• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijoje tęsiasi praėjusį savaitgalį prasidėjęs Europos futbolo čempionatas. Tai – jau 17-asis UEFA organizuojamas Senojo žemyno turnyras, kuriame netrūksta gražių įvarčių, aistrų ir ryškiausių žvaigždžių. Visas „Euro 2024“ rungtynes tiesiogiai galite stebėti naujienų portale tv3.lt.

Vokietijoje tęsiasi praėjusį savaitgalį prasidėjęs Europos futbolo čempionatas. Tai – jau 17-asis UEFA organizuojamas Senojo žemyno turnyras, kuriame netrūksta gražių įvarčių, aistrų ir ryškiausių žvaigždžių. Visas „Euro 2024“ rungtynes tiesiogiai galite stebėti naujienų portale tv3.lt.

REKLAMA

Kviečiame susipažinti su didžiausiais Europos čempionatų skandalais ir netikėtumais, kurie išmargino Senojo žemyno istoriją nuo pat pirmojo „Euro 1960“ čempionato.

10 vieta: slogi Gary Linekerio karjeros pabaiga

„Euro 1992“ čempionatas Švedijoje anglų sirgaliams kelia slogius prisiminimus. Amžiną atilsį Anglijos rinktinės treneris Grahamas Tayloras, pažymima, buvo puikus žmogus, bet nelabai sėkmingas specialistas. Trenerio sprendimas rungtynėse su Švedija išimti iš aikštės Garry Linekerį, visišką Anglijos futbolo legendą, įsiutino anglų sirgalius.

Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo paskutinės G. Linekerio rungtynės Anglijos rinktinėje. G. Linekeriui trūko tik vieno įvarčio, kad pasivytų tuomet rezultatyviausią visų laikų nacionalinės rinktinės žaidėją Bobby Charltoną (49 įvarčiai).  

REKLAMA
REKLAMA

Teisybės dėlei verta paminėti, kad G. Linekeris tose rungtynėse neišnaudojo puikios progos ir nepelnė įvarčio, kuris galėjo išlyginti rezultatą. Galiausiai Švedija anglus įveikė 2:1.

REKLAMA

9 vieta: įspūdinga Nicklo Bendtnerio apatinių reklamos kaina

„Euro 2012“ grupių etapo rungtynėse tarp Portugalijos ir Danijos rinktinių įvykęs epizodas, ko gero, yra brangiausiai kainavusi ir kartu geriausiai apmokama apatinių reklama futbolo čempionatų istorijoje.

Danijos rinktinės puolėjas Nicklas Bendtneris, įmušęs įvartį į varžovų vartus, atšventė įvartį pakėlęs savo marškinėlius, taip atidengdamas savo apatinius. Atrodytų, nieko čia ypatingo. Visa ko esmė – ant kelnaičių besipuikavęs lažybų bendrovės prekinis ženklas „Paddy Power“.

REKLAMA
REKLAMA

UEFA už šią neleistiną reklamą N. Bendtneriui „išrašė“ 100 000 tūkstančių eurų baudą, o danas už šį poelgį buvo suspenduotas vienerioms „Euro 2012“ rungtynėms.

Tiesa, ši suma Danijos futbolininko neturėjo nuskurdinti – Airijos lažybų bendrovė ne tik padengė visą 100 tūkstančių siekusią baudą, bet ir sumokėjo Nicklui papildomus 200  tūkstančių eurų.

8 vieta: Mario Balotelli, rasizmas ir bananas

Tame pačiame „Euro 2012“ čempionate nutiko ir dar vienas skandalingas įvykis. Rungtynėse tarp Italijos ir Kratijos Mario Balotelli patyrė rasistinius išpuolius ir įžeidinėjimus. Link Italijos rinktinės puolėjo tame mače atskriejo bananas, kuris šiame kontekste reiškė visišką pažeminimą ir rasizmą M. Balotelli atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors UEFA kiekvienoje pasitaikančioje progoje pabrėžia lygybę ir kovą prieš rasizmą, Kroatijos rinktinei skirta bauda buvo mažesnė nei ta, kurią už apatinių demonstravimą gavo minėtasis N. Bendtneris.

Deja, tačiau Europos ir pasaulio futbole rasizmas vis dar išlieka iki galo neišravėta piktžole.

7 vieta: rungtynių nugalėtoja nulėmė monetos metimas

„Euro 1968“ čempionate taisyklės dar nebuvo ištobulėjusios, o tai pirmenybių organizatorius atvedė prie neįprastos situacijos.

REKLAMA

Pusfinalyje tarp Italijos ir SSRS rinktinių, pasibaigus pagrindiniam rungtynių laikui, švieslentėje degė rezultatas 0:0.

Septintajame dešimtmetyje Europos čempionatų organizatoriai dar nebuvo susidūrę su situacija, ką daryti, jeigu pasibaigus rungtynių laikui rezultatas yra lygus – nebuvo nei pratęsimo, nei 11 m baudinių.

Užtat buvo monetos metimas. Jūs supratote teisingai – „Euro 1968“ finalo dalyvį nusprendė paprasčiausias monetos metimas. Sėkmė nusišypsojo Italijai, kuri finale įveikė tuometinę Jugoslaviją ir pirmą kartą tapo Europos čempione.

REKLAMA

Šis įvykis iki šiol vadinamas tikru įžeidimu sportiniam principui. Sunku būtų su tuo ginčytis, tiesa?

6 vieta: maksimali rizika virto novatoriškumu 

„Euro 1976“ finalas buvo įsimintinas dėl tiems laikams neįprasto 11 m baudinio. Tai buvo pirmasis čempionatas, kai Europos čempionato finale prireikė 11 m baudinių.

Smūgis, kuriuo Panenka išplėšė titulą Čekoslovakijai, visiems laikams įsirašė į futbolo vadovėlius.

„Tuomet nebuvo terminologijos, kuri galėtų apibūdinti tai, ką padarė Panenka. Čekoslovakas apgavo Vakarų Vokietijos vartininką, kamuolį mušdamas į vartų centrą ir tai darydamas itin silpnu pagreičiu. Tai tiems laikams buvo visiškai neįprasta praktika.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu ši gudrybė būtų nepasiteisinusi, Panenkai grįžus į tėvynę už tokį „novatoriškumą“ būtų grėsusios rimtos pasekmės.

„30 metų darbo šachtose“, – apie galimas savo sprendimo pasekmes yra kalbėjęs Panenka.

5 vieta: nepadorus Ronaldo Koemano šventimas

Jeigu laimite, švęskite stilingai. Šią taisyklę reiktų įsiminti tiek profesionalams, tiek mėgėjams. Galite paklausti buvusio Nydarlandų futbolininko, dabartinio vyr. šios šalies rinktinės trenerio Ronaldo Koemano.

REKLAMA

Jis kartus su Nyderlandų futbolo rinktine tapo „Euro 1988“ čempionu. Į didžiausių skandalų verpetus R. Koemanas įsiamžino po pusfinalio rungtynių, kuriose Nyderlandai 2:1 įveikė Vakarų Vokietijos futbolininkus.

Po šių rungtynių žaidėjai tarpusavyje tradiciškai ant žaliosios vejos keitėsi marškinėliais, o Vakarų Vokietijos rinktinės nario marškinėlius gavęs R. Koemanas... Demonstratyviai nusišluostė jais užpakalį. Be abejo, šį veiksmą užfiksavo kameros, o po šio epizodo R. Koemanas Vokietijoje buvo tapęs priešu „numeris vienas“. Bent jau kuriam laikui.

REKLAMA

Rusų chuliganai ir C. Erikseno situacija, vos nesibaigusi tragedija

4 vieta: mankurtiški rusų chuliganai

„Euro 2016“ rungtynės tarp Rusijos ir Anglijos rinktinių pažymėtos sirgalių krauju. Po lygiosiomis pasibaigusių rungtynių, rusų futbolo chuliganai užpuolė Anglijos rinktinės sirgalius, taip dešimtims jų sukeldami rimtus ir daugybinius kūno sužalojimus. Du anglai buvo sumušti taip, kad juos ištiko koma.

Tą pačią dieną įvyko ir antrasis rusų išpuolis – po jo buvo suimti 36 asmenys, o 16 sirgalių paguldyta į ligoninę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau tyrimo prokuroras teigė, kad maždaug 150 rusų buvo itin gerai pasirengę greitiems ir ypač smurtiniams veiksmams.

3 vieta: nesuvokiamas Ispanijos diktatoriaus sprendimas

Pirmajame „Euro 1960“ čempionate triumfavo SSRS. Tiesa, istorija galėjo būti kitokia, jeigu ne Ispanijos diktatoriaus Fracisco Franco sprendimas.

Ispanija į pirmąjį „Euro 1960“ čempionatą išvyko būdami vienais pagrindinių favoritų ir sėkmingai tokį vardą pateisino žaidimu. Ketvirtfinalyje Ispanijos laukė akistata su SSRS.

REKLAMA

Dešiniųjų pažiūrų Ispanijos diktatorius F. Franco baiminosi, kad pralaimėjimas prieš oponentų stovyklą – komunistų Sovietų Sąjungą – Ispanija pasaulio akyse pavers silpna.

F. Franco baimė pralaimėti ir įtaka buvo tokia stipri, jog diktatorius uždraudė Ispanijos rinktinei žaisti ketvirtfinalio rungtynes.

Likimo ironija, kad jau kitame čempionate – „Euro 1964“ Ispanija triumfavo finale įveikusi... Sovietų Sąjungos futbolininkus.  

2 vieta: neaiškūs užkulisiniai žaidimai

Prieš 20 metų vykęs „Euro 2004“ čempionatas daugeliui įsiminė dėl netikėto Graikijos rinktinės triumfo. Graikija žaidė „anti–futbolą“, pastatę „autobusą“ prie savo vartų ir sumaniai išnaudodami savo greitas atakas. Tačiau šįkart ne apie juos.

REKLAMA

2004 m. Europos futbolo čempionatas pažymėtas galimu skandinavų sąmokslu. Iki šiol netyla teorijos, kad paskutiniame grupės turnyro mače Danijos ir Švedijos futbolininkai galimai susitarė, kad tarpusavyje sužais 2:2.

Būtent toks rezultatas leido danams ir švedams patekti į čempionato ketvirtfinalį, o toje pačioje grupėje žaidusius italus išsiuntė namo.

Italijai paskutiniame mače iš skandinavų reikėjo bet kurios komandos pergalės arba bet kokių lygiųjų, tačiau tik ne 2:2.   

REKLAMA
REKLAMA

Patys italai paskutiniame grupės mače 2:1 įveikė Bulgariją.

Nors galimas skandinavų sąmokslas niekada nebuvo ir greičiausiai nebus įrodytas, šios rungtynės iki šiol laikomos vienos paslaptingiausių Europos futbolo čempionatų istorijoje.

1 vieta: sustojusi Christiano Erikseno širdis

„Euro 2020“ čempionato startas, dėl pandemijos nukeltas į 2021 m, buvo pažymėtas išgąsčiu. Pirmojo turo rungtynių tarp Danijos ir Suomijos rinktinių  41-ąją minutę ant žaliosios vejos be gyvybės ženklų susmuko Danijos rinktinės saugas Christianas Eriksenas.

Stadionas nuščiuvo, prie futbolininko atskubėjo medikų brigada, o šokiruoti abiejų komandų futbolininkai sunkiai tramdė ašaras.

Širdies smūgį aikštėje patyręs Ch. Eriksenas krito ant žemės, o už žaibišką reakciją ir išgelbėtą gyvybę danas dėkojo ne tik medikams, bet ir nuostabiai greitai situaciją „perskaičiusiems“ futbolininkams, kurie pavertė krepšininką ant šono ir įsitikino, kad jo kvėpavimo takai yra atviri.

Medikai aikštėje futbolininką gaivino 15 minučių, vėliau jis buvo išvežtas į ligoninę. Ten futbolininkui sėkmingai buvo atlikta operacija. Jos metu danui buvo įsodintas implantuojamas defibriliatorius, kuris sužadintų jo širdį, jeigu vėl pasikartotų pats baisiausias scenarijus.

REKLAMA

Maždaug valandai rungtynės buvo sustabdytos ir tik paaiškėjus, kad futbolininko būklė stabilizuota, rungtynės buvo tęsiamos. Jas 1:0 laimėjo Suomija.

Vėliau Danija nužingsniavo iki pat „Euro 2020“ pusfinalio.

Ch. Eriksenas sėkmingai grįžo į profesionalų futbolą ir yra rinktinės startinės sudėties narys „Euro 2024“ čempionate.

Ši vos per plauką tragiškai nesibaigusi situacija paskatino Danija ir kitas Europos šalis pasirūpinti širdies defibriliatorių įranga sporto salėse ir apmokyti žmones, kaip jais naudotis.

Visas „Euro 2024“ rungtynes stebėkite naujienų portale tv3.lt.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų