• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus mokslo metams, tėvai prakalbo, jog moksleivių pratybų sąsiuviniai itin pabrango. Vidutiniškai, vienam vaikui pratybų rinkinys kainuoja apie 60 Eur, o štai kai kurie pakloja ir virš 70 Eur. Švietimo ir mokslo ministerija primena, kad pratybų sąsiuviniai nėra privalomi. Tėvai tam prieštarauja ir tikina, jog jų nuomonės niekas neklausia: mokytojai tik  praneša, ką ir iki kada nusipirkti. 

Prasidėjus mokslo metams, tėvai prakalbo, jog moksleivių pratybų sąsiuviniai itin pabrango. Vidutiniškai, vienam vaikui pratybų rinkinys kainuoja apie 60 Eur, o štai kai kurie pakloja ir virš 70 Eur. Švietimo ir mokslo ministerija primena, kad pratybų sąsiuviniai nėra privalomi. Tėvai tam prieštarauja ir tikina, jog jų nuomonės niekas neklausia: mokytojai tik  praneša, ką ir iki kada nusipirkti. 

REKLAMA

Vakarų Lietuvos tėvų forumo atstovai paprašė, kad tėvai pasidalintų, kiek pinigų šiemet jau teko išleisti moksleivių pratybų sąsiuviniams. Ne po vieną vaiką į mokslus leidžiantys tėvai teigė, kad pratyboms išleido kone trečdalį minimalaus darbo užmokesčio.

„Trims vaikučiams (ketvirtokas, antrokas ir paruošiamukė) išleidome apie 130 Eur, pratyboms per vieną dieną. Prašau atkreipti dėmesį, kad minimalus atlyginimas Lietuvoje – 400 Eur, tai trečdalį sumos išleidome. Dėkui vyrui, mes nebadausim, bet ką daryti kitoms šeimoms, kurios augina būrį vaikų?”, – reoriškai klausė Diana.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu kitos mamos dalijosi, kad vien vaiko pratybų sąsiuviniams išleido apie 50 – 60 Eur. Nustebino tik Plungės rajone gyvenanti Deimantė, už vaiko pratybų sąsiuvinius sumokėjusi 73,50 Eur.

REKLAMA

Tėvai įsitikinę, kad pratybų verslas klesti, o tam įtakos turi šalyje leidžiami vadovėliai.

„Pratybos „eina" lygiagrečiai su vadovėliais, todėl, kad „būtų reikalingos" ir jas pirktų, rengia vadovėlius beveik be užduočių. Gal atsakymas čia? Ranka ranką plauna...”, – svarstė Laura.

Pratybos nėra privalomos

Švietimo ir mokslo ministerija ne kartą yra priminusi, kad pratybos nėra privalomos. Įsigyti jas ar ne, sprendžia mokytojas, pasitaręs su švietimo bendruomene bei mokinių tėvais.

REKLAMA
REKLAMA

„Ar naudoti pratybas, nusprendžia pati mokykla ar mokytojas, tačiau prieš priimdama sprendimus dėl jų įsigijimo ir naudojimo, turi tartis su mokinių tėvais. Ypač tais atvejais, kai jas įsigyti planuojama už tėvų lėšas. Visa atsakomybė už pratybas, jų prasmingumą tenka mokyklai ir mokytojams, nusprendusiems jas įsigyti ir naudoti.

Pasirinkdami mokymo priemones, mokytojai turi atkreipti dėmesį, ar jos padeda ugdyti vaikų raštingumą, kūrybinį mąstymą ir pan. Užuot inertiškai pasirinkus pratybas, kurias dažnai mokiniai pildo mechaniškai, mokyklos gali išnaudoti kitokius, inovatyvesnius mokymo būdus ir priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Leidyklos kasmet leidžia naujus vadovėlius, pratybų sąsiuvinius, bet mokyklos vadovas ir mokytojai turi labai atsakingai spręsti, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia būtent tais metais“, – situaciją komentavo Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.

Pratybos rezervuojamos

Tačiau tokią ŠMM poziciją, tėvai vadina „rankų nusiplovimu“. Esą pirkti ar ne pratybas nusprendžia patys mokytojai, o tėvams pasakoma, kad sąsiuviniai jau rezervuoti ir kiek teks sumokėti.

REKLAMA

„Šiandien pirmokų tėvai buvo informuoti apie tai, kad pratybos rezervuotos, kaina apie 40 eurų. Klausimas, ar tėvai sutinka nebuvo keliamas. Kai pasiūliau iš pradžių tėvams leisti balsuoti ir tada spręsti, ar jos bus perkamos, paklausė , kaip balsuoti. Atsakiau - el. būdu. Tada mokytoja pradėjo kalbėti, kad el. pratybos bandytos, bet popierinės geresnės.

Paklausiau, kodėl jų reikia, juk yra vadovėliai. Atsakė, kad pratybos padeda užtvirtinti žinias, vadovėliuose praktiškai nėra medžiagos. Paklausiau, ar tai reiškia, kad ŠMM patvirtinta mokymosi medžiaga yra neefektyvi, atsakymas - naaa, mmm... Tėvai iškart įsijungė – uždarom šį klausimą, dauguma tėvų už pratybas, nėra ko aptarinėt.

REKLAMA

Nebenoriu mokėti 100 ir daugiau eurų, nes turiu ne vieną vaiką. ŠMM pozicija – nusiplauti nepateisinama. Kopijuoti, kaip suprantu, negalima. O ką realiai dabar daryti?”, – socialiniame tinkle Facebook patarimų ieškojo Elvyra.

Siekia sutaupyti

Siekiantys sutaupyti tėvai, sumanė pratybų sąsiuvinių nepirkti, o juos nukopijuoti. Viena moksleivio mama pasidalino, jog taip vietoj 62 Eur už pratybas sumokėjo 18,52 Eur.

„Gera matyti, besišypsančius vaikus, gražius pasipuošusius tėvelius, kurie sugužėję į klasę, išgirdo, kad vaikų pratybos ketvirtokams brango...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praeitais metais mokėjome 40 Eur, šiemet metams kainuoja 62 Eur. Šokiruoja kainos. Išlindau eilinį kartą kaip yla iš maišo, absurdas... Vienintelė atsisakiau mokėti šitokią kainą.

Paprašiau pratybas duoti kopijuotis, tad ramindama sūnų pasakiau, jog pratybos bus vienintelės klasėje tokios, bet jų kaina – 18,52 Eur. Sutaupėme 43,48 Eur, nes nebijome įjungti galvas, tad dalinamės pavyzdžiu, gal kam pravers. Mūsų uždaviniai tokie pat, tik viršeliai ir kaina labai skiriasi”, – patirtimi dalijosi Renata.

REKLAMA

Tuo metu kitos mamos teigia, kad kopijuoti pratybų neleidžia mokytojos.

„Mums pasakė, kad pažeidžiamos vadovėlių autorių autorinės teisės taip kopijuojant. Yra tame tiesos, pati nenorėčiau, kad mane kopijuotų. Bet kainos neįsivaizduojamai išpūstos. Čia tikrai ta rinka, kurią valstybė galėtų reguliuoti”, – įsitikinusi Jurga.

Naudoja elektronines

Kretingos rajono Vydmantų gimnazijoje jau ne pirmus metus pradinių klasių moksleiviams siūloma rinktis popierines, o ne elektronines pratybas.

REKLAMA

Pradinukų mokytoja Jolanta Salienė mano, kad būtent elektroninėse pratybose galima ne tik patikrinti vaikų žinias. Taip jie skatinami žinias pritaikyti bei mokomi ieškoti informacijos.

„Elektroninėse pratybose yra užduočių, kur žinias riekia pritaikyti, o ne tik atsakyti į tam tikrus klausimus. Vaikus riekia mokyti nuo pat mažens, kaip žinias reikia pritaikyti.

Be to, klasėse mes turime planšetinius kompiuterius, tad vaikai mokosi ir ieškoti informacijos“, – įsitikinusi J. Salienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot mokytojos, elektroninės pratybos – šiuolaikiškesnės, patinka tiek vaikams, tiek tėvams, o be to ir kainuoja kur kas pigiau.

„Popierines pratybas, kurios jau vadinasi ne pratybomis, o užduočių knygelėmis, tad jas įsigijome tik lietuvių kalbos pamokai. Kad vaikai daugiau rašytų patys. Matematikai ir pasaulio pažinimui – elektronines.

Taip pat žinioms patikrinti įsigijome kelias knygeles. Skaičiuojame, kad už viską visiems mokslo metams teks sumokėti 32 Eur, tačiau matau, kad tikrai sutaupėme, nes kitos klasės pratybų sąsiuviniams išleido virš 50 Eur”, – tv3.lt teigė J. Salienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų