• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio mėn. 29 d., trečiadienį, 18.00 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) pristato tris pasaulinio garso britų meno kritiko Edwardo Lucie-Smitho projekto „3 worlds in 1“ parodas: „Tarptautinis Londonas“, „Polemiškai maža“ ir „Naujasis Irano menas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Šių dienų horizontaliosios, tinklinės struktūros meno laukas pasižymi meno procesus generuojančių centrų gausa. Juos inicijuoja jaunoji kūrėjų karta. Tokių bendruomenių koegzistavimas ir aktyvumas tampa varomaja Londono jėga“, – teigia E. Lucie-Smithas. Todėl šiose trijose parodose nerasime visiems gerai pažįstamų „brendų“. Kuratorius akcentuoja kylančių jaunųjų autorių kūrybinę drąsą, energiją, inovatyvumą, gebėjimą rasti savo nišą persisotinusioje meno rinkoje.

REKLAMA

E. Lucie-Smitho projektas pristatomas KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) išskiria kelis esminius šiuolaikinio meno pasaulio fragmentus, būdingus margam ir eklektiškam Londonui. Paroda „Tarptautinis Londonas“ – tai plačios ir mišrios meno bendruomenės kūryba. Ekspozicijos autoriai – Jungtinėje Karalystėje studijas baigę ir jau 10-15 metų sostinėje sėkmingai kuriantys britai bei kitų šalių menininkai. Šio reiškinio pristatymui kuratorius pasirinko 13 autorių, kurie kuria instaliacijas, fotografijas, provokuojamus video darbus, performansus.

REKLAMA
REKLAMA

Paroda „Polemiškai maža“, pasak E. Lucie-Smitho, kreipia dėmesį į du dalykus: tapybos atgimimą Londone ir miniatiūros strategiją, kaip priešstatą išpūstai šiuolaikinio meno retorikai. 26 autorių ekspozicija yra parengta bendradarbiaujant su Londono kuratoriumi, galerininku Zavieru Ellisu. Revizuodamas tradicinės tapybos sampratą, E. Lucie-Smithas klausia: „Ar mažąja forma galima atskleisti konceptualius dalykus taip pat įtaigiai kaip ir didelio formato paveikslais ar šiuolaikinių medijų kūriniais?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak parodos „Polemiškai maža“ lietuviškosios dalies kuratoriaus, menotyrininko Igno Kazakevičiaus, Lietuvoje tapybos ir miniatiūros derinys yra prilyginamas kičui, eskizui, sumažintai didelio paveikslo versijai. Reta tapytojų, sąmoningai kuriančių miniatiūras, o dar rečiau mažuosius tapybos kūrinius galima pavadinti šiuolaikinio meno kūriniais. Todėl įvertinti miniatiūros koncepciją buvo pakviesti ne tik tapybos, bet ir fotografijos, garso, piešinio medijas naudojantys autoriai. Parodoje dalyvauja Gytis Skudžinskas, Juozas Laivys, Laisvydė Šalčiūtė, Mindaugas Bumblys, Arturas Bumšteinas, Andrius Zakarauskas, Žygimantas Augustinas.

REKLAMA

Pristatydamas parodą „Naujasis Irano menas“, E. Lucie-Smithas teigia, jog šios šalies scena yra bene svarbiausia Vidurio Rytuose. Susidomėjimas šiuo regionu Londone auga itin sparčiai. Projekte rodomi fotomenininkai buvo atrinkti per pirmąjį atvirą, 2010 metais facebook'e vykusį, Irano meno konkursą „Persbook“. Jų darbams būdingi tarp Rytų ir Vakarų besiblaškančio žmogaus įvaizdžiai, antropologinis dvilypumas. Socialinių grupių, politinės, šeimos, asmeninės ir visuomeninės laisvės metaforos perteiktos vizualizuojant žmogaus kūną. Kūnu taip pat „matuojama“ ir islamo vaizduojamojo meno tradicija, šalies uždarumas. Autoriai siekia peržengti kultūrines ribas, kanonus, socialinių dogmų stereotipus. Ši paroda įveikė Irano vyriausybės cenzūrą ir Klaipėdą pasiekė internetu.

REKLAMA

Ketvirtąja Londono paralele būtų galima pavadinti KKKC pristatomus „stakistus“ (Stuckism*). Londono „stakistus“ matote parodoje „Polemiškai maža“, o Teherano grupuotės kūrinius – „Naujojo Irano meno“ parodoje.

Edwardas Lucie-Smithas (g. 1933) – žinomas britų rašytojas, poetas, meno kritikas, kuratorius ir daugiau kaip šešiasdešimties knygų apie meną autorius. Jis išleido daug grožinės literatūros, meno istorijos, kritikos knygų. Kai kurių tiražas siekia 250 000 egzempliorių. Knygos „Meno kryptys nuo 1945-ųjų: temos ir koncepcijos“ (pirmą kartą išleista 1969 m. ir iki pat šiol perleidžiama įvairiomis kalbomis, tarp jų kinų, arabų ir persų), „XX amžiaus vizualusis menas“, „Meno sąvokų žodynas“ bei „Menas šiandien“ tapo nepakeičiamais vadovais po meno pasaulį. E. Lucie-Smithas pastaruosius kelis dešimtmečius intensyviai tyrinėja meno proceso marginalizacijos ir naujų meno centrų formavimosi periferijoje klausimus. Meno kritikas kuruoja meno projektus, skaito paskaitas Lotynų Amerikoje, Viduriniųjų Rytų šalyse, Kinijoje, Rytų Europoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

*Stuckism — meno judėjimas, atsiradęs 1999 metais Jungtinėje Karalystėje. Jo iniciatoriai – menininkai Billy Childishas ir Charles'as Thomsonas – siekė propaguoti figūrinę tapybą ir priešintis konceptualiajam menui. Grupė susikūrė kaip alternatyva YBA (Young british artists) – neformaliam Jaunųjų britų menininkų sambūriui. Šiandien pasauluje yra daugiau kaip 200 „stakistų“ grupių, veikiančių 47-iose šalyse. Pagrindiniai jų nariai nuolat rengia demonstracijas prie TATE galerijos,  protestuoja prieš Turnerio prizą ir prieš Ch. Saatchi šiuolaikinio meno populiarinimo politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų