LRT radijas, LRT.lt, BNS
Trečiadienį prasideda lietuviškoji kosmoso misija. 20 valandą 32 minutės Lietuvos laiku, į kosmosą kils pirmieji lietuviški palydovai „LituanicaSat-1“ ir „Lit-Sat-1“. Palydovus į Tarptautinę kosminę stotį gabens raketa nešėja. Šio skrydžio pradžią transliuos LRT radijas, LRT televizija ir interneto portalas LRT.LT, tiesioginė transliacija prasidės pusę aštuonių vakaro.
Erdvėlaivis iš JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) skrydžių centro Volopo saloje turėtų pakilti trečiadienį 13.32 val. JAV Rytų pakrantės laiku (20.32 val. Lietuvos laiku). Nešančiosios raketos krovinio dalis bus du pirmieji istorijoje Lietuvos palydovai – Kauno technologijos („LitSat-1“) ir Vilniaus universiteto („LituanicaSat-1“) kūriniai.
Erdvėlaivio, turinčio nugabenti palydovus į kosminę stotį, startas kelis kartus buvo atidėtas. Paskutinį kartą jo kilimas pavėlintas dėl prastų oro sąlygų – pūgos JAV. Gruodį jis atidėtas dėl gedimo Tarptautinėje kosminėje stotyje.
LRT televizija, LRT radijas ir portalas LRT.lt tiesiogiai transliuos istorinį Lietuvai įvykį – raketos su palydovais paleidimą iš NASOS skrydžių aikštelės Jungtinių Valstijų Volopo saloje.
Kaip lietuviškos kosminės odisėjos pradžia atrodo įvykio vietoje? Jau nuo 19.30 val. kviečiame žiūrėti ir klausytis specialios laidos iš LRT klubo, kurioje savo bus jungiamasi su NASOS skrydžių aikštelėje esančiu palydovo „Lituanica Sat-1“ kūrėju Vyteniu Buzu. Transliaciją ves ir komentuos žurnalistas Simonas Bendžius kartu su LRT klube esančiais mokslininkais.
Spalio pabaigoje lietuviškas palydovas „Lituanica SAT-1“ kelionę į kosmosą pradėjo LRT klube, kur buvo atsargiai supakuotas į specialų lagaminą ir su policijos palyda išgabentas į Vilniaus oro uostą. Prieš palydovui patenkant į tarptautinę kosminę stotį, jį ištyrė NASA specialistai, stebėsiantys palydovą visą jo gyvavimo orbitoje laikotarpį.
LRT radijo duomenimis, kiti palydovų misijos etapai vyks jau kosmose. Jei krovinys iš Žemės į Tarptautinę kosminę stotį bus pristatytas sėkmingai, po to ten dirbantys astronautai pradės stebėti vadinamąjį „kosminį eismą“ – įvairius palydovus, kitą įrangą ar „kosmoso šiukšles“, tūkstančiais skriejančias aplink Žemės orbitą. Kai tik bus nustatyta, kad erdvė saugi – didžiulė robotinė ranka palydovus paleis skrieti aplink Žemę. Tada jie bus įjungti ir pradės savo tyrimus. Manoma, kad tai galėtų būti vasario mėnesį.