• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tomas Čyvas pakomentavo mano blogo įrašą apie Antrojo pasaulinio karo pradžią. Jis rašo:

Tiksliai nesupratau mūsų paties vyriausiojo redaktoriaus A. Brazausko blogo teksto apie Lenkiją ir jos sutraiškymą žanro, bet, manding, tai yra siekis originaliai bei šiek tiek ekscentriškai įsiterpti į Rusijos ir ne Rusijos istorinių ginčų kakofoniją. Iš esmės – pavyko, tačiau reiktų kai ką papildyti.

Atmetusi nacių ir „komuniagų“ pasiūlymus Lenkija, anot A. Brazausko, pasirinko kankinystę, nes sukėlė kaimynams nesaugumo fobijų. Hmm... (...) Tos jėgos realiai prisibijojo nebent Lietuva. Bet net ir ji ilgokai rodė vidurinį pirštą, nežadėjo nurimti be Vilniaus ir pan.


--

REKLAMA
REKLAMA

Baimė gali pakirsti ir labai narsius žmones, bet ne apie emocijas kalba. Karvedžiai, ypač vokiečių, skaičiavo pajėgas. 1938 m. Miuncheno sutarties pasirašymo dieną vokiečių kariškiai rengė sąmokslą, kad nuverstų Hitlerį. Motyvai buvo racionalūs: Čekoslovakija galėjo mobilizuoti virš pusės milijono karių, ta šalis turėjo puikią ginklų pramonę,tvirtoves kalnuose. Vokiečiai galėjo nusilaužti dantis. Hitleris netikėtai išvyko iš Berlyno, išskrido į Miuncheną, perversmas nepavyko. Ar vokiečių vadai buvo bailiai? „Dar ketvirtojo dešimtmečio viduryje vokiečių generolai tankų mūšius planavo tik štabuose arba dėliodami kartoninius maketus, nes pačių tankų neturėjo, o visą sausumos kariuomenę sudarė septynios divizijos“ – cituoju rusų istoriką Marką Soloniną, kaip jis pateiktas Ryto Staselio straipsnyje „Nežinomas karas“ („Verslo klasė“, š.m. rugsėjis).Prieš tokį Wehrmacht‘ą Pilsudskis 1933 m. planavo prevencinį karą.

REKLAMA

1939 m. Lenkija sužlugo per keturias savaites. 1940-aisiais Prancūzijos ir Anglijos kariuomenių katastrofa truko tik savaitę ilgiau.

Hitleris nebuvo bailys, jis irgi skaičiavo – gal ne taip racionaliai kaip jo generolai. Akivaizdu, kad Lenkijos, Anglijos, Prancūzijos, SSRS pajėgos visumoje buvo stipresnės už vokiečių. Todėl Hitleris gana sėkmingai traiškė priešininkus po vieną.

REKLAMA
REKLAMA

--

Karo menas ir sveikas protas reikalauja nukenksminti arba sunaikinti potencialiai pavojingas pajėgas. Kapituliavus Prancūzijai kilo grėsmė, kad jos laivynas gali atitekti vokiečiams. 1940 m. liepą anglai užpuolė buvusių sąjungininkų eskadrą prie Alžyro krantų, kelis laivus išvedė iš rikiuotės; žuvo apie 1300 prancūzų.

Tai ne argumentas – veikiau iliustracija.

***

RSS


Papildas

Mūšis prie Mers el Kebiro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų