Naujienų portalas „Unilad“ teigė, kad pirmą kartą ši hipotezė buvo pristatyta Amerikos geofizikų sąjungos konferencijoje, kuri vyko 2023 m. gruodį.
Himalajai – tai kalnų grandinė, apimanti penkias šalis – Indiją, Pakistaną, Nepalą, Kiniją ir Butaną. Pasak Geologijos draugijos, Himalajų kalnų grandinė ir Tibeto plynaukštė susiformavo dėl Indijos ir Eurazijos plokščių susidūrimo, kuris prasidėjo prieš 50 mln. metų ir tęsiasi iki šiol.
Tyrimo eiga
Tyrimas prasidėjo nuo Tibeto šaltiniuose esančio helio kiekio ištyrimo ir tuomet buvo pateikta naują teoriją apie po kalnų masyvu esančias plokštes. Netrukus buvo nustatyta, kad helio kiekis buvo didesnis pietų Tibete, palyginti su šiaurės Tibetu, o tai rodo, kad po Tibeto plokšte Indijos tektoninė plokštė skyla į dvi dalis.
Naudojant specialų imtuvą, tyrėjai padarė nuotraukas, kuriose matyti, kad Indijos viršutinė ir apatinė plokštės atrodo atsiskyrusios.
Tyrime teigiama, kad viršutinė dalis išsiveržtų į viršų ir dėl to Tibetas pakiltų aukščiau, o apatinė dalis nugrimztų giliau į mantiją.
Tyrimo kritika
Utrechto universiteto Olandijoje geodinamikas Douwe van Hinsbergenas portalui „Science“ sakė, kad jie nežinojo, jog žemynai gali taip elgtis. Jis pabrėžė, kad tai mokslui yra svarbu.
Monašo universiteto geodinamikas Fabio Capitanio priduria, kad šiuo metu duomenys yra riboti – tyrimas taip pat dar turi būti recenzuojamas – ir pažymi, kad tai tik momentinis vaizdas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Laukia, kad žemėlapiai teisingi būtų.