Pirmas žingsnis – apžiūrėkite savo kojas
Atidžiai apžiūrėkite savo kojas dienos šviesoje. Ar pastebite ant jų sutrūkinėjusių kapiliarų, išsiplėtusių venų, atsiradusių veninių mazgelių? Galbūt jau matote odos spalvos pakitimų, neaiškios kilmės kraujosruvų ir netgi atvirų žaizdelių, iš kurių kraujuoja arba randelių? Tokie požymiai gali pranešti apie progresuojančią dažniausią lėtinės veninės kraujotakos nepakankamumo išraišką – venų varikozę.
Antras žingsnis – pagalvokite, kokius fizinius pojūčius jaučiate
Besivystančiai venų varikozei būdingas kojų sunkumas, skausmas, nuovargis, vėliau pasireiškia tinimas, odos tempimas ir pan. Kai kurie pacientai įvardija kojų tirpimą ir pojūčius, tarsi jomis bėgiotų skruzdėlytės. Tuo tarpu kiti pacientai apibūdina tokius pojūčius kaip nemalonus deginimas, odos niežulys, odos jautrumo pokyčiai. Pagalvokite, ar tokius fizinius simptomus jaučiate ir Jūs? Kada jie pasireiškia? Galbūt tik vakarais, po sunkios darbo dienos, o galbūt jau rytais jaučiate kojų maudimą ir sunkumą? Pasvarstykite, kaip jaučiatės, ilgesnį laiką pabuvę statinėje padėtyje, pavyzdžiui, ilgiau pastovėję ar pasėdėję. Ar po to jaučiate kojų sustingimą, deginimą, netgi skausmą? Tai gali būti sutrikusios veninės kraujotakos simptomai, pranešantys apie progresuojančią venų varikozę.
Trečias žingsnis – pasidomėkite savo šeimos ligos istorija
Ar teko girdėti, o galbūt jau žinote, kad Jūsų artimieji sirgo arba serga venų ligomis? Galbūt kai kurie jų nešioja kompresines kojines, o kai kurie jau net turėję venų operacijų? Nebūkite abejingi savo šeimos ligos istorijai, nes tai bene geriausias būdas suprasti, kokios ligos ar sveikatos sutrikimai dabar ar ateityje gali pasireikšti ir Jums. Venų varikozė ypatingai sėkmingai gydoma tuomet, kai jos kontroliavimas pradedamas dar ankstyvose jos stadijose. Dar geriau, kai į venų ligas linkę asmenys savo kojomis rūpinasi iš anksto, t.y. taiko venų ligų profilaktikos priemones. Tarkime, į venų ligas linkę asmenys nešioja elastinį trikotažą ar reguliariai užsiima venų kraujotakai „draugiška“ fizine veikla, pavyzdžiui, plaukiojimu ar mankštomis baseine – tai puikūs venų varikozės profilaktikos metodai.
Ar atlikote visus siūlomus žingsnius? Jei manote, kad metas apsilankyti kraujagyslių chirurgo kabinete – padarykite tai nedelsdami. Jis patars, kaip elgtis toliau. O kol laukiate vizito, išmėginkite neinvazines venų varikozės gydymo priemones, pavyzdžiui, gelius su didelėmis heparino natrio druskos koncentracijomis. Lioton gelis – tai vaistinis preparatas, kurį naudinga turėti ir rankinėje, ir biuro stalčiuje, ir miegamojo spintelėje, ir namų vaistinėlėje, ir netgi kelionėje. Jis ypatingas tuo, kad lengvai susigeria, netepa drabužių bei maloniai kvepia. Lioton gelyje esanti didelė heparino natrio druskos koncentracija padeda greitai susigrąžinti kojų lengvumo jausmą. Be to, jis gerina mikrocirkuliaciją ir mažina kojų tinimą bei su juo susijusius nemalonius pojūčius. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.