• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį sukaks lygiai dveji metai, kai rinkėjų nervus tampo šios kadencijos Seimas. Net patys parlamento senbuviai pripažįsta, kad tokio baisaus Seimo dar nėra buvę. Užtat nė vienoje kadencijoje nebuvo tiek daug milijonierių kaip dabar. Ir jų, kadencijai ritantis vidurio link, vis daugėja.

REKLAMA
REKLAMA

Mokesčių didinimo specialistai

Kitą savaitę – Seimo sukaktis. Parlamentarai turės teisę švęsti, nes bus suėję lygiai dveji metai, kai 2008–ųjų lapkričio 17–ąją prisiekė šios kadencijos parlamentarai. Iš viso Seimo nariais buvo išrinkti 149 asmenys, tačiau kai kurie jų mandato atsisakė iš karto, kiti vėliau – tapę europarlamentarais arba dėl kitų priežasčių, o Algis Rimas išėjo Anapilin. Dabar Seime – 140 tautos išrinktųjų.

REKLAMA

Šis parlamentas pradėjo dirbti su tokiu įkarščiu kaip joks kitas. Praėjus vos mėnesiui po priesaikos tautos išrinktieji kelias naktis posėdžiavo iki paryčių, mat reikėjo priimti daugybę mokesčių įstatymų, panaikinančių mokesčių lengvatas, sumažinančių pašalpas, padidinančių mokesčius. Nebuvo pagailėti net neįgalieji – išmokos sumažintos ir jiems. Kitas panašus aktyvumo protrūkis pasikartojo lygiai po metų.

REKLAMA
REKLAMA

Tada politikai po ilgų ginčų priėmė sprendimą sumažinti pensijas. Tuo visas aktyvumas ir baigėsi. Visa kita, pasak politologų, buvo tik darbo imitavimas ir svarbių darbų skandinimas smulkmenose.

Vaidino, kad dirbo

Seimui daug svarbiau už rimtų įstatymų kūrimą buvo diskusijos, reikia alkoholio parlamento rūmuose ar ne. Labai svarbu jiems atrodė ir kurti įvairias darbo grupes. Taip pat – laikinąsias tyrimo komisijas. Tokių per dvejus metus būta net 9. Dauguma jų aiškinosi, ar reikia atimti teisinį imunitetą iš konkrečių parlamentarų, kitos – dėl suinteresuotų grupuočių poveikio teisėsaugai ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau svarbiausias šio Seimo darbas buvo svarstyti, ar Seimo nariai Aleksandras Sacharukas ir Linas Karalius verti parlamentarų mandatų. Šie du žmonės Lietuvai tokie svarbūs, kad jų likimą Seimas narpliojo jau nuo sausio. Vėliau į šį reikalą įtraukta prokuratūra ir net Konstitucinis Teismas. Eskaluojant dviejų parlamentarų temą nedarbas, augantis socialiai remtinų asmenų skaičius ir kitos problemos nublanko. Po metų šį ketvirtadienį Seimas skėlė akibrokštą – iš kėdės nežymia balsų persvara išverstas tik L.Karalius. A.Sacharukas – liko. Tai bus pirmas atvejis, kai priesaiką sulaužęs Seimo narys liko Seime.

REKLAMA

Seimūnai neskursta

Tačiau yra ir džiugių dalykų. Pasirodo, dirbant Seime galima tapti milijonieriais. 2008–aisiais iš visų išrinktų politikų milijonieriais save galėjo vadinti 35 asmenys, o pagal pernykštes deklaracijas jų jau galima buvo priskaičiuoti net 39: atsirado 5 nauji milijonieriai, nes vienas jų – A.Sacharukas – šį titulą prarado. Naujai milijono litų ribą peržengė Eriko Tamašausko, Jono Pinskaus, Kęstučio Daukšio, Algirdo Butkevičiaus šeimos ir Marija Aušrinė Pavilionienė.

REKLAMA

Turtingiausias politikas Seime – Valdemaras Valkiūnas. Bendra jo šeimos turto ir pinigų suma – per 36 mln. litų. Antras – Bronius Bradauskas su beveik 25 mln. litų, o treti – sutuoktiniai Kęstutis Glaveckas ir Rūta Rutkelytė (12,43 mln. litų).

Palyginkime: 1996–aisiais į Seimą išrinkti 2 milijonieriai, po 4 metų – 13, 2004–aisiais – 28.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymų konvejeris

Nors pagrindinė kiekvieno Seimo nario funkcija yra dalyvavimas įstatymų leidybos procese, ne visi tautos išrinktieji noriai vykdė savo pareigas. Dažniausias pasiteisinimas – negali juk sėdėti Seime, mat reikia bendrauti su rinkėjais. Tačiau kai kurie parlamentarai randa laiko ir tam ir tam, o kai kurie Seime pasirodo itin retai. Arba pasirodo, kad nebūtų sumažinta alga, bet nieko neveikia.

REKLAMA

Aktyviausiai teikiant projektus Seimo darbe dalyvavo Seimo vadovybė ir komitetų pirmininkai, mat pastarieji dažnai savo vardu registruoja komitetų patvirtintus dokumentus. Tačiau jokių vadovaujamų postų neturintis Edvardas Žakaris pagal šį aspektą yra absoliutus lyderis – 694 projektai per 2 metus (kartu su aiškinamaisiais raštais, lyginamaisiais variantais, rezoliucijų tekstais ir pan.). 529 projektus pateikė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, o trečias – Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Vytautas Kurpuvesas (343).

REKLAMA

Kuria ne visi

Nepažangiausi pagal visus statistinius rodiklius yra ne visus dvejus metus Seime dirbę politikai ir buvę ar esami šios Vyriausybės ministrai. Tačiau toks jų elgesys yra pateisinamas. Neskaitant jų, mažiausiai prie įstatymų projektų dirbo Egidijus Vareikis – 13 pateiktų dokumentų, iš jų tik 4 įstatymų projektai. Nepersistengė ir Milda Petrauskienė (30 projektų), Michalas Mackevičius (34), Emanuelis Zingeris bei Irena Šiaulienė (po 35), Jonas Jagminas (37).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, minėti asmenys buvo tik daugumos šių dokumentų bendraautoriai.

Buvęs premjeras Gediminas Kirkilas turbūt pamiršo, kad jis jau nebe premjeras, todėl pateikė vos 43 dokumentus. Iš jų – tik 8 įstatymų projektai, bet ir tie kurti ne G.Kirkilo. Jis tik pasirašė. Per dvejus metus politikas pats vienas sukurpė vos vieną įstatymo projektą.

REKLAMA

A.Sacharukas ir L.Karalius idėjomis taip pat nepasižymėjo. Pirmojo sąskaitoje – vos vienas grynai jo paties sukurtas įstatymo projektas, antrojo – du. O vienas iš parlamento šokėjų Andrius Šedžius pats vienas sugalvojo tris projektus. Tačiau du iš jų labiau svarbūs jam pačiam, o ne tautai.

Parlamento milijonierius panoro, kad būtų palengvinta detaliųjų planų rengimo tvarka, o amžiaus cenzas būsimiems prezidentams sumažintas nuo 40 iki 35 metų. Svajoklis ne kartą prasitarė norintis būti išrinktas šalies vadovu, tačiau per artimiausius rinkimus tam būtų per jaunas.

REKLAMA

Tingi net balsuoti

Kitas veiksnys, parodantis parlamentarų požiūrį į darbą, – balsavimas plenariniuose posėdžiuose už teisės aktus. Pažangiausi – Pranas Žeimys (dalyvavo 94,48 proc. balsavimų), Petras Luomanas (93,73 proc.) ir Kazimieras Kuzminskas (93,66 proc.). G.Kirkilas – ir vėl tarp nepažangiausiųjų. Ir šįkart net pirmoje vietoje. Ekspremjeras teikėsi mygtuką spustelėti vos per 30,9 proc. balsavimų.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie parlamentarai per posėdžius tingi net kalbėti. Tačiau už juos pakalba Vytenis Andriukaitis, Kęstutis Daukšys, Juozas Olekas ir kiti kolegos. Pirmasis per plenarinius posėdžius kalbėjo 1223 kartus, antrasis – 890, trečiasis – 855 (tiesa, Seimas pateikia duomenis tik iki liepos 2 dienos).

O štai Leonardas Talmontas ir M.Mackevičius prabilo vos po kartą. Tiesa, pirmasis Seime dirba dar tik metus. Jis per plenarinį posėdį kalbėjo dėl balsavimo motyvų, o M.Mackevičius tesugebėjo užduoti klausimą.

Neaiškios vertybės

Beje, šioje kadencijoje šeši parlamentarai gali drąsiai vadintis senbuviais. Česlovas Juršėnas nepraleido nė vienos kadencijos ir dirba nuo pat Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo laikų. Dar penki seimūnai nė vienos kadencijos nepraleido nuo 1992–ųjų: Andrius Kubilius, Justinas Karosas, Algimantas Salamakinas, Irena Šiaulienė ir G.Kirkilas.

Ir dar vienas dalykas, kuo spėjo pasižymėti šis Seimas. Kalbėdamas apie būtinybę kaip didžiausią vertybę stiprinti šeimą, jis panaikino Šeimos ir vaiko reikalų komisiją.

Be to, nors dabar sunkmetis, nebeliko ir Verslo ir užimtumo komisijos. Nors gal dėl užimtumo, Seimo akimis žiūrint, problemų nėra?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų