Raumenų skausmas būna ūminis (trumpalaikis) arba lėtinis (ilgalaikis); jis gali būti aštrus ir, priešingai, panašus į lengvą maudimą, kuris, jei trunka ilgai, gali tapti ir didelio psichologinio diskomforto priežastimi.
Raumenų skausmas gali apimti tam tikrą, konkrečią kūno sritį, t.y. jį lengva lokalizuoti. Kitais atvejais skausmas gali apimti didesnes sritis, kelias raumenų grupes ar net visą kūną. Be to, su skausmu gali pasireikšti ir kitų nemalonių simptomų, pavyzdžiui, skausmingi raumenų susitraukinėjimai (spazmai), karščiavimas, patinimas, sąnarių ir sausgyslių skausmas, tirpimai ir trūkčiojimai, pykinimas ir vėmimas, ir kt.
Kartu su raumenų skausmu pasireiškiantys simptomai padeda lengviau nustatyti tikrąją raumenų skausmo priežastį, kurių gali būti ir keletas. Pakalbėkime apie tris dažniausias raumenų skausmo priežastis – raumenų nuovargį, skausmą po didelio sporto krūvio ir raumenų skausmą, atsiradusį dėl traumų bei raumenų pažeidimo.
Raumenų nuovargis – viena dažniausių raumenų skausmo priežasčių tarp šiuolaikinių žmonių
Dažnas šiuolaikinis žmogus prie kompiuterio ar žiūrėdamas į mobilųjį telefoną praleidžia didžiąją dienos dalį, todėl visai nenuostabu, kad gana greitai paskausta pečių juostą, nugarą, rankas, kojas. Raumenų skausmą sukelia ne tik ilgas buvimas tam tikroje vienodoje padėtyje ir jų pertempimas, bet ir per mažas raumenų „ištreniravimas“ – griaučių raumenims sunku visą dieną išlaikyti nugarą taisyklingoje padėtyje, todėl galiausiai skauda ne tik viršutinę, bet ir apatinę nugaros dalį, pečių juostą ir rankas. Ką daryti? Nepamiršti sporto teikiamos naudos, daryti pertraukėles ir riboti ekranų trukmę. Kineziterapeutas gali išmokyti, kaip taisyklingai laikyti išmanųjį telefoną, kad žala raumenims ir jų skausmų rizika būtų kuo mažesnė. Taip pat naudinga fizioterapija, masažai, streso valdymo technikos, griežto darbo ir poilsio režimo laikymasis.
Raumenų skausmas po didelio fizinio krūvio
Raumenų skausmas po didelio fizinio krūvio – gana dažnai pasitaikantis reiškinys ne tik pradedantiesiems, bet ir pažengusiems sportininkams. Raumenų skausmas dažniausiai pasireiškia ne iš karto po treniruotės ar jos metu (kaip būtų ūminės traumos atveju), bet po kelių parų (vienos – dviejų dienų, o kartais – jau ir po kelių valandų ar pusdienio, ypač tuomet, jei fizinis krūvis buvo ypatingai didelis ir neįprastas). Paprastai raumenų skausmas po didelio fizinio krūvio atsiranda po kelių parų (teigiama, kad po 48 valandų nuo treniruotės jis būna intensyviausias) ir savaime išnyksta dar po kelių parų. Raumenų skausmą po aktyvios fizinės treniruotės padeda sumažinti negazuoto mineralinio vandens gėrimas ir jo procedūros, karšta vonia, sveika mityba, pavyzdžiui, greitesniam atsistatymui naudingi bananai bei proteininiai kokteiliai ar batonėliai, papildyti mineralinėmis medžiagomis bei vitaminais.
Ūminės raumenų traumos sukelia raumenų skaidulų pažeidimus
Itin aštrus raumenų skausmas gali atsirasti plyšus raumenų skaiduloms, kurios „neatlaiko“ didelio fizinio krūvio ar nėra pasiruošusios tam tikriems staigiems ir netikėtiems judesiams. Šis ūminis skausmo tipas nuo lėtinio skausmo skiriasi tuo, kad jis atsiranda ūmiai, staigiai, t.y. - iš karto. Vertėtų pabrėžti, kad ūmias traumas rekomenduojama gydyti visuomet, nes negydoma ūmi, nors ir nesunki trauma gali sukelti daugiau problemų nei gali atrodyti – skausmas gali „įsisenėti“ ir tapti lėtiniu, o raumens plyšimas be operacijos gali sugyti netinkamai. Jei skausmas itin aštrus ir (arba) judrumo funkcija sutrikusi, ir (arba) skausmas bei tinimas po kelių parų tik stiprėja, būtina apsilankyti pas specialistus.
Greita ir veiksminga pagalba nuo raumenų skausmo – Dolmen
Dolmen skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams.
Dolmen paketėlius su geriamuoju tirpalu visuomet galima turėti sportinėje kuprinėje ar teniso rankinėje, kad prireikus, tarkime, patyrus sumušimą ar raumenų patempimą, būtų galima patogiai suvartoti. Dolmen tinkamas, net jei ir nėra progos vaisto vartoti su maistu, nes jį galima vartoti ir prieš valgį, ir po valgio, ir jo metu. Dėl vaisto vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!