• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgirdę žodžius „nusivylusi valstybė“ greičiausiai įsivaizduojame šalį, kurią nuolat persekioja potvyniai, badas, skurdas, ekonominės ir politinės problemos. Žemiau pateikiame 2011 metų 10 „nelaimingiausių“ šalių.

REKLAMA
REKLAMA

1. SOMALIS

Ši Afrikos valstybė yra išties beviltiškoje padėtyje. Iš 10 milijonų gyventojų net 3 milijonams reikia humanitarinės pagalbos, dar 2 milijonai buvo ištremti toli nuo namų, o politiniai konfliktai paralyžiuoja kylančią vyriausybę. Didžiausią baimę Somaliui kelia mintis, kad ji taps kita „al-Qaedos“ prieglauda. Somalio islamistų sukilėliai, vadinami „al-Shabab“, jau davė savo įžadus globaliniam teroristo tinklui.

REKLAMA

Badas Somalyje (nuotr. SCANPIX)Badas Somalyje (nuotr. SCANPIX)

Grupuotė Al Shabab (nuotr. SCANPIX)Grupuotė Al Shabab (nuotr. SCANPIX)

2. ČADAS

Balandžio 25-ąją dieną, po pakartotinų rinkimų, surinkęs beveik 90% rinkėjų balsų Čado prezidentu tapo Idriss Déby. Tai taip pat liudija kitą faktą - Čado žmonės nuo šiol pasmerkti.

Čadas (nuotr. SCANPIX)Čadas (nuotr. SCANPIX)

Nors I. Déby atėjus į valdžią, Čadas atrado naftą, pakėlė finansinį lygį ir pramonę, visgi dabar šalies prognozės ne pačios geriausios. Tik 23% miesto gyventojų turi prieigą prie švaraus geriamo vandens, kaimo gyvenvietėse situacija dar blogesnė. Vidutinė gyvenimo trukmė siekia vos 49 metus. Vyriausybės biudžetas buvo išeikvotas sukilėliams iš šalies rytų atremti.

REKLAMA
REKLAMA

3. SUDANAS

Nuo pavasario pabaigos reikalai Sudane ėmė blogėti. Chartumas ir Juba miestai niekada nesutarė dėl sienų ribų ir kuriam iš regionui atiteks Abyei, nafta, turtingos teritorijos, valdžia. Gegužės mėnesio pabaigoje Chartumo kareiviai persikėlė į Abyei miestą ir sukėlė susišaudymą, kurio metu žuvo apie 100 000 nekaltų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sudano krikščionys (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Sudano krikščionys (nuotr. SCANPIX)

Tebevykstantis konfliktas privertė apie 1,5 milijono gyventojų palikti namus, kiti 42 milijonai vis dar sukrėsti teroro. Tik pusė šalies vaikų turi galimybę lankyti mokyklą, panašūs skaičiai vyrauja ir kalbant apie prieigą prie geriamo vandens. Net 85% šalies gyventojų nemoka nei skaityti, nei rašyti. Kaip Sudano vyriausybei išspręsti šias problemas, kai jos biudžetas tesiekia 2,3 milijardus Sudano svarų?

REKLAMA

4. KONGO DEMOKRATINĖ RESPUBLIKA

Kongo demokratinė valstybė turi abejotiną reputaciją, ji yra pagarsėjusi ir kaip viena turtingiausių, ir kaip viena labiausiai neišsivysčiusių Žemės vietų. Šalies rytuose glūdi didžioji dalis naudingųjų iškasenų, dėl kurių gyventojai yra nuolat terorizuojami, moteris čia išprievartaujama apytiksliai kas 48 valandas.

