• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsisakę gydytis asocialūs asmenys tampa vaistams atsparios tuberkuliozės užkrato platintojais.

REKLAMA
REKLAMA

Benamiai, iš kalėjimo grįžę ar asocialūs asmenys - Tuberkuliozės ligoninės darbuotojams įprastas kontingentas. Šiandien stacionare guli 13 ligonių, neturinčių gyvenamosios vietos, iš jų - 10 klaipėdiečių. Tuberkulioze serga 27 benamiai, iš jų 21 - atvira plaučių tuberkuliozės forma.

REKLAMA

Nors tuberkulioze serga ir įprastai gyvenantys, dirbantys žmonės, didžiausią grėsmę visuomenei kelia būtent asocialieji, kadangi jie nesilaiko higienos, nakvoja laiptinėse, kosti, krenkščia, spjaudo viešose vietose. O šitoks elgesys - gera terpė tuberkuliozės mikobakterijoms.

„Sudaryta gera įstatymų bazė, skatinanti šiuos asmenis gydytis. Tačiau jei žmogus norės valkatauti, nenorės gydytis, kaip jį begaudytum - jis vis tiek pabėgs, valkataus“, - pasakojo Tuberkuliozės ligoninės vyriausioji gydytoja Virginija Daukšienė.



Remia valstybė ir geradariai

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėje nuo pat ankstyvo ryto slaugytojos Violetos Bendikienės kabinetą aplanko tie, kuriems, baigus gydymą stacionare, kasdien būtina išgerti gydytojų skirtąsias vaistų dozes.

Kad šie asmenys būtų suinteresuoti nepertraukiamai gydytis, penktadieniais jie skatinami maisto ir būtiniausių higienos reikmenų rinkiniu. Tačiau jo reikia nusipelnyti - slaugytojos akivaizdoje išgerti vaistus kiekvieną savaitės darbo dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

11 pacientų, kurie atvykti į ligoninę negali dėl kitų ligų, namuose lanko patronažinė slaugytoja. Penktadieniais ir jiems pristatomi paketai.

Paketai, kurių vertė - 10 litų, - gera paskata gydytis, parama ligonio šeimai. Kai kuriuos, prisipažįsta jie, išgerti kasrytinės dozės į ligoninę išvaro žmona. Tuolab kad kelionė nekainuoja - atėjusieji gauna po du talonėlius miesto autobusui.

REKLAMA

V. Daukšienė džiaugiasi, jog didelė paskata bedaliams gydytis - ir nemokami vaistai. Mat gražų gestą parodė greta įsikūrusi vaistinė - neimti iš jų priemokos už kompensuojamuosius vaistus.

Medikamentams, skirtiems atspariai tuberkuliozei gydyti, kurių priemoka didesnė, 10 tūkst. litų prieš kelerius metus skyrė ROTARY klubas.



Negydant - pavojus visuomenei

REKLAMA

Žinia, didžiausią pavojų visuomenei kelia asmenys, sergantys atvira tuberkuliozės forma. Praėjusių metų pabaigoje Klaipėdos mieste benamių, sergančių atvira plaučių tuberkulioze, buvo 24. Skaičiai, žinia, dažnai kinta: kai kurie gydosi ir tuberkuliozė tampa neatvira, kai kurie miršta, treti kažkur dingsta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau net jei žmogus pagydomas ir nebeišskiria mikobakterijų, išlieka pavojus, kad gyvenant trasose, sąvartyne ar namo laiptinėje, prastai besimaitinant, tuberkuliozė vėl progresuos, o reguliariai negydant įgis vaistams atsparią formą“, - nerimauja V. Daukšienė.

Tuomet jų gydymas taps probleminis. Maža to - atsparia forma jie gali užkrėsti kitą žmogų.

„O kuo šis žmogus bus kaltas? Jis iškart gydomas sudėtingomis 5-6 vaistų kombinacijomis, gydymas problemiškas ir ilgas“, - sakė pokalbininkė.

REKLAMA

Viena laimė, kad suderinus su ligonių kasomis tokius ligonius galima stacionarizuoti jau daugiau nei 6 mėnesiams.

Šiuo metu iš 54 uostamiestyje gyvenančių pacientų, sergančių atsparia tuberkulioze, - 12 benamių.

Dar atsparesnė forma

Atspari vaistams tuberkuliozė - didelė grėsmė visame pasaulyje. Pernai vykusiame 4-ajame tarptautiniame tuberkuliozės ir plaučių ligų kongrese viso pasaulio gydytojai prabilo apie XDR tuberkuliozę, tokią, kuri jau atspari ne vien pagrindiniams, bet ir antros eilės prieštuberkulioziniams vaistams. Ji trims pacientams jau diagnozuota ir Klaipėdoje.

REKLAMA

„Štai tokia tuberkuliozė, - pasakojo V. Daukšienė, - labai pavojinga, nes jos gydyti nelabai yra kuo. Sudarai gydymo schemą ir seki, ar organizmas toleruoja, ar nekenkia kepenims, inkstams. Jų poveikis nėra geras ir efektyvus. Suki galvą, mąstai, jautiesi nemaloniai, kai žmogus jaunas, o tuberkuliozė progresuoja. O nauji efektyvūs vaistai nesukuriami“.



Profilaktika – patiems

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuberkuliozė - infekcija, kuri plinta oro lašiniu būdu. Todėl užsikrėsti ja galime visi.

„Jei gerai uždirbate - dažniausiai labai daug dirbate, patiriate stresus, ir organizmo atsparumas krenta. Todėl galimybė susirgti tuberkulioze yra reali. Juk vaikštome į tas pačias parduotuves, važiuojame transportu, vaikštome laiptinėmis“, - sakė gydytoja.

REKLAMA

Įdomu, kad dauguma mūsų jau gali būti užsikrėtę šia infekcija, tačiau nesergame, nes organizmas pajėgus su ja kovoti.

Pirmieji šios ligos požymiai - apie 37,1 laipsnio C pakilusi temperatūra, silpnumas, užsitęsęs kosulys, naktinis prakaitavimas. Todėl pasireiškus šiems simptomams būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir išsitirti.

REKLAMA

Laiku nustačius tuberkuliozę, per metus visiškai pasveiksta apie 80 proc. ligonių.

Norint išvengti nemalonaus užkrato, reikia dažnai vėdinti patalpas, laptines, jas plauti, drėgnu skudurėliu valyti visus paviršius. Mikobakterijos bijo ir saulės šviesos.

„Jei patalpas tik pašluosime, neplausime, - pavojus užsikrėsti bus didesnis, nes mikobakterijos pakils į orą ir jas įkvėpsime“, - paaiškino specialistė.



Genovaitė Privedienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų