Nuo gegužės visi dengtų turgaviečių prekeiviai maistu privalo prekiauti tik naudodami kasos aparatus. Kone visose šalies turgavietėse dalis prekeivių pasitraukė iš verslo, likusieji skundžiasi padidėsiančiomis išlaidomis, įvairiais nepatogumais. Prekiautojai tikino, kad valstybė iš jų daugiau pinigų neišpeš, kontrabanda įvežamos mėsos kiekis nesumažės, o kiti minėjo, kad kai kurie kolegos prekiaus namuose.
Prekiautojų sumažėjo
Mokesčių inspekcijos duomenimis, kasos aparatus įsigijo 2 tūkst. prekiautojų, jiems turės būti sumokėta 1,3 mln. Lt kompensacijų už patirtas išlaidas. Tačiau prekiautojų maisto produktais miestų turguose nuo gegužės sumažėjo. Pasak Šilutės turgavietės direktoriaus Alfonso Vanago, iš 20 prekiautojų maistu pasitraukė 4, o keli kiaušiniais prekiavę verslininkai prekystalius pasistatė lauke.
„Prekeiviams rengėme specialius kursus, kuriuose juos konsultavo valstybinių tarnybų darbuotojai, bet praktika rodo, kad perprasti tuos aparatus vyresniems žmonėms labai sunku, – kalbėjo A.Vanagas. – Jie baiminasi, kad mokesčių inspekcija nepradėtų bausti bent jau pirmus mėnesius, nes klaidų tikrai bus daug.“
Už kasos aparato naudojimo pažeidimus gresia piniginės baudos nuo 1 iki 3 tūkst. Lt.
Turgavietės vadovas mano, kad valdžia galėjo nereikalauti kasos aparatų bent regionuose. „Mūsų turgus veikia tik dvi dienas per savaitę, todėl mažuose miestuose ir miesteliuose tikrai niekas neturi šimtatūkstantinių apyvartų“, – tvirtino jis.
Turės daugiau išlaidų
Kaune Vilijampolės turguje užkalbinome prekiautoją Jūratę, kuri nesėkmingai bandė įjungti savo kasos aparatą. „Kol kas vargstu su ta naujove, – šyptelėjo ji. – Tačiau man neramu, kaip bus tomis dienomis, jei susirgčiau. Draugė negalės manęs pavaduoti, nes ne šeimos nariams neleidžiama darbuotis mano vardu registruotu aparatu.“
Moteris taip pat baiminasi situacijos, jei taps pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtoja. „Gali būti, kad apyvarta per metus perkops 100 tūkst. Lt, tada teks vesti visai kitokią buhalteriją“, – sakė Jūratė.
Prekiautoja tikino uždirbanti nedaug. „Taikome mažus antkainius, beveik 1,5 tūkst. Lt per mėnesį mokame už vietą turguje, verslo liudijimo mokesčius, tad patiems tikrai nedaug lieka, net jei ir kai kuriais laikotarpiais turime gerą apyvartą“, – tikino ji.
Prekiautojas Tautvydas Ruškys prisipažino, kad turi prekybos taškų keliose Kauno turgavietėse. „Sudėtinga bus tuos aparatus kas vakarą surinkti, vežti namo, nes prekyvietėse juos palikti nesaugu, – kalbėjo verslininkas. – Man atrodo, kad tai tik valdžios žaidimai, kurie tikrai neduos daugiau pajamų biudžetui.“
Pasak T.Ruškio, turgaus prekiautojų kontrolė kasos aparatais kontrabandos nepažabos. „Mes juk mažmenininkai, įsigyjame prekes legaliai, patys mėsos neatsivežame“, – aiškino verslininkas.
Kiti prekiautojai prasitarė, kad kai kurie jų kolegos dėl Vyriausybės politikos pasitraukė į šešėlį. „Jie turi savo nuolatinių klientų, gauna kontrabandinės mėsos ir dabar atsisakę verslo liudijimų nusprendė prekiauti ne turgavietėse“, – teigė anonimais norėję likti prekeiviai.
O Vyriausybė tikisi, kad įvedus kasos aparatus gerokai padaugės PVM mokėtojų, kurie valstybės biudžetą papildys iki 100 mln. Lt.
Protestuos Briuselyje
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija išsiuntė skundą Europos Komisijai dėl kasos aparatų prievolės turgavietėse. Asociacijos atstovai taip pat ketina vykti į Briuselį ir gauti ten leidimą bado akcijai bei protesto mitingui prie Europos Sąjungos būstinės.
O štai Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija, ilgai siūliusi valdžiai įpareigoti turgaus prekeivius prekiauti su kasos aparatais, ploja rankomis. Asociacijai priklausanti mėsos perdirbimo įmonės savininkė Teresė Lelešienė mano, kad kontrolę reikia dar labiau stiprinti. „Mes mokame visus mokesčius ir vos suduriame galą su galu, o turgavietėse daug metų klesti netvarka: prekiaujama neapskaitomais produktais, slepiama apyvarta siekiant išvengti PVM, nėra kokybės, prekių galiojimo terminų, tiekimo kontrolės“, – įsitikinusi ji.
Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius taip pat akcentavo, kad kasos aparatai yra neišvengiami norint užtikrinti sąžiningą konkurenciją.