REKLAMA

Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)

Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)

Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)Kongo demokratinė respublika (nuotr. SCANPIX)

Lapkričio mėnesį, praėjus jau dešimčiai metų po pilietinio karo, bus surengti prezidentiniai rinkimai - didelis išbandymas šaliai. Ženklai kol kas išties kelia nerimą. Pavyzdžiui, praėjusių metų pabaigoje, buvo susektas ir nužudytas vienas žinomiausių šalies žmogaus teisių aktyvistų, Floribert Chebeya.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. HAITIS

2010 metų sausio mėnesio žemės drebėjimas nusinešė dešimtis tūkstančių gyvybių, tarp jų 20% šalies karių. Tarptautinės pagalbos pastangos atstatyti šaliai buvo prastai koordinuotos, pažadėta Amerikos finansinė pagalba (apie 732,5 milijonai Amerikos dolerių) buvo uždelsta.

REKLAMA

Žemės drebėjimas Haityje (SCANPIX nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Žemės drebėjimas Haityje (SCANPIX nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Žemės drebėjimas Haityje (SCANPIX nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Žemės drebėjimas Haityje (SCANPIX nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Žemės drebėjimas Haityje (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Žemės drebėjimas Haityje (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Cholera Haityje (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Cholera Haityje (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Dar vis bandydamas atsigauti po patirtos katastrofos, Haitis surengė prezidentinius rinkimus, kurių metu buvo išrinktas prezidentas - muzikantas  Michel Martelly, geriau žinomas kaip „Sweet Micky.“ Nepaisant didelių prezidento pastangų, daugelis šalies gyventojų  vis dar gyvena palapinėse. Nuotraukoje pavaizduotas berniukas, prašantis išmaldos prie sostinės katedros, Port o Prense.

REKLAMA

6. ZIMBABVĖ

Po sprogimo Zimbabvės finansų ministro ofise, Tendai Biti įspėjo, kad situacija šalyje panašėja į Ruandos genocidą. T. Biti yra demokratinio judėjimo (MDC) narys, prezidento Roberto Mugabės partneris. MDC 2008 metų rinkimuose Mugabė buvo nurungtas, tačiau jam atsisakius atsistatydinti, kaimyninė pietų Afrika tarpininkavo, kad abiems pusėms padėtų pasidalyti valdžią. Nepaisant valdžios pusiausvyros, MDC buvo grasinimų, suėmimų ir politinio sumenkinimo auka. Mugabė ketina surengti naujus rinkimus šiais metais, o MDC baiminasi, kad ir toliau bus smurto ir įbauginimų auka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zimbabvė (nuotr. SCANPIX)Zimbabvė (nuotr. SCANPIX)

Badaujantis vaikas (nuotr. SCANPIX)Badaujantis vaikas (nuotr. SCANPIX)

Badas Zimbabvėje (nuotr. SCANPIX)Badas Zimbabvėje (nuotr. SCANPIX)

Tiesą sakant, situacija Zimbabvėje jau gerėja. 2008 metais koalicinė vyriausybė apsaugojo šalį nuo ekonominio kritimo, o po choleros epidemijos, kuria užsikrėtė per 30 000 žmonių, buvo pagerinta ir sveikatos apsauga.

REKLAMA

7. AFGANISTANAS

Po NATO karinių veiksmų, atgyjantis Talibanas kelia grėsmę Afganistanui. Smurtas visoje šalyje auga, o išpuoliai prieš moteris ir prievarta pasiekė nepalyginamai dideles proporcijas. Vaikų mirtingumo lygis yra bene tris kartus didesnis nei likusioje Pietų Azijos dalyje. Žmonių bendruomenės beviltiškai traukiasi į Talibaną, ieškodami apsaugos ir teisingumo.

REKLAMA

Afganistanas (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Afganistanas (Scanpix nuotr.)

Moterys Afganistane (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Moterys Afganistane (nuotr. SCANPIX)

8. CENTRINĖ AFRIKOS RESPUBLIKA

Šios valstybės įkūrėjai turbūt numatė, kad ji taps viena labiausiai užmirštų ir izoliuotų valstybių pasaulyje. Turinti vargingus išteklius, Centrinė Afrikos respublika yra apsupta kitų „beviltiškų“ valstybių, tokių kaip Čadas, Sudanas ir Kongo Demokratinė Respublika.

