Aldona KUDZIENĖ
Ernestas, Skirmantė ir Ema Briedžiai – visiški našlaičiai. Jų mamą mirtis išsivedė prieš aštuonerius, o tėvelį – prieš dvejus metus. Tuomet ką tik pilnametystės sulaukęs brolis padarė svarbų ir atsakingą gyvenimo žingsnį – nusprendė, kad gyvens vieni ir į jokius globos namus savo sesių neatiduos. „Šiandien džiaugiuosi, kad atlaikiau sunkiausią periodą. Neslėpsiu, buvo dienų, kai maniau, kad pečiai naštos neatlaikys. Dabar, kai atradau Bendruomenės centrą, gyvenimas visai kitoks“, – atvirai kalba Ernestas. Briedžių namuose lankėmės džiugiu momentu – geradarių žmonių dėka buvo baigiama atnaujinti jų virtuvė.
Abejinga neliko ne tik vietos bendruomenė
Virtuvės atnaujinimu labiausiai džiaugėsi Ernestas. Jis gi – būsimas virėjas, iki šiol dažniausiai joje darbavęsis. Vaikinas mokosi Alytaus profesinio rengimo centre, Skirmantė kirpėjo specialybės siekia Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre, jaunėlė Ema – Vidzgirio pagrindinės mokyklos dešimtokė.
Pasak Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotojos Genutės Platūkienės, progą pašviesinti našlaičių Briedžių namus suteikė Vietos bendruomenių savivaldos programa, kurios paskirtis – skatinti vietos bendruomenių savivaldą ir savarankiškumą sudarant galimybes spręsti joms aktualius klausimus ir tenkinti jų viešuosius poreikius.
Pradžia buvo tokia. Pernai gegužės 2-ąją miesto mero pavaduotoja Danguolė Juozapavičienė kartu su tuometiniu socialinės apsaugos ir darbo ministru Donatu Jankausku ir Socialinių paslaugų departamento direktoriumi Aivydu Keršuliu pasirašė Vietos bendruomenių savivaldos programos įgyvendinimo sutartį. Tąsyk vicemerė pažadėjo, kad Alytaus miesto savivaldybė šitą programą įgyvendins garbingai, bei vylėsi ją paskatinsiant bendruomeniškumą, iniciatyvumą.
Pagal Vietos bendruomenių savivaldos programos įgyvendinimo sutartį, iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų Alytaus miesto savivaldybės bendruomenių reikmėms teko 166,9 tūkst. litų, kurie lygiomis dalimis buvo paskirstyti savivaldybėje sudarytoms penkioms vietos bendruomenių taryboms.
Vidzgirio gyvenamosios teritorijos vietos bendruomenės tarybai skirta 33 tūkst. 380 litų. Per 2012 metus Vidzgirio vietos bendruomenės taryba priėmė ir įgyvendino 16 sprendimų, kurie tenkina viešuosius bendruomenės narių poreikius, duota lėšų vaikų ir jaunimo užimtumui, sportui ir sveikatinimui, viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti, kultūriniams ir šviečiamiesiems renginiams organizuoti, pažeidžiamų bendruomenės narių poreikiams tenkinti.
„Vidzgirio gyvenamosios teritorijos vietos bendruomenės taryba tūkstantį 318 litų skyrė bendruomenėje gyvenantiems našlaičiams Briedžiams - Ernesto, Emos ir Skirmantės šeimai. Visa suma buvo panaudota statybinių medžiagų virtuvės remontui pirkimui. Mums pasisekė, nes prekybos centras „Moki - veži“, kurio direktorė Nijolė Jančiauskienė, padarė didelių nuolaidų, vos ne pusvelčiui įsigijome statybinių medžiagų. Tos sumos užteko grindų dangai, kriauklei ir spintelei. Langą virtuvėje įdėjo UAB „RV Oferta“ (direktorius Ričardas Truncė). Virtuvę remontavo Alytaus profesinio rengimo centro, kuriame mokosi Ernestas, mokiniai. Geranoriškai šį reikalą įvertino direktorius Vytautas Zubras.
Mums smagu, kad dosnūs alytiškiai Aušra ir Gediminas Pilkioniai, Gita Špucienė, Valdas Launykas vaikams padovanojo drabužių ir taip reikalingos avalynės“, - vardija gerus darbus ir geradarius visų vietos bendruomenių tarybų veiklą kaip savivaldybės atstovė koordinuojanti Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja G.Platūkienė.
Bučinys gerajai pagalbininkei
Šią moterį visi Briedžiai vadina tiesiog Genute, tikina, kad ji jiems tarsi pagalbininkė. Ir tą kartą, specialistei vos įžengus į Briedžių namus, Ema pribėgusi apkabino ir pabučiavo.
„Kiek leidžia galimybės, aš juos lankau, patariu. Ir be galo džiaugiuosi, kad šie vaikai, tiek daug pagal savo metus išgyvenę negandų, yra tokie protingi. Svarbiausia, kad jie išmokę elgtis su pinigais, dažnam to reikėtų pasimokyti. Mėnesinis šeimos biudžetas - tik 1560 litų“, - teigia G.Platūkienė.
Ema sako, kad jie pirmiausia skuba sumokėti mokesčius, o tada perka maisto produktų. Šimtą litų skiria drabužiams. Šiek tiek daugiau dabar reikia atidėti Kaune studijuojančiai seseriai. Tėvų įsigytuose namuose, nors vaikams dar teko baigti mokėti jų pasiimtą paskolą bankui, visi turi po kambarį. Našlaičių šeimos biudžetą ypač tuština žiema, būna mėnesių, kada mokesčiams prisireikia ir 800 litų. Jaunėlės pastebėjimu, daug pinigų suryja elektra, nes viryklė elektrinė.
„Kėdainiuose gyvena mūsų močiutė, mamos mama. Kartais pas ją praleidžiame atostogas. Ji dažnai nugnyba nuo savo pensijos ir atsiunčia mums pinigų, kurių neretai pritrūkstame, nors ir neišlaidaujame“, - teigia Ema.
Ernestas, teisiškas abiejų nepilnamečių seserų globėjas, sako, kad tvarkyti šeiminius reikalus jam nėra sudėtinga, tik išgyventi nelengva. Čia dabar susirinkusiems žmonėms labiausiai dėkingas. „Visai kita nuotaika mane užplūdo, kai Bendruomenės centrą atradome. Jame apsilankyti mums, tuomet labai uždarai gyvenantiems, pasiūlė Genutė Platūkienė. Jo veikla mums tiko ir patiko. Genutė yra mūsų geroji pagalbininkė, o centro Darbo su jaunimu skyriaus vadovas Egidijus Didžiulis man kaip tėtis. Bendruomenės centro lankymas mane sustiprino, daugelį dalykų padeda išspręsti. Mielai jame dabar savanoriauju. Drąsiai kartu su kitais savanoriais centre išsikepame sausainių“, - neslepia gerų emocijų Ernestas.
Jis atvirai sako, kad sunkiausia ir dabar jam paskirstyti šeimos biudžeto lėšas. Kartais su sesėmis tenka ir pasiginčyti, ieškoti kompromisų. Jis ir vyriausias šeimos virėjas, dažniausiai besisukantis virtuvėje. Čia - maloniausia vieta, tad ir norėjosi ją pirmiausia susitvarkyti. Ernestas patikino, kad moka kepti skanius blynus, tad visiems pasidarbavusiems būtinai jų iškeps.
Po remonto virtuvė pasikeitė neatpažįstamai. Profesinio rengimo centro būsimi apdailininkai-statybininkai, vadovaujami profesijos mokytojos metodininkės Rimos Prieskienienės, atnaujino sienas, stalių specialybės mokiniai ištiesė grindų dangą ir pakabino spinteles, inžinerinės įrangos montuotojai įmontavo kriauklę, sutvarkė elektros instaliaciją.
Šiemet pilnametė taps vyresnioji sesė
Ne tik Vidzgirio bendruomenės taryba, kuriai visuomeniniais pagrindais vadovauja Darius Navalinskas, skiria dėmesio be tėvų likusiam trejetukui. Prieš Kalėdas savarankiškai gyvenančių našlaičių namus aplankė „Rotary“ Alytaus klubo prezidentas Ramūnas Kručkauskas ir brolis Vytautas Koreva, dovanų paliko miegamąją sofą. Ją šeimos konsiliumas nutarė skirti jauniausiajai Emai. Kalėdinę dovaną Briedžiams skyrė ir Alytaus bendruomenės centras - visi gavo po 50 litų čekį nusipirkti maisto produktų Kalėdoms. Matydama džiaugsmą jaunųjų Briedžių veiduose, Alytaus bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė gražių žodžių negaili Vidzgirio bendruomenės tarybai, kuri įsuko pagalbos ratą, pagerino seserų ir brolio gyvenimo kokybę. Pagyrė, kad, po tėvų nelaimių ilgai sėdėję namie tarp keturių sienų, jie per gana trumpą laiką sėkmingai socializavosi, susirado daug draugų.
Gausių šeimų centro „Skruzdynėlis“ vadovė Ramunė Noruišienė džiaugiasi, kad Ema susižavėjo dekupažu ir stebina gebėjimu puikiai dekoruoti šia technika. Ramunės pastebėjimu, visi Briedžiai dabar yra aktyvūs, nors juos išjudinti buvo nelengva. Savotiškai gausią šeimą „Skruzdynėlis“ paremia ir maisto produktais.
Su Skirmante nepavyko pasimatyti. Bet Ernestas su Ema tikino, kad ji patenkinta studijomis Kaune. Sesė seniai svajojo apie mokslus šiame mieste ir džiaugiasi, kad viltys išsipildė. Šiemet ji taps pilnametė.