Šventykla – tai ypatingas pastatas, skirtas religinėms reikmėms, kulto ir apeigų vieta. Jos buvo statomos nuo senų senovės, tačiau dauguma naujų šventyklų projektuojama ir šiandien. Pavyzdžiui, Akshardhamo šventykla buvo pastatyta 2008 metais, o Baltoji šventykla Chiang Rai mieste vis dar statoma ir ketinama atidaryti artimiausiu metu. Kelionių tinklalapis Touropia.com siūlo susipažinti su seniausiomis šventyklomis iš viso pasaulio:
10. Knoso rūmai (Palace of Knossos)
Knoso rūmai (Palace of Knossos) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Apytikriai už penkių kilometrų nuo Kretos sostinės Herakliono stūkso istoriniai Knoso rūmai. Prieš keturis tūkstančius metų Knosas buvo administracijos, religijos ir ekonomikos centras. Tai vienas iš svarbiausių senosios Mino civilizacijos paminklų. Nuostabaus grožio rūmai buvo pastatyti 1700–1400 metais pr.Kr. ir po gaisro, nuniokojusio beveik ištisą šventyklą, jie kartais būdavo restauruojami. Rūmuose yra gyvenamieji plotai, priėmimo kambariai, dirbtuvės, parduotuvės ir kitos patalpos.
9. Gobekli Tepe (Göbekli Tepe)
Gobekli Tepe (Göbekli Tepe) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Kartais vadinamas pirmąja arba seniausia šventykla, Gobekli Tepe yra religinio pobūdžio pastatas, stovintis ant pailgo kalnagūbrio viršūnės, pietryčių Turkijoje. Ji buvo pastatyta maždaug prieš 11,5 tūkst. m., prieš paplintant sėsliam gyvenimo būdui. Ši šventykla buvo pastatyta anksčiau nei Egipto Gizos Piramidė. Gobekli Tepe – seniausias architektūrinis paminklas, menantis naujų mįslių apie žmonijos civilizacijos ištakas.
8. Amados šventykla (Temple of Amada)
Amada šventykla (Temple of Amada) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Amada yra seniausia šventykla Nubijoje, suprojektuota XV a. pr. Kr. faraono Tutmozio Trečiojo. Šventykla buvo skirta Amun ir Re-Hirakhty dievams. Pastato pokyčius ir šventyklos puošybą įgyvendino vėlesni faraonai.
7. Džgantijos šventyklos (Ggantija Temples)
Džgantijos šventyklos (Ggantija Temples) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Džgantija – tai Gozo saloje esantis megalito ansamblis, milžiniška neolito amžiaus konstrukcija, kurios pavadinimas maltiečių kalba reiškia „priklausanti milžinams“. Pasak legendos, šventyklas statė milžinai. Dvi Džgantijos šventyklos buvo iškeltos daugiau negu prieš 5500 metų ir yra seniausios pasaulyje neatremtos konstrukcijos, senesnės už Egipto piramides ir Stounhendžą. Manoma, kad šventykla buvo skirta Motinos Deivės vaisingumo kultui − jų teritorijoje aptinkamos įvairiausios skulptūros, statulos ir statulėlės.
6. Hadžar Ymo ir Mnaidros šventyklos (Hagar Qim and Mnajdra)
Hadžar Ymo ir Mnaidros šventyklos (Hagar Qim and Mnajdra) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Hadžar Ymo megalito kompleksą, įsikūrusį ant uolos pietiniame Maltos salos krašte, sudaro pagrindinis šventyklos pastatas ir trys papildomi megalitiniai pastatai. Mnaidros šventyklos įsikūrusios ant uolos, apie 600 metrų toliau ir žemiau nuo pastarosios. Ją sudaro trys bendros, tačiau kartu nesujungtos šventyklos. Jos buvo pastatytos maždaug prieš 3600–3200 m. pr. Kr. Čia nerasta žmogaus griaučių, tad tikėtina, kad šventykla nebuvo skirta laidojimo apeigoms.
5. Sečio Pirmojo šventykla (Temple of Seti I)
Sečio Pirmojo šventykla (Temple of Seti I) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Sečio Pirmojo šventykla tai faraono Sečio Pirmojo kapavietė, įsikūrusi vakarinėje Nilo pakrantėje, Abydose. Senovinė šventykla buvo statoma faraono viešpatavimo laikais ir, kaip spėjama, buvo užbaigta jo sūnaus Ramzio Didžiojo po faraono mirties 1279 pr. Kr. Šventykla buvo skirta ne tik faraonui Sečiui, bet ir daugeliui dievybių. Joje taip pat saugoma Abydoso Karalių sąrašas, sudarytas chronologine tvarka besikeičiant dinastijoms.
4. Hipogėjus
Hipogėjus (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Maltoje esantis Hipogėjus – vienintelė priešistorinė požeminė šventykla pasaulyje. Ją sudaro salės, rūmai ir pasažai, iškalti uolose. Šiandieninis rezervatas priešistoriniais laikais buvo tikra kapavietė. Kompleksas buvo suskirstytas į tris lygius: viršutinį (3600–3300m. pr. Kr), vidurinį (3300–3000m. pr. Kr.) ir žemutinį (3150–2500m. pr. Kr). Tik nedidelė dalis lankytojų gali užeiti į Hipogėjų, o bilietus geriausia užsisakyti prieš dvi tris savaites.
3. Hačepsutos šventykla (Temple of Hatshepsut)
Hačepsutos šventykla (Temple of Hatshepsut) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Faraonės Hačepsutos šventykla – vienas iš gražiausių Egipto statinių. Ji šalį valdė nuo 1479-ųjų iki savo mirties 1458 m. pr. Kr. Hačepsutos šventykla VII a. buvo pavadinta „al Deir al Bahri“ pagal toje apylinkėje buvusio koptų vienuolyno pavadinimą. „Deir al Bahri“ šventykla pastatyta iš kalkakmenio. Jos eksterjere pirmą kartą architektūros istorijoje buvo panaudota skulptūra. Manoma, kad šventykloje galėjo būti net 200 Hačepsutos ir dievo Amono statulų. Šventyklos viduje grindys išklotos aukso plokštėmis.
2. Luksoro šventykla (Luxor Temple)
Luksoro šventykla (Luxor Temple) (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Luksoro šventykla, įsikūrusi rytiniame Nilo upės krante, senovės Tėbų mieste, buvo pastatyta 1400m. pr. Kr., Naujosios Karalystės laikais. Šventykla buvo dedikuota dievų Amono, Mutos ir Chonso (Amono ir Mutos sūnus) triadai. Luksoras buvo svarbiausio Tėbų festivalio „Opet“ centras. Šio kasmetinio festivalio metu trys minėtųjų Dievų statulos buvo nešamos su palyda iš Karnako šventyklos į Luksorą. Ši didinga senovės Egipto šventykla buvo atkasta tik XIX a.
1. Stounhendžas (Stonehenge)
Stounhendžas (Stonehenge) (nuotr. Flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Stounhendžas – vienas svarbiausių priešistorinių statinių Europoje, pietinėje Anglijoje, siekiantis neolito ir bronzos amžių (pastatytas apie 3100–2000 m. pr. Kr.). Jį sudaro ratu išdėstyti didžiuliai akmeniniai žiedai. Didžiausios megalitinės sistemos išorinio žiedo skersmuo siekia apie 30 metrų, už jo yra žiedo formos pylimas, dar toliau – apvali duobė. Nėra aišku, kas ir kodėl pastatė Stounhendžą, bet vyrauja nuomonė, kad tai buvusi didžiulė astronominė stebykla. Dabar – tai vienas svarbiausių priešistorinių statinių Europoje, kasmet pritraukiantis šimtus tūkstančių turistų.