REKLAMA
REKLAMA

Centrinė Afrikos respublika (nuotr. SCANPIX)Centrinė Afrikos respublika (nuotr. SCANPIX)

Pabėgėliai iš Darfūro ir Sudano, sukilėlių grupės iš Čado, vidiniai sukilimai lemia Centrinės Afrikos valstybės nesaugumą ir grėsmę.

Du trečdaliai šalies gyventojų yra nualinti ir vos pragyvenantys. Jungtinės Tautos šiai valstybei suteikė mažiausiai išsivysčiusios šalies vardą.

Centrinė Afrikos respublika (nuotr. SCANPIX)Centrinė Afrikos respublika (nuotr. SCANPIX)

9. IRAKAS

Šiandien Irakas, po aštuonerius metus buvimo JAV dėmesio centre, yra kiek primirštas. Nors smurtas nuo 2007 metų šalyje žymiai sumažėjo, šalis vis dar kybo virš „sankcijų iki konfliktų prarajos“. Žemas registravimosi į mokyklas skaičius ir aukštas vaikų mirtingumas atskleidžia, kad padėtis Irake per pastaruosius metus išties pablogėjo.

Teroro išpuolis Irake (nuotr. SCANPIX)Teroro išpuolis Irake (nuotr. SCANPIX)

Mirtininkas susisprogdino Irako armijos pasienio poste (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Mirtininkas susisprogdino Irako armijos pasienio poste (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Po Irako tragedijos daugiau kaip 3 milijonai žmonių pabėgo iš namų. Jungtinių tautų organizacija reikalauja apie 280 milijonų Amerikos dolerių, pabėgėlių skirtingose valstybėse aprūpinimui.

Irako kasdienybė (nuotr. SCANPIX)Irako kasdienybė (nuotr. SCANPIX)

10. DRAMBLIO KAULO KRANTO VALSTYBĖ

Nuo 2010 metų gruodžio iki 2011 metų balandžio Dramblio Kranto žmonės išgyveno tikrą košmarą. Ouattara, siekdamas tapti prezidentu, drauge su ginkluotais šalininkais šturmavo prezidento gyvenamąją vietą ir galiausiai užėmė prezidentinį postą.

REKLAMA

Dramblio Kaulo Krantas uždarė šalies sienas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Dramblio Kaulo Krantas uždarė šalies sienas (nuotr. SCANPIX)

Dramblio Kaulo Krantas uždarė šalies sienas ir nutraukė transliacijas iš užsienio (SCANPIX nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Dramblio Kaulo Krantas uždarė šalies sienas ir nutraukė transliacijas iš užsienio (SCANPIX nuotr.)

Po šios įtemptos politinės padėties, gaujos sukilėliai „valė“ Abidžano gatves nuo Ouattara šalininkų. Tuo tarpu, Ouattara žygiavo priešinga miesto kryptimi ir griovė viską, kas pasitaikė jo kelyje. Tūkstančiai žuvusiųjų kūnų buvo rasti vakarų Duekoue mieste.

Dramblio Kaulo Krante nesiliauja susirėmimai tarp Laurento Gbagbo ir Alassaneo Ouattaros rėmėjų (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Dramblio Kaulo Krante nesiliauja susirėmimai tarp Laurento Gbagbo ir Alassaneo Ouattaros rėmėjų (Scanpix nuotr.)

Dramblio Kaulo Krante nesiliauja susirėmimai tarp Laurento Gbagbo ir Alassaneo Ouattaros rėmėjų (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Dramblio Kaulo Krante nesiliauja susirėmimai tarp Laurento Gbagbo ir Alassaneo Ouattaros rėmėjų (Scanpix nuotr.)

Dramblio Kaulo krantui gali prireikti daug laiko, kad sugrįžtų į pradinę padėtį, kokia buvo bent jau prieš metus. Taigi dabar Ouattara, būdamas prezidentu, turės nemažai darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų