Be to, gali būti, kad plaučių vėžiu susergančių nerūkančių žmonių skaičius didėja. Tyrimas, kuriame dalyvavo 2 170 plaučių vėžio pacientų iš Europos, atskleidė, kad nuo 2008 iki 2016 metų šia liga susirgusių nerūkančiųjų skaičių daugiau nei padvigubėjo.
Amerikos vėžio asociacija skaičiuoja, kad net 20 procentų kasmet nuo plaučių vėžio mirštančių žmonių yra niekada nerūkę ir naudoję jokių tabako produktų.
Tai – daugiau nei 30 000 nuo 155 870 mirčių nuo plaučių vėžio 2017 metais, ir daugiau, nei mirčių nuo tiesiosios žarnos, krūties ir prostatos vėžio kartu sudėjus. Iš viso 2017 metais diagnozuoti 222 500 naujų plaučių vėžio atvejų.
Žinoma, nėra abejonių, kad rūkymas vis dar yra didžiausias rizikos faktorius, bet ne vienintelis. „Gali būti, kad plaučių vėžį sukeliantys dalykai jus veikia jums patiems to nežinant.“ – sako Raja Flores, medicinos daktarė ir krūtinės ląstos vyriausioji chirurgė „Mount Sinai Health System“ klinikoje.
Pavyzdžiui, gali būti, kad esate susidūrę su radono dujomis, tokiais kancerogenais, kaip asbestas arba pasyvus rūkymas – galbūt jūsų kaimynai metų metus rūko namuose, o gal dirbote statybose ir ardėte stogus.
Jei kurį iš šių rizikos faktorių atpažįstate, labai svarbu žinoti, kokiais požymiais pasireiškia plaučių vėžys. Deja, šios ligos simptomai dažnai neišryškėja tol, kol liga nepereina į sunkesnę stadiją – būtent todėl ji dažnai diagnozuojama vėlai. Tuomet plaučių vėžį išgydyti yra daugiau sunkiau, kadangi jis būna išplitęs į kitas kūno dalis.
Būtent dėl šios priežasties plaučių vėžio mirtingumo rodiklis yra toks aukštas. Amerikos Nacionalinio vėžio stebėjimo, epidemiologijos ir galutinių rezultatų programos instituto (SEER) duomenimis, vos 18 procentų plaučių vėžiu susirgusių žmonių išgyvena penkerius metus ir ilgiau.
Tačiau tai nereiškia, kad plaučių vėžys negali būti išgydomas – svarbiausia jį pastebėti kuo anksčiau.
„Ši liga yra labai agresyvi, todėl jei aptinkama anksti, ją reikia gydyti iškart.“ – sako gyd. Flores.
Tai reiškia, kad reikia žinoti plaučių vėžio simptomus, nepaisant to, ar rūkote, kada nors esate rūkę ar niekada gyvenime nesate prisidegę nė vienos cigaretės.
Turbūt pirmasis į galvą šaunantis plaučių vėžio simptomas yra kosulys – ir ne veltui. Tai pats dažniausias plaučių vėžio simptomas, kaip teigia žurnale „Thorax“ publikuotas tyrimas, kuris atskleidė, kad 65 procentais plaučių vėžio atvejų pacientai skundėsi kosuliu.
Nuolatinis kosulys gali kilti dėl to, kad auglys kliudo kvėpavimo takams, o tai dirgina kosulio refleksą, sako gyd. Flores.
Kosulys gali būti susijęs su plaučių vėžiu ypač tais atvejais, kai kosėjama krauju ar rūdžių spalvos gleivėmis. Gydytoja aiškina, kad plaučių vėžiui užvaldant plaučius, dirginami sveiki audiniai, ir taip susiformuoja iškosėjamas kraujas.
Tačiau kosulį sukelti gali ir visai ne tokios baisios priežastys – kad ir kvėpavimo takų infekcijos, tad tai toli gražu ne vienintelis galimas plaučių vėžio simptomas. Štai šeši netikėti plaučių vėžio simptomai – juos pastebėjus vertėtų pasitikrinti.
Plaučių vėžio požymis: Švokštimas
Kvėpavimo takus blokuojantis auglys taip pat gali sukelti švokštimą. Jei vienas iš kvėpavimo takų susiaurėja arba jei jame atsiranda kliūtis, šiuo kanalu judantis oras gali sukelti švilpimą ir švokštimą, sako gyd. Flores.
Plaučių vėžio požymis: Krūtinės skausmas
Krūtinės sienelėse yra daugybė nervų galūnėlių, sako gyd. Flores, todėl į krūtinę besiskverbiantis plaučių vėžys gali sukelti labai stiprų skausmą. Skausmas gali stiprėti giliai įkvėpus, kosint ar juokiantis, teigia Amerikos vėžio asociacija.
Vis dėlto, krūtinės skausmas taip pat gali būti stipraus kosulio pasekmė, o ne požymis, kad vėžys skverbiasi į krūtinės sieneles, kadangi chroniškas kosulys gali pertempti raumenis.
Plaučių vėžio požymis: Užkimimas
Kimus, gergždžiantis ar silpnas balsas gali būti dar vienas plaučių vėžio požymis.
„Yra toks nervas, vadinamas grįžtamuoju gerklų nervu, kuris eina tarp trachėjos ir stemplės, po aorta.“ – sako gyd. Flores.
Šis nervas jungiasi su gerkle, kurioje yra balso stygos, todėl jei auglys spaudžią šį nervą, jis gali būti paralyžiuotas.
„Tai reiškia, kad balso stygos neužsidaro, o norint kosėti, dainuoti ar kalbėti, jos turi užsidaryti.“ – sako gyd. Flores. Ji pastebi, kad užkimimas taip pat gali būti balso stygų vėžio simptomas – taip pat ir ši liga siejama su rūkymu.
Plaučių vėžio požymis: Dusulys
Dusulys gali reikšti, kad kvėpavimo takuose yra kliūtis – tai gali būti auglys – kuri neleidžia į plaučius patekti pakankamam kiekiui oro. Bet tai taip pat gali reikšti, kad tarp plaučių ir krūtinės sienelės kaupiasi skysčiai.
Taip nutinka tuomet, kai vėžys įsiskverbia į limfines ir kraujagyslių struktūras, kurios atsakingos už tai, kad skysčiai galėtų palikti plaučius, sako gyd. Flores. Jei šiose kūno dalyse yra kliūčių, skysčiai nebegali nutekėti, todėl ima kauptis.
„Tai vadinama pleuros efuzija – jausmas toks, lyg į plaučius nepatektų pakankamai oro, nes skystis spaudžia plautį ir neleidžia jam išsiplėsti.“ – aiškina gyd. Flores.
Plaučių vėžio požymis: Pasikartojantis plaučių uždegimas
Jei plaučių uždegimas kartojasi daug kartų, tai – raudona vėliava, reiškianti, kad kažkas negerai, sako gyd. Flores. Kai vėžys plaučiuose blokuoja smulkesnius kvėpavimo takus, tai sudaro palankią terpę bakterijoms daugintis, o tai gali sąlygoti infekciją.
„Pasikartojantis plaučių uždegimas – tai įspėjimas, kad kažkas blokuoja kvėpavimo takus ir tai reikia tirti.“ – sako gyd. Flores.
Plaučių vėžio požymis: Užkritusios akys, pasireiškia tinimas, o vyrams padidėja krūtys
Plaučių vėžys taip pat gali sukelti požymius, kurie, regis, su plaučiais visai nesusiję.
Viršutinėje plaučių dalyje besivystantis vėžys gali spausti į akis ir veidą vedančių nervų galūnėles, o dėl to gali užkristi akių vokai, susitraukti vyzdžiai arba sumažėti prakaitavimas vienoje veido pusėje. Tai vadinama Hornerio sindromu.
Viršutinę vena cava – greta viršutinės dešiniojo plaučio dalies einančią veną – spaudžiantis auglys gali sudaryti kraujo sankaupą. Kokios to pasekmės? Amerikos vėžio asociacijos teigimu, ištinsta veidas, kaklas, rankos ir viršutinė krūtinės dalis, taip pat skauda galvą ir svaigsta galva.
Kartais plaučių vėžys taip pat išleidžia tam tikras hormonus primenančias medžiagas, kurios paveikia kitus organus – tai vadinama paraneoplastiniu sindromu, sako gyd. Flores. Priklausomai nuo konkretaus sindromo, hormoninis poveikis gali būti labai įvairus – nuo svorio padidėjimo iki išsekimo ir ginekomastijos – krūtų padidėjimo vyrams.
Tačiau skaičiuojama, kad šie simptomai pasireiškia mažiau nei dviems procentams plaučių vėžio pacientų, todėl mažai tikėtina, kad šie sindromai reikštų plaučių vėžį.
Jei vienas iš šių simptomų jums nepraeina ilgiau, nei mėnesį, laikas pasitikrinti pas gydytoją.
„Pakanka vienos nedidelės kompiuterinės tomografijos.“ – sako gyd. Flores. Taip pat gali būti, kad jūsų gydytojas norės atlikti jums bronchoskopiją – procedūrą, kurios metu kvėpavimo takai apžiūrimi pro siaurą vamzdelį.
Bet neišsigąskite. Daugeliu atveju šių simptomų priežastis būna ne kraujo vėžys. Kuo esate jaunesni, tuo labiau tikėtina, kad šiuo simptomus su kelia su vėžiu visai nesusijusios priežastys – pavyzdžiui, tai gali būti refliukso sutrikimai, kurie sukelia užkimimą, o astma (kuria suserga ir suaugusieji) gali sukelti švokštimą. SEER duomenimis, 91 procentas visų plaučių vėžio atvejų diagnozuojama 55 metų ir vyresniems žmonėms.
„Daugeliu atvejų nieko nerandama.“ – sako gyd. Flores. Tačiau jei visgi sergate plaučių vėžiu, ligą aptikus kuo anksčiau padaugės šansų, kad vėžys dar bus išgydomas.