Vyras ryžosi pokyčiams ir po daugybės metų visiems įprastos išvaizdos, nusiskuto plaukus plikai.
„Vasara!“, – po nuotrauka brūkštelėjo vyras.
Seimo Žmogaus teisių komiteto vadovas Tomas Vytautas Raskevičius atvirai kalba apie savo orientaciją ir tai, ką jam teko patirti, kai visuomenei atskleidė, kad yra homoseksualus.
„Pasikalbėkim“ laidoje žurnalistei Renatai Šakalytei Seimo narys dalinosi savo patirtimi ir prabilo apie tai, kaip sekasi auginti sūnų su dviem jo mamomis.
„Niekuomet negalvojau, kad Tėvo diena man bus ypatinga. Tėvyste man atrodo vienas gražiausių dalykų, kuris gali nutikti vyro gyvenime. Esu dėkingas likimui ir žmonėms, kurie prie to prisidėję“, – atviravo vyras kalbintas per Tėvo dieną.
T.V.Raskevičius prisipažįsta, jo ir tėčio santykiai nebuvo labai lengvi: „Tačiau jie buvo grysti abipuse pagarba, iš jo labai daug ko išmokau, kaip reikia rūpintis žmonėmis, kurie yra tau svarbus ir kaip rūpintis savęs neaukojant. Tai susiję su tai, kokius stereotipus priskiriame vyrams ir tėčiams visuomenėje, bet kartais tie stereotipai priverčia atiduoti visą save kitiems žmonėms apsaugoti ir įrodyti savo meilę. Kartais tos erdvės mažai būna mums patiems būna, būti silpniems ir pažeidžiamiems. Tos kovos ir užsispyrimo esu išmokęs iš savo tėčio.“
Tėvai apie T.V.Raskevičiaus homoseksualumą sužinojo dar paauglystėje: „Būdamas paauglys savo išgyvenimus rašydavau į dienoraštį. Kai man buvo šešiolika tėvai perskaitė mano dienoraštį be mano žinios. Tuo metu atrodė, kad nebuvau pasiruošęs dar su savimi jaustis komfortabiliai, o čia apie tai sužino tavo mylimiausi ir artimiausi žmonės. Tėvai įdėjo dideles pastangas, kad suprastų ir mane priimtų, buvau mylimas ir laukiamas visada. Praėjus tiek metų, džiaugiuosi, kad taip viskas įvyko, galėjau būti laisvas ir nieko nebeslėpti.“
„Nereikia įsivaizduoti, kad tas priėmimas manęs tėvams buvo labai lengvas ir jis įvyko per vieną naktį. Jie dėjo pastangas ir aš jas mačiau. Nemanau, kad jie turėjo neigiamų nuostatų ir nusistatymų, bet tikrai mačiau, kad tėvai turėjo didelę baimę, ką apie juos pagalvos kiti, jie bijojo, kad kiti palaikys juos blogais tėvais, nes augina homoseksualų sūnų. Ta pripažinimo kelionė truko gerą dešimtmetį“, – tikino Seimo narys.
Vyras prisipažino, kad apie sūnaus orientaciją tėvai sulaukia klausimų, komentarų darbovietėje ir socialiniuose tinkluose: „Būna ir nepagarbių žinučių. Išmokiau mamą blokuoti nepageidaujamus asmenis, išsprendėm tas problemas. Manau, jie bijo dėl manęs, mama yra sakiusi, kad jai neramu. Nežinau, koks tėtis ir mama turėtų jaustis taip dėl savo vaiko. Aš dėl savo sūnaus niekada nenorėčiau taip jaustis“, – su ašaromis akyse sako T. V. Raskevičius.
Prabilęs apie sūnų Seimo narys pasakojo, kad moterys ieškojo ne donoro, o tėčio vaikeliui ir būtent ši priežastis nulėmė jo teigiamą atsakymą dėl tėvystės.
Nors berniukas gyvena su biologine mama ir jos partnere, kurią T. V. Raskevičius vadina antrąja mama, jis tikina taip pat pilnai dalyvaujantis vaiko gyvenime. Paklaustas, ar per gimdymą buvo kartu su sūnaus mama, politikas atsakė, kad laukė už durų, nes šiai draugiją palaikė partnerė.
„Ne aš rinkausi tokį šeimos modelį, mes tokį modelį sukūrėme procese. Mano sūnaus mamos svajojo turėti vaikų ir man pateikė tokį pasiūlymą. Jos ieškojo tėčio, buvo susitarimas, kad tėtis dalyvaus vaiko gyvenime. Norėčiau daugiau laiko skirti sūnui, bet šiuo metu dėl didelio užimtumo ir darbo krūvio ne visada galiu tai padaryti. Bet mano sūnus, kuriam dabar yra dveji metukai, jau vadina mane tėčiu. Mūsų ryšys labai stiprus. Kiekvieną kartą, kai būname kartu, mėgaujuosi tuo ir esu laimingas, kad turėjau galimybę patirti, ką reiškia tėvystė. Sūnus mane išmokė besąlygiškos meilės! Tai nuostabus jausmas ir aš darysiu viską, kad jam augti mūsų visuomenėje butų kuo lengviau“, – sako T. V. Raskevičius.
„Mums net neleidžiama pagalvoti apie galimybę tapti tėvais. Iškart yra sakoma, kad mes negalime, tai nėra priimtina ir to nebus. Kai sužinojau, kad man gims sūnus, man palengvėjo, nes moterims ir mergaitėms yra žymiai sunkiau mūsų visuomenėje. Tiesa sakant, mano pareigos būtų pasunkėjusios, jei būtų gimusi dukra. Moterims, taip pat kaip ir LGBT žmonėms, yra pasakoma, kad tu negalėsi, esi netinkama, liepiama daryti taip, kaip turima daryti, o berniukams yra lengviau“, – įžvalgomis dalijosi Seimo narys.