Santaros klinikų reanimacijoje dabar – 10 pacientų, kuriems koronavirusas sunkiai pažeidęs plaučius. Iš viso Lietuvoje – 66. Beveik visi – neskiepyti.
Vieno iš Santaros klinikų Infekcinių ligų skyriaus vedėja pasakoja, kad kitokių infekcinių ligų su kolegomis jau seniai negydo, nes visą laiką ir jėgas praryja vien koronaviruso pacientai. Ir, jei skiepų skeptikai, net matydami tokius vaizdus, nei virusu, nei vakcinomis toliau netiki, dirbantiems medikams nekyla abejonių dėl skiepų naudos nekyla. Gydytojai jau senokai laukia, kol gaus trečią vakcinos dozę. Nuo pirmosios jau praėjo 8 mėnesiai.
„Mano asmeniškai antikūnų kiekis sumažėjęs gal tris kartus. Ypač tie, kurie dirba tiesiogiai su COVID sergančiais ligoniais, visai laukiame tos trečios dozės“, – sako infekcinių ligų gydytoja Birutė Zablockienė.
Ji tikina, kad pasiskiepijusi šalia pacientų jaustųsi saugesnė. „Pasiskiepijęs medikas apsaugo ne tik save, bet apsaugo ir savo ligonius, nepernešdamas infekcijos“, – teigia gydytoja.
„Vakar mūsų infekcijų kontrolės žmonės pasakė, kad jie patiria „žiaurų spaudimą“ dėl to, kad darbuotojai nori vakcinuotis ir jau nekantrauja, spaudžia Infekcijų kontrolės žmones, kada galiausiai bus ta trečia vakcinacija“, – kalba Santaros klinikų direktorius medicinai Valdas Pečeliūnas.
Pagrindo skubai yra – užsikrečia vis daugiau medikų. „Tarp tų pačių darbuotojų matom, kad paskutinį mėnesį atsiranda ne po vieną, o per 20 darbuotojų, kurie užsikrėtė COVID. Visi lengvi atvejai, bet 70 proc. jų skiepyti“, – tęsia jis.
Ilgai svarsčiusi, ekspertų patariamoji taryba Vyriausybei galiausiai pateikė savo siūlymą. Trečią „Pfizer“ arba „Modernos“ vakcinos dozę pirmiausia galės gauti medikai, globos ir slaugos įstaigų darbuotojai. Taip pat – visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų, laboratorijų, šeimose besilankantys vaiko teisių apsaugos ir kiti su pacientais kontaktuojantys darbuotojai.
„Tas terminas realus dviejų savaičių bėgyje“, – tikina Ministrės Pirmininkės patarėja Živilė Gudlevičienė. Būtinybę revakcinuotis esą įrodė keliems tūkstančiams medikų Lietuvoje atlikti antikūnų tyrimai.
„Po trijų mėnesių antikūnų kiekio vidurkis buvo apie 500 vienetų mililitre, o po 6 mėnesių vidurkis nukrito iki 200 vienetų mililitre“, – priduria Ž. Gudlevičienė.
O tai – jau mažiau nei rekomenduojama antikūnų riba, kuri yra 265 vienetai mililitre. Trečiosios skiepo dozės laukia ir Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo globos namų darbuotojai. Tiesa, trečio skiepo vis dar negavo ir patys senukai, nors pažeidžiamiausi pacientai jau pradėti skiepyti.
„Darbuotojai yra supratingi, kad reikia saugoti save ir aplinkinius. Aktualus būtų pasiūlymas ir norinčiųjų tikrai atsirastų“, – įsitikinusi globos namų direktorė Vilma Požarskienė.
Visgi direktorė neslepia, kad dalis dvi dozes jau gavusių darbuotojų labiau likę tirtis antikūnus ir testuotis, o ne skiepytis trečiąkart. „Dėl įvairių priežasčių tikrai ne visi. Tiriantis antikūnus, jų kiekis ne tiek sumažėjęs ir tikrai būtų ne visi“, – sako V. Požarskienė.
Tikslina ir Ž. Gudlevičienė: „Tai nebus šiuo metu privalomoji vakcinacija.“
Pasak premjerės patarėjos, medicinos ir slaugos darbuotojai galės rinktis – skiepytis ar tirtis antikūnus. Tiesa, kas bus, jei antikūnų darbuotojas turės per mažai, atsakymo nėra.
„Apie šituos sprendimus kol kas nesvarstėme, bet tai bus galvojame ateityje“, – priduria ji.
Panašu, kad privalomos vakcinacijos kai kurių specialybių darbuotojams valdžia gali ir atsisakyti. O štai revakcinuotis užsienio ir Lietuvos ekspertai rekomenduoja praėjus pusmečiui po antrojo skiepo. Kai revakcinuosis prioritetinės grupės, tokia pat rekomendacija galios ir likusiems žmonėms.
„Greičiausiai, taip ir bus. Greičiausiai apsaugos netenka vyriausia žmonių grupė ir palaipsniui tai bus stebima ir su visais kitais paskiepytais“, – teigia Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.
Sulaukus atskiro Vyriausybės sprendimo, masinė visų žmonių revakcinacija gali prasidėti prieš Naujuosius.