Šešių vaikų mama Janytė nė neįsivaizdavo, kad kada nors išdrįs dainuoti kadenciją baigusios przidentės akivaizdoje. Iki Tulpiakiemio dienos vaikų centro atidarymo 2015-aisiais moters gyvenime buvo daug alkoholio, jokio darbo ir jokios vilties gyventi geriau. Ukmergės rajone esantis Tulpiakiemis buvo pagarsėjęs kaip viena socialiai jautriausių vietų visoje Lietuvoje. Čia gyvena apie 220 žmonių, 50 iš jų – vaikai. Ir didžioji dauguma anksčiau gyveno socialiai remtinose šeimose. Janė ir pati neslepia – iki dienos centro atidarymo prasmės gyventi blaiviai nematė ir ji.
„Mano tėveliai labai gerdavo, ir mane buvo įtraukę į tą liūną. Tačiau va ir išlipau, jau trys metai nė lašo. Ir atgal niekada negrįšiu“, – sako centro darbuotoja Janė Smailytė.
Darbas užimtumo centre ir savanorystė vaikų dienos centre prieš ketverius metus Janytei, kaip ir daugeliui kitų Tulpiakiemio moterų, padėjo išlipti iš duobės. Dabar galvodama apie panašaus likimo ir problemų dėl priklausomybių turinčias moteris, Janytė net susigraudina:
„Man jų labai gaila, kaip man savęs buvo labai gaila. Aš norėčiau jas paprotinti, nu geriau eikit čia, prikalbinčiau kiekvieną moterį, kad eitų čia, ir tikrai, vaikų užimtumas, savanorystė, darbas, yra viskas tas, ko reikia mums.”
Dalia Grybauskaitė pirmą kartą Tulpiakiemyje lankėsi prieš trejus metus. Tad šio vaikų, o dabar dar ir užimtumo suaugusiesiems tapusį centrą Grybauskaitė globoja nuo pat pirmųjų jo žingsnių. Pasak buvusios šalies vadovės, Tulpiakiemis galėtų tapti pavyzdžiu ir kitiems skurdiems šalies regionams. Tiesa, Grybauskaitė neslepia – pirmą kartą atvykus, teko su kai kuriomis moterimis kalbėtis asmeniškai ir gana griežtai. O štai šiandien į Tulpiakiemį sugrįžusi Grybauskaitė negali atsidžiaugti – progresas matyti visur, kur tik pažvelgsi.
„Per tris metus socialiai remtinų šeimų sumažėjo perpus. Stebuklas, kuris įvyko žmonių dėka. Matau, kaip pasipuošė dienos centras vaikučių piešiniais. Tikrai vaikučių piešinių prieš tris metus nebuvo, kalbėjom apie langus, apie grindis, o šiandien mes pasipuošę, ir puikiai aplinka sutvarkyta, ir dar yra planų“, – kalbėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Užimtumo namai, pasak 8 vaikus namuose auginančios moters, jai padėjo geriau save pačią vertinti.
„Oi labai net, žmogumi pasijaučiau, kai uždirbau savo pirmą atlyginimą. Čia, tame ir šaknys, kad čia…“, – sako centro darbuotoja Loreta Vyšniauskienė.
Rezultatai pranoko ir šios idėjos autorių lūkesčius.
„Susiduriam su problema, kad Tulpiakiemo kaime didelė labai atskirtis, žmonės neturi darbo. Ir mūsų šūkis – jeigu žmogus negali nuvažiuoti pas darbą, tai galbūt darbas gali atvažiuoti pas žmogų”, – teigia užimtumo namų direktorė Agnė Tėvelytė-Petronienė.
„Tai nėra tik darbas, kaip darbas, tai socialinis darbas. Kai tu to žmogaus lauki ir suteiki jam, kai tą žmogų įvertini ir jis mato savo darbo rezultatus, kad jis vienintelis toks, nepakartojamas ir smagus, ir paties uždirbti pinigai. Vaikai tiesiog švyti”, – sako vaikų dienos centro direktorė Vilma Šidliauskienė.
Netolimoje ateityje Tulpiakiemo vaikų dienos centro įkūrėjai ketina įkurti ir senjorų namus.