pirkti didesnį. Storais pirštais badai badai skaičius, nepataikai, suklysti...“
Žuvies kiosko prekiautoja akcentavo, kad kišasi kasos aparato juosta, abejoja, ar jis patikimai tarnaus.
Kai prekės kioske, o prekyba lauke
„Kažkas žiauriai pasipelno, negi Lietuva negali pati kasos aparatų pasigaminti?“ – piktinosi prekeiviai.
Alytaus centriniame turgelyje, prisiglaudusi prie gėlininkų, dirbo konditerijos gaminių pardavėja Jurgita Remeikienė. Ryte snigo, moteris tris valandas šildė kasos aparatą, kol šį įjungė.
„Maniškis kasos aparatas, palyginti su tais žaislinukais, kur kas didesnis. Buvau prigąsdinta ir įsigijau. Šiandien tikrino mokesčiai, sakė, kad kasos aparato man jau nebereikia. Mat prekės sukrautos kioske, o pardavinėju gaminius lauke, todėl galiu kasos aparatą padovanoti“, – patenkinta Jurgita, kad nereikės dirbant gaišti laiko, turėti nepatogumų.
Ką sako Alytaus AVMI viršininkė?
Alytaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Nijolė Tunylienė informavo, kiek Alytaus apskrities ir Alytaus miesto gyventojų yra įsigiję kasos aparatus, kiek prašymų kompensacijoms. Atsakė ir į klausimą, kas gresia tiems, kurie nenaudos kasos aparatų: „Alytaus AVMI iki gegužės 4 dienos užregistruotas 151 kasos aparatas, 127 gyventojai pateikė prašymus kasos aparatų įsigijimo išlaidoms kompensuoti. Bendra kompensacijų suma – 123 tūkst. 200 litų."
Pasak viršininkės, gegužę turgavietėse, kitose prekybos vietose mokesčių mokėtojai bus tikrinami įprastine tvarka, mat prekeiviai kontroliuojami visus metus. Susidūrę su atvejais, kai padaromi pažeidimai dėl žinių trūkumo ar įgūdžių stokos dirbant su kasos aparatais, mokesčių inspektoriai teiks pagalbą, konsultuos smulkiuosius verslininkus.
„Nustačius, kad teisės aktai dėl reikalavimo naudoti kasos aparatus ignoruojami, tokie atvejai bus vertinami principingai", – sakė N.Tunylienė.