Netrukus medikai konstatavo jos mirtį, o policiją sulaikė ir uždarė nužudymų įtariamą motiną ir už auklę tą vakarą likusį 22 metų vyrą. Balsas.lt kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus (VTAK) įstaigą su klausimu, ar iš socialinių įgūdžių neturinčios ir policijai puikiai žinomos motinos laikinai paimta mažametė vėliau vaiko teisių sergėtojų buvo grąžinta atgal turint rimtą pagrindą?
Tiesaus atsakymo iš VTAK įstaigos atstovų išgirsti nepavyko, tačiau užtikrinta, kad pradėtas tyrimas dėl abejonių sukėlusio Vilkaviškio vaiko teisių apsaugos sprendimo grąžinti vaiką motinai. Tik sulaukus visos reikalingos informacijos, ketinama kelti atitinkamų darbuotojų ir institucijų atsakomybės klausimą.
VTAK įstaigos laiškas:
„Informuojame, jog Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje pradėtas tyrimas, siekiant įvertinti Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus bei kitų susijusių institucijų ir pareigūnų veiksmus ir galimą neveikimą, sprendžiant mažametės mergaitės teisių užtikrinimo klausimą.
Šiuo metu iš atsakingų institucijų renkama informacija apie šeimą, jai teiktas paslaugas, globos vaikams nustatymo priežastis bei sprendimo grąžinti vaikus į šeimą motyvus. Tik surinkus išsamią informaciją apie visas aplinkybes, galima bus įvertinti, ar grąžinant vaikus į šeimą tikrai buvo išnykusios priežastys, dėl kurių jie buvo paimti iš šeimos.
Grąžinant vaikus turėjo būti įsitikinta, kad tėvai (motina) gali auginti ir auklėti vaikus patys ir sudaryti jiems saugias ir tinkamas gyvenimo sąlygas. Tačiau tik atlikus tyrimą, galima bus pateikti objektyvias išvadas ir įvertinti specialistų darbą. Tyrimo metu paaiškėjus atsakingų institucijų darbuotojų netinkamo pareigų atlikimo ar neveikimo faktams, bus keliamas jų atsakomybės klausimas.
Norėtume paminėti, kad Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos praktika, gautų skundų atlikti tyrimai patvirtina, jog pažeidimus, dėl kurių nukenčia vaikas, dažnai nulemia savivaldybių institucijų bendradarbiavimo ir veiksmų koordinavimo trūkumas, priimant su vaikais susijusius sprendimus bei juos įgyvendinant, taip pat formalus požiūris į problemų šeimoje sprendimą.
Ne mažesnė problema yra ir savivaldybių bei vykdomosios valdžios institucijų nepakankamas dėmesys socialinių paslaugų prieinamumui, socialinių paslaugų kokybės ir socialinio darbo organizavimo problemoms, socialinių darbuotojų trūkumui ir kvalifikacijai.“