Nuo neatmenamų laikų, žmonės statydavo miesto sienas, kad apsigintų nuo priešų ir jos buvo laikomos būtinybe beveik kiekviename senovės mieste. Į tokius miestus galima buvo įžengti tik pro tam skirtus vartus, kurie būdavo rakinami kiekvieną naktį. Kai kurios miestų sienos yra išlikusios iki šių dienų ir tapo dažnai turistų lankoma vieta. Tinklalapis touropia.com pateikia dvylikos gražiausių miestų, apjuostų sienomis sąrašą.
12. Jorkas (York)
York (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Jorkas yra senovės miestas, įsikūręs šiaurės Anglijoje. Jis buvo įkurtas romėnų, vėliau perimtas vikingų ir galiausiai 954 m. tapo Anglijos Karalystės dalimi. Jorkas gali didžiuotis didžiausia gotikinio stiliaus katedra visoje Šiaurės Europoje. Dar nuo romėnų laikų miestas buvo apsaugotas gynybinėmis sienomis. Dauguma sienų, statytų XII - XIV a. išliko iki šių dienų.
11. Hararas (Harar)
Harar (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Hararas - sienomis apjuostas miestas Etiopijos rytuose. Daugelį metų jis buvo svarbus religinis, kultūrinis, turistinis, prekybinis šalies centras, kurį jungė prekybos keliai su Afrika ir Arabija. Su 82 mečetėmis ir 102 šventovėmis jis yra vienas svarbiausių Islamo miestų. Hararas buvo Adalo Sultonato, viduramžių musulmonų valstybės, dalis. XVI a. miestas buvo apjuostas sienomis, kurios turėjo 5 įėjimus. Ši sienos dalis, vadinama Jugol ir išlikusi nepažeista iki šių dienų, tapo pagrindiniu miesto simboliu.
10. Taraudantas
Taroudant (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Taraudantas yra autentiškas Berberų genties miestas Tiout Oazės kaimelyje, Maroke. Šis XVI a. sienomis apsuptas miestas buvo Saadian dinastijos Sousso regiono sostinė. Jis dažnai buvo vadinamas 'Marakešo senele'. Šiandien miestas tapo prekybiniu centru: prie dviejų pagrindinių miesto aikščių yra įsikūrusios didelės turgavietės.
9. Toledas
Toledo (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Toledas - vienas svarbiausių Ispanijos istorinių ir kultūrinių centrų, buvusi Ispanijos imperijos sostinė. Miestas žinomas nuo romėnų laikų. Iš pradžių miestas buvo okupuotas romėnų, vėliau tapo vizigotų valstybės sostine ir galiausiai tapo musulmonų valstybės centru. Ispanijos imperijos sostine jis buvo iki 1500 m. kol karališkieji rūmai nepersikėlė į Madridą. Miestas iš trijų pusių yra apsuptas Tajo upės, ketvirtą pusę juosia viduramžiais statyta gynybinė siena.
8. Pingyao
Pingyao (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Pingyao - nedidelis Kinijos miestas, garsėjantis nuo senovės laikų išlikusiomis miestą juosiančiomis gynybinėmis sienomis. Didžiausia siena turi 6 pagrindinius vartus ir 72 stebėjimo bokštus, kurių architektūra per pastaruosius 300 metų ne ką tepasikeitė. 2004 metais dalis pietinės sienos sugriuvo, tačiau didžioji dalis išliko iki šių dienų ir, dėl to Pingyao laikomas vienu geriausiai išsilaikiusių pasaulio miestų.
7. Obidos
Obidos (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Obidos miestas - viena mėgstamiausių turistų lankytinų vietų Portugalijoje. 1148 metais iš maurų genties jis buvo perimtas Portugalijos karaliaus, Afonso Henriques. Obidos tvirtovė ir jos sienos iškilo XII a. pab. ir buvo rekonstruotos XIV a. Sienos pastatytos iš marmuro ir kalkakmenio. Vėliau kaimelis buvo praplėstas ir daug gyvenviečių sukurta už miesto sienų. Gerai išsilaikiusios viduramžiais statytos sienos, jaukios gatvelės, aikštės ir masyvi tvirtovė kasmet pritraukia daugelį turistų.
6. Sianas (Xi'an )
Xi'an (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Sianas - vienas seniausių Kinijos miestų, kuris iškilo dar prieš 3100 metų. Apie 1000 metų miestas buvo 13 dinastijų sostine ir jį valdė 73 imperatoriais. Nuo Siano prasidėjo „Šilko kelias“. XIV a. Mingų dinastijos statyta gynybinė siena juosia visą miestą.
5. Itchan Kala
Itchan Kala (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Itchan Kala yra vidinis Khiva miestas, Uzbekistane, kurį saugo 10 m aukščio mūro sienos. Senamiestyje yra išlikę daug istorinių paminklų, senovinių namų, kurie atspindi XVIII ir XIX a. architektūrą. Įspūdingiausias šio miesto statinys - iš saulėje džiovintų plytų pastatyta siena ir keturi stačiakampio formos tvirtovės vartai. Nors miesto sienos ne kartą buvo sugriautos, jos buvo rekonstruotos.
4. Avila
Avila (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Įsikūręs Ispanijos vakarinėje dalyje, viduramžių miestas Avila yra pastatytas ant plokščio uolingo kalno, kuris staigiai iškyla tyrlaukio viduryje. Avila miesto sienos juosiančios senamiestį yra puikiai išsilaikiusios iki šių dienų. Tvirtovė turi devynerius vartus ir 88 bokštus, ant kurių viršūnių dabar yra įsikūrę gandralizdžiai. Šios sienos buvo pastatytos XI - XII a.
3.Karkasonė (Carcassonne)
Carcassonne (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Karkasonė - įspūdingas viduramžių miestas ant Odo (Aude) upės kranto, Prancūzijoje. Miestas buvo įkurtas romėnų II a. pr. Kr, o XII a. buvo pastatyta tvirtovė ir katedra. Šį miestą-tvirtovę puošia 53 bokštai. Viename iš šių bokštų XIII a. buvo įkurta katalikų inkvizicija ir dėl to jis dar vadinamas „inkvizicijos bokštu“. Kai kurios „Robino Hudo“ filmo scenos buvo filmuojamos prie šios tvirtovės.
2. Jeruzalė
Jeruzalė (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Jeruzalė yra šventasis, trijų religijų - judaizmo, krikščionybės ir islamo - miestas, Izraelio sostinė bei vienas didžiausių šalies miestų. Sienos, juosiančios Jeruzalę, iki XIX a. suformavo visą miestą, dabar vadinamą senamiesčiu. Tradiciškai Jeruzalės senamiestis skirstomas į keturis kvartalus: žydų, krikščionių, musulmonų ir armėnų. Šios sienos buvo statomos apsiginti nuo priešų. XIX a. Osmanų imperijos viešpatavimo laikais, buvo nuspręsta iš miesto senovinių sienų liekanų atstatyti naujas. Statybos truko nuo 1535 iki 1538 m., atkurtos sienos egzistuoja iki šių dienų.
1.Dubrovnikas
Dubrovnikas (nuotr. flick.com) (nuotr. Gamintojo)
Dubrovniko miestas, įsikūręs piečiausioje Kroatijos dalyje, prie Adrijos jūros, dar vadinamas „Adrijos perlu“ ir garsėja savo grožiu bei svetingumu, o labiausiai - senamiesčiu ir stora, tvirta jį juosiančia siena. Dubrovniko mieste, visais laikais klestėjo jūrų prekyba, dėl to ir buvo pastatytos šios gynybinės sienos. Visame pasaulyje garsios miesto sienos, išlikusios iki šių dienų, juosia visą senamiestį. Didžioji jų dalis buvo pastatyta XII - XVII a.