• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vismantas Žuklevičius VL žurnalistas

„Ko tas balvonas velkasi kaip vėžlys? – prieš kitą automobilį iš šalutinio į pagrindinį kelią sukdamas niršta nervų nelaikantis vyriškis ir stengiasi pamatyti, kas gi sėdi už pirmumo teisę važiuoti turinčio automobilio vairo. – A, viskas aišku, boba!“ Tokiose situacijose psichologai pataria moterims vadovautis senu lietuvišku posakiu „Duok durniui kelią“ ir užleisti vyrus.

REKLAMA
REKLAMA

Šlyja nervai – dainuok!

Psichologės Inetos Vadoklytės teigimu, vyramas transporto spūstys kelia daug didesnį stresą ir pyktį nei moterims. „Dailiosios lyties atstovės transporto spūstyse yra kantresnės, kai reikia laukti. Neretai jos imasi įvairių stresą mažinančių priemonių – dainuoja ar klausosi muzikos. O vyrams tvardyti nervus labai sunku“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė I.Vadoklytė. Psichologės žodžius patvirtina ir Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai. Britų ataskaitoje nurodyta, kad vyrai transporto spūstyje patiria net septynis kartus daugiau streso negu moterys. I.Vadoklytė vyrams pataria mokytis iš moterų gebėjimo nukreipti mintis į malonius dalykus. „Vyrus glumina mintis, kad jie vėluoja į renginį ar susitikimą. Tada jie dažnai vairuoja itin nemandagiai ir kelia pavojų visiems eismo dalyviams, – vyrų vairavimo ypatumus analizavo psichologė. – O moterys supranta, kad tam tikroje sitacijoje nieko negali pakeisti, tad stengiasi dėl to nervų negadinti, netgi atvirkščiai – vairuoja atsargiau.“

REKLAMA

Kautis arba sprukti

„Taip taip, čia yra silpnoji moterų vairuotojų vieta, – paklausta apie parkavimąsi automobilių stovėjimo aikštelėse, šypsodamasi lingavo I.Vadoklytė. – Sausakimšos prekybos centrų ar koncertų salių aikštelės moteris varo į neviltį, nes jos stresuoja daug labiau nei vyrai. Tą žinodami stipriosios lyties atstovai galėtų pasirodyti tikri džentelmenai ir vairuotojoms užleisti patogesnes, mažiau sudėtingo manevravimo reikalaujančias vietas.“ Pasak psichologės, „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantės Eglės Masalskienės, sudėtingose situacijose vyrai yra įpratę imtis veiksmų – kautis arba sprukti, todėl transporto spūstys ir situacijos, kai nieko negali padaryti, jiems kelia didelį susierzinimą. „Moterys, žinodamos vyrų psichologiją, būdamos supratingos, galėtų dažniau užleisti vyrus. Tokiu paprastu veiksmu jos gali padėti mažinti pyktį šalies keliuose“, – sakė E.Masalskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitenkina nuolat judėdami

Vienos draudimo bendrovės užsakymu atliktame daugiau nei 1,1 tūkst. vairuotojų tyrime apie jų emocijas ir patiriamą pyktį keliuose buvo nagrinėjami ir vyrų bei moterų skirtumai. Tyrimas patvirtino, kad vyrai emocionalesni vairuotojai, jiems dažniau ir greičiau susierzina, pyksta. Pasak kampanijos „Nulis pykčio“, kuria siekiama mažinti vairuotojų patiriamą pyktį keliuose, ambasadoriaus Raimondo Geleževičiaus, ši vairuotojų apklausa parodė, kad beveik dukart daugiau vyrų nei moterų įvažiuoja į sankryžą degant geltonam šviesoforo signalui, o transporto spūsčių metu bando „įtilpti“ į sankryžą, net jei dėl tokio veiksmo užkerta kelią kitiems automobiliams. „Vyrai taip pat dažniau nei moterys prieš kelių susiaurėjimą stengiasi aplenkti „dar vieną“ automobilį ir labiau pyksta, kai antra eismo juosta vairuotojai važiuoja lėtai. Visa tai rodo, kad vyrai už vairo turi mažiau kantrybės nei moterys, – apklausos rezultatus komentavo R.Geleževičius. – Galbūt todėl daugybė vyrų mieliau renkasi važiavimą aplinkkeliais, nors kelionė kartais užtrunka net ilgiau, vyrai pasitenkina tuo, jog nuolat juda, o ne stovi spūstyje.“ Neseniai atliktas ir kalbintų pašnekovų komentuotas vairuotojų tyrimas parodė, kad net 95 proc. Lietuvos vairuotojų patiria pyktį keliuose ir bent kartais patiria neigiamų emocijų, 61 proc. vairuotojų vienaip ar kitaip sureaguoja į kitų vairuotojų demonstruojamą pyktį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išnaša: „Beveik dukart daugiau vyrų nei moterų įvažiuoja į sankryžą degant geltonam šviesoforo signalui, o transporto spūsčių metu bando „įtilpti“ į sankryžą, net jei tokiu veiksmu užkerta kelią kitiems automobiliams“, – kelias prasto vyrų vairavimo savybes įvardijo R.Geleževičius.

REKLAMA

Kitame fone: Siekiant mažinti pyktį šalies keliuose, didinti saugumą, komfortą ir malonumą vairuoti, Lietuvos keliuose statomi nauji ženklai, skatinantys draugiškiau elgtis keliuose. Pirmasis kelio ženklas „Įsijunk šypseną“ atidengtas praėjusių metų pabaigoje greitkelyje Kaunas–Vilnius, ties Žiežmariais.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų