• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Imuniteto COVID-19 ligai neturintiems moksleiviams mokyklose yra rekomenduojama periodiškai testuotis dėl koronaviruso. Besitestuojančius moksleivius turi prižiūrėti arba sveikatos specialistas, arba mokyklos paskirtas asmuo, tačiau mokytojai skundžiasi, kad dažnu atveju jiems patiems tenka rūpintis savo moksleivių testavimu, o už tai esą nėra apmokama.

Imuniteto COVID-19 ligai neturintiems moksleiviams mokyklose yra rekomenduojama periodiškai testuotis dėl koronaviruso. Besitestuojančius moksleivius turi prižiūrėti arba sveikatos specialistas, arba mokyklos paskirtas asmuo, tačiau mokytojai skundžiasi, kad dažnu atveju jiems patiems tenka rūpintis savo moksleivių testavimu, o už tai esą nėra apmokama.

REKLAMA

Mokyklų vadovai neslepia, kad ir jiems patiems kartais tenka padėti su moksleivių testavimu, mat sveikatos specialistų savivaldybėse trūksta. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad už papildomas pareigas mokytojams galima skirti iki 30 proc. priedą.

Neturintys imuniteto COVID-19 ligai moksleiviai mokyklose gali testuotis kaupinių metodu arba greitaisiais antigeno testais. Pirmu atveju moksleivius ar mokyklos paskirtą atsakingą asmenį turi instruktuoti visuomenės sveikatos specialistas, o vėliau prižiūrėti gali bet kuris mokyklos paskirtas darbuotojas. Antru atveju, jei testuojama greitaisiais antigeno testais, prižiūrėti moksleivius gali bet kuris mokyklos paskirtas asmuo, jam instruktažas galimas, jei to reikia.

REKLAMA
REKLAMA

Mokyklų vadovai pripažįsta, kad ir jiems patiems kartais tenka padėti testuoti savo moksleivius, mat trūksta savivaldybėse esančių sveikatos specialistų, o prisidėti prie moksleivių testavimo kartais sutinka ne visi darbuotojai.

REKLAMA

Moksleivius testuoti tenka ir mokyklų direktoriams

Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos tarybos narė, Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos direktorė Vilija Prižgintienė pasakoja, kad atvejų, kai moksleivius testuojantis prižiūri jų mokytojai, pasitaiko neretai. Jos teigimu, nėra, kam prižiūrėti besitestuojančių moksleivių, o savivaldybėse dirbančių sveikatos specialistų tiesiog nepakanka.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš esmės, daugiau nėra kam. Kas gali mokykloje testuoti vaikus? Pasakykite, prašau, kas daugiau, jei ne mokytojai. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas nedirba visas dienas, nes tik didelėje mokykloje jis turi didelį etatą. Jis vienas testuoti visų vaikų nespėja, tai daugumoje mokyklų tai ir daro mokytojai“, – tv3.lt sako V. Prižgintienė.

V. Prižgintienė pasakoja, kad mokyklų vadovai į situaciją jau žiūri komiškai. Juokaujama, kad mokyklų vadovai jau tapo ne tik mokyklų vadovais, bet ir sveikatos specialistais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokia yra situacija ir tai yra užkrauta ant mokyklos pečių. Gaila, kad labai sunku tartis su žmonėmis todėl, kad neturime kaip jų paskatinti. Tai yra papildomas darbas. Nei mokyklos vadovo funkcijose, nei pagalbos mokiniui specialistų funkcijose, nei mokytojų funkcijose tokių veiklų nėra numatyta.

Taip, mes suprantame, kad situacija yra tokia, kad gyvenimas pasisuko taip, kad kažkam tai reikia daryti, bet galbūt reikėtų galvoti, kad žmonėms už papildomą darbą būtų bent kažkiek finansiškai paskatinama“, – komentuoja V. Prižgintienė.

REKLAMA

Švietimo įstaigų vadovų profsąjungos atstovė pasakoja, kad kartais mokytojai testuoti moksleivius atsisako. Tokiu atveju, testuoti mokinius tenka pagalbos mokiniui specialistams, klasių kuratoriams ar net patiems ugdymo įstaigų vadovams.

