Šiaulių miesto politikų komisija, vadovaujama mero Justino Sartausko, įvardijo mokyklas, kurias siūloma jungti prie kitų mokyklų. Iš mokyklų tinklo pirmiausia išnyktų Auštabalio ir Dainų pradinės, Dubijos pagrindinė, vėliau ir kai kurios kitos pradinės mokyklos.
Karpymas — nuo trijų
Nuo 2012 metų rugsėjo siūloma Aukštabalio pradinę mokyklą prijungti prie „Rasos“ progimnazijos, Dainų pradinę mokyklą — prie Dainų progimnazijos, Dubijos pagrindinę mokyklą — prie Salduvės progimnazijos.
Nuo 2013 metų rugsėjo visos likusios pradinės mokyklos siūlomos integruoti į progimnazijas. Centro pradinė būtų prijungiama prie Ragainės progimnazijos, Lieporių pradinė — prie Gegužių progimnazijos, „Saulės pradinė — prie “Romuvos“ progimnazijos.
Probleminių mokyklų sąrašas nėra baigtinis. Klausimai kyla pirmiausia dėl Vijolių vidurinės mokyklos, kuri siekia regioninės sporto gimnazijos statuso. Tačiau tolesni mokyklų tinklo optimizavimo veiksmai būtų numatomi mokyklų tinklo pertvarkos 2012— 2015 metų bendrajame plane. Jo gairės turėtų paaiškėti kitų metų vasarį.
Vakar tokį Tarybos sprendimo projektą pasiūlė Savivaldybės administracijos darbo grupė, sudaryta iš Švietimo skyriaus vadovų, rengusių tinklo optimizavimo kriterijus. Grupei vadovavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viktoras Strups.
Mero vadovaujama komisija pritarė, kad būtent toks projektas būtų viešinimas ir teikiamas bendruomenei diskutuoti.
Per retas tinklas
J. Sartausko teigimu, vadovaujamasi principu, kad „mikrorajone turi išlikti pradinė, pagrindinė mokykla ir gimnazija“. Meras tvirtino, jog pertvarka neišvengiama ne vien dėl biudžeto taupymo. Lėšos, kurias galima būtų panaudoti ugdymui, dabar naudojamos pastatams.
Analizė rodanti, kad mokyklų tinklas yra per retas, mokiniai per daug pasklidę po mokyklas. Mokinių nuo 2001 metų mieste sumažėjo nuo 23 tūkstančių iki 14 tūkstančių.
Dar meras siūlė: „Jeigu vienus mokyklų pavadinimus brauksite, galvokite apie kitus.“
Tuo tarpu Vaidas Bacys, Tarybos narys ir švietimo ir mokslo viceministras, komisijai teikęs savo atskirą nuomonę, ragino galvoti ne „apie pavadinimus, o apie problemos sprendimą.“ Jis pagarsino, jog Šiauliai “pirmauja“ šalyje pagal mokiniui tenkančius mokyklų ploto kvadratus.
Anot viceministro, delsimas priimti sprendimus tik verčia mokyklas konkuruoti dėl mokinių. Jo teigimu, mokyklų prijungimas nėra jos uždarymas, todėl yra galimybė pedagogams išlaikyti darbo vietas, juos perkeliant.
Gimnazijų ši pertvarka neiliečia, nes jos turi pakankamai mokinių.
Lėmė neigiami balai
Violeta Damskienė, Švietimo skyriaus vedėja, aiškino, jog siūlymus lėmė mokyklų įvertinimas pagal mokyklų optimalumo kriterijus. Pliusaiir minusai rašyti atsižvelgus į mokinių skaičių, jų judėjimą iš mokyklos į mokyklą per mokslo metus, mokinio krepšelio ir Savivaldybės biudžeto lėšų naudojimą, mokyklos pastato būklę, mokyklų aprūpinimo standartus.
Įvardytos jungti mokyklos surinko daugiausia neigiamų balų. Dainų pradinė — rekordininkė pagal neigiamus balus: iš 11 balų ji įvertina 10 neigiamų balų. Dubijos pagrindinė surinko 9 neigiamus balus, Aukštabalio pradinė — 8.
V. Damskienės tvirtinimu, projekte įvardytos mokyklos beveik visos turi mažiau moksleivių, nei nustatytas vidurkis. Ji siūlė politikams galvoti apie visas mokyklas, kurios surinko po 6 neigiamus balus ir daugiau. Taip yra įvertintos visos pradinės, išskyrus „ Saulės“. Bet 7 neigiamus balus turinti Tėvo Benedikto Andruškos pradinė kol kas vienintelė neliečiama.
Iš progimnazijų ir pagrindinių mokyklų neigiamų balų daugiau nei teigiamų surinko „Rasos“ progimnazija, Santarvės vidurinė, Vinco Kudirkos pagrindinė, Zoknių pagrindinė (po 6), Gytarių progimnazija (8).
Politikams kai kurie siūlomi jungimai — pirmiausia Centro pradinės — kėlė abejonių. Kadangi projektas ne galutinis, didesnės diskusijos nebeįsižiebė.
Nepriklausomas Tarybos narys Stasys Tumėnas pasidžiaugė pirmą kartą dalyvavęs posėdyje, kuriame „neįžvelgė partinių interesų“. To partiniams politikams jis linkėjo ir susitikimuose su mokykų bendruomenėmis, kad “niekas nesigultų ant geležinkelio“.
Rūta Jankuvienė