Vilniuje penktadienį posėdžiavusi Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo ir Senato bei Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių Asamblėja, atsižvelgdama į kylančius iššūkius, ragina stiprinti Europos Sąjungos (ES) išorinę energetikos politiką.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas Volodimiras Litvinas, Seimo Pirmininkė Irena Degutienė ir Lenkijos Senato Pirmininkas Bogdanas Borusevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Ši tarpparlamentinė institucija pareiškė remianti stipresnės, platesnės, bendros ES energetikos politikos perspektyvą ir integruotų Europos dujų ir elektros rinkų sukūrimą.
Tai deklaruojama Asamblėjos priimtame pareiškime "Dėl Vidurio ir Rytų Europos valstybių energetinio saugumo užtikrinimo". Dokumentą Seimo rūmuose pasirašė Lietuvos Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, Lenkijos Senato Pirmininkas Bogdanas Borusevičius (Bogdan Borusewicz) ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas Volodimiras Litvinas
Asamblėjos priimtame dokumente reiškiamas įsitikinimas, kad bendros Europos Sąjungos dujų įsigijimo agentūros įkūrimo idėja yra verta didesnio ES valstybių ir ES institucijų dėmesio.
Trijų šalių parlamentarai mano, kad Europos Bendrija turėtų suteikti Ukrainai pagalbą siekiant įgyvendinti su naryste Europos energijos bendrijoje susijusius Europos Bendrijos teisės aktus.
Jie taip pat sveikina Europos Sąjungos siekius skirti paramą Ukrainos dujų tranzito infrastruktūrai modernizuoti, skatina naftotiekio projekto Odesa-Brodai-Plockas-Gdanskas plėtojimą ir pasisako už kuo spartesnį jo įgyvendinimą.
Asamblėjos sesijos dalyviai skatina projektų vykdymą su Europos elektros perdavimo sistemos operatorių tinklu, ragina išnaudoti Europos Sąjungos Rytų partnerystę kaip instrumentą ES ir Ukrainos energetiniam dialogui stiprinti.
Vilniuje posėdžiavusi Lietuvos Seimo, Lenkijos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių Asamblėja kviečia savo ir kitų ES valstybių narių vyriausybes ir kolegas parlamentarus, taip pat Europos Parlamento narius apsvarstyti ir paremti Europos energijos bendrijos iniciatyvą ir siūlomus instrumentus, veiksmingai paveikti ES energetikos veiksmų planą 2011-2020 m. siekiant energetinio saugumo užtikrinimo ir imtis kitų reikalingų veiksmų toliau kuriant vieningą Europą.
Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentarai savo priimtą dokumentą taip pat skyrė Europos Parlamentui, Europos Komisijai, kitų ES valstybių narių parlamentams ir vyriausybėms.
Sesijos dalyviams savo sveikinimus atsiuntė Europos Parlamento Pirmininkas Ježis Buzekas (Jerzy Buzek) ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Trišalė Asamblėja įsteigta 2005 metais Lucke, siekiant paremti eurointegracinius procesus Ukrainoje bei sustiprinti trišalio Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimo parlamentinę dimensiją.