„Dabar testai yra truputį kitokie, ten iš buteliukų į mėgintuvėlius pilstyti nereikia, bet buvo laikas, kai pirmaisiais testavimais eidavau ir aš. Kadangi esu chemikė, man supilstyti iš buteliuko į mažyčius mėgintuvėlius yra paprastesnis reikalas, tai ir aš padėjau.

REKLAMA

Manau, kad taip yra visose mokyklose. Jeigu situacija reikalauja šito, nei vienas iš vadovų (neatsisako – aut. past.), nes jų atsakomybės yra“, – sako V. Prižgintienė.

Profsąjunga: tai nėra mokytojų darbas, už tai turėtų būti sumokama

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) vadovas Egidijus Milešinas sako, kad pedagogai apie šią problemą kalba ir pripažįsta, daliai mokytojų tenka prisidėti prie moksleivių testavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Milešinas pastebi, kad mokyklų vadovams yra nurodyta paskirti asmenis, kurie atsakingi už moksleivių testavimą, o tais asmenimis neretai tampa mokytojai.

„Suprantama, kad mokyklose tokių pajėgumų nėra, tai mokytojams yra tokia funkcija primetama. Tai mes žinome. Kaip profesinė sąjunga mes esame pasakę, kad tai yra papildoma funkcija, už kurią turi būti mokama. Čia ne mokytojų funkcija. Jeigu mokytojai sutinka tai atlikti, turėtų būti susitarta, kaip už tai bus apmokėta“, – tv3.lt komentuoja E. Milešinas.

REKLAMA

Be to, prisidedant prie moksleivių testavimo, nukenčia ir mokytojų atliekamos tiesioginės pareigos. E. Milešinas skaičiuoja, kad vienam testui atlikti reikalingos ne viena ir ne dvi minutės, tad mokytojai yra priversti aukoti darbo laiką.

LŠMPS, E. Milešino teigimu, skatina mokytojus prie moksleivių testavimo neprisidėti, nes tai nėra pedagogų funkcijos. Tačiau jei mokytojai prie testavimo prisideda, jie yra raginami už tai prašyti apmokėti.

REKLAMA

„Kiekviena įstaiga turėtų susitarti, kiekvienoje įstaigoje yra kažkokie susitarimai. Gal kažkam skiria valandų iš bendruomenės, gal yra susitarę ir atostogų metu laisvą dieną duoda. Tokio bendro susitarimo (nėra – aut. past.), kiekviena mokykla sprendžia individualiai. Galbūt kitur pasakyta ir daro visi, paklūsta, niekas nieko papildomai nemoka“, – sako E. Milešinas.

Profsąjunga sako šiuo klausimu kreipusis ir į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), tačiau esą buvo gautas atsakymas, kad tai yra ne šios ministerijos, o operacijų vadovo sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Operacijų vadovo sprendime parašyta, kad direktorius paskiria žmogų. Iš ŠMSM mes girdime, kad tai yra Sveikatos apsaugos ministro sprendimas“, – komentuoja E. Milešinas.

Mokytojų nusiskundimų dėl to, kad atsisakius prisidėti prie testavimo jie būtų kaip nors baudžiami, profsąjunga nėra gavusi.

„Visi supranta, kad darbas turi būti atliekamas, jei mes norime užkardyti ligos židinius, bet iki galo logistika neapgalvota ir tam finansų neskirta“, – sako E. Milešinas.

REKLAMA

SAM: mokyklos atsakingais gali paskirti ir mokytojus

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė Ginreta Megelinskienė tv3.lt aiškina, kad jei mokykloje yra atliekami savikontrolės tyrimai, ėminius mokinių antigeno testams ima patys mokiniai. Jei reikia, prieš tai juos turi instruktuoti visuomenės sveikatos specialistas, o vėliau prižiūri atsakingas ugdymo įstaigos paskirtas asmuo.

„Antigeno testus atlikti, rezultatus vertinti ir interpretuoti mokiniui savarankiškai padedant ugdymo įstaigos paskirtam asmeniui. Šiuo atveju, jei yra atliekamas greitieji antigeno testai, instruktažą atlieka visuomenės sveikatos specialistas, o vėliau savikontrolės tyrimai atliekami prižiūrint atsakingam ugdymo įstaigos paskirtam asmeniui. Tai gali būti ir mokytojai, ir kiti ugdymo įstaigos vadovo paskirti asmenys“, – tv3.lt komentuoja G. Megelinskienė.

REKLAMA

Jeigu moksleiviai tikrinami kaupinių metodu, pirmiausia asmens sveikatos priežiūros įstaigos paskirtas asmuo turėtų instruktuoti visuomenės sveikatos specialistus, vykdančius kaupinių PGR tyrimą ugdymo įstaigose.

Tada visuomenės sveikatos specialistas prieš mokiniams pradedant savarankiškai imti ėminius turėtų instruktuoti visus testavime dalyvaujančius mokinius, kaip imti tyrimus. Taip pat reikėtų užtikrinti, kad jaunesni nei 16 m. amžiaus vaikai ėminius turėtų imti padedant atsakingam ugdymo įstaigos darbuotojui.

REKLAMA
REKLAMA

„Asmens sveikatos priežiūros specialistai testavime nedalyvauja, jie gali instruktuoti visuomenės sveikatos specialistus. Kaupinių tyrimo atveju dalyvauja visuomenės sveikatos specialistai, o savikontrolės atveju tik mokyklos darbuotojai. Visais atvejais mokiniai ėminius ima patys“, – sako G. Megelinskienė.

Atliekant savikontrolės tyrimus po turėto aukštos rizikos kontakto, tyrimą taip pat prižiūrėti turėtų mokyklos paskirtas darbuotojas. SAM atstovė patikina, kad mokyklų vadovai atsakingais už testavimą asmenimis gali paskirti ir mokytojus.

„Savikontrolės tyrimų atliekama nemažai, žinoma, suprantama, kad našta yra gana nemaža, ypatingai jei didelė dalis vaikų pasirenka (testuotis – aut. past.) ir po turėto sąlyčio, žinoma, tyrimų skaičius gerokai išsiplečia, nes profilaktiniai tyrimai yra atliekami rečiau, o po turėto sąlyčio jau yra didesnis periodiškumas, kadangi ir užsikrėtimo rizika yra didesnė“, – sako G. Megelinskienė.

ŠMSM: galimos priemokos iki 30 proc.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pasakoja, kad moksleivių testavimui mokyklos dar gali pasitelkti ir savanorius, sudarydamos su jais savanorystės sutartį.

Ministerija komentuoja, kad šiuo metu si tuacija šalyje dėl pandemijos vis dar yra sudėtinga ir kad ne vienas dabar turime funkcijų, kurių įprastu metu neturėjome.

REKLAMA

„Žinoma, mokytojai visų pirma turi rūpintis tiesioginiu darbu. Pirmoje vietoje dabar yra mokinių ir visų mokyklos darbuotojų saugumas, o pasijusti mokykloje saugesniam kaip tik ir leidžia periodiškas ir nuoseklus testavimas.

Esame labai dėkingi mokytojams, mokyklų vadovams už tai, kad jie daro viską, kad mokyklos būtų kuo saugesnės ir kuo daugiau vaikų testuotųsi“, – rašoma tv3.lt skirtame ministerijos laiške.

Papildomas apmokėjimas mokytojams, pasak ministerijos, galėtų būti skiriamas vadovaujantis Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymu.

„Mokytojams, kaip ir kitiems biudžetinių įstaigų darbuotojams, atsižvelgiant į atliekamų funkcijų ar užduočių sudėtingumą, vadovo sprendimu gali būti skiriamos priemokos iki 30 proc. už papildomą darbo krūvį, papildomų funkcijų ar užduočių atlikimą“, – nurodo ŠMSM.

Ministerija rekomenduoja neimunizuotiems mokiniams profilaktiškai testuotis. Tai leidžia nustatyti ligą, kai sergantis nejaučia jokių simptomų, bet ją platina kitiems.

Mokyklos gali rinktis iš dviejų testavimo būdų: kaupinių arba greitųjų antigenų testų. Testavimas yra savanoriškas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų