Galingas plėšrūnas tiranozauras (Tyrannosaurus rex), gyvenęs maždaug prieš 85 mln. metų, pasirodo, buvo ne grėsmingas plėšrūnas, kaip pavaizduota filme "Juros periodo parkas" (Jurrasic Park), bet maitėda, mitęs tuo, kas liko nuo kitų gyvūnų. Toks "naujojo" tiranozauro paveikslas buvo pateiktas Glazgo universiteto Karališkosios draugijos posėdyje.
Kaip pažymi britų dienraštis "The Daily Telegraph", dėl šio senų senovėje gyvenusio gyvūno jau seniai ginčijasi paleontologai, mėginantys atkurti jo gyvenimo būdą.Pirmosios užuominos, kad milžinas buvo daug romesnis ir simpatiškesnis, nei įprasta manyti, pasirodė nustačius, jog tiranozaurai gyveno bandomis. Savaime peršasi mintis, kad ši būtybė mėgo kompaniją, rūpinosi savo giminaičiais, o ne bastėsi kaip koks vienišius monstras.
Vėliau grupė Amerikos mokslininkų nustatė, jog nė vienas dinozauras nepajėgė judėti 45 mylių per valandą greičiu, kad galėtų lenktyniauti su "Juros periodo parko" džipu. Bet nors beveik visi mokslininkai pripažino, kad tiranozauras greičiau sparčiai vaikščiojo (kaip dramblys), o ne bėgiojo (kaip raganosis), vis dėlto dauguma neabejojo jį buvus plėšrūną. Tokią išvadą mokslininkai grindė jo milžiniško žandikaulio pėdsakais ant triceratopso (triragio dinozauro) kaulų.
Remiantis daktaro Graeme'o Ruxtono (Gremo Rakstono) ir profesoriaus Davido Houstono (Deivido Hiūstono) iš Glazgo universiteto skaitytu pranešimu, tiranozauras buvo simpatiškas flegmatikas galingais žandikauliais ir mito plėšresnių grobuonių palikta mėsa.
Tyrinėtojai užsibrėžė tikslą patikrinti, ar aplinka galėjo visiškai išmaitinti gyvūną, svėrusį net 6 tonas!
Lygindami su šiuolaikiniais gyvūnais ir ištyrę Tanzanijos nacionalinio parko ekosistemą, mokslininkai "priėjo išvadą, kad ano meto ekosistema buvo maksimaliai palanki ir maisto tokių gabaritų maitėdai parūpindavo pakankamai, - jis galėjo išgyventi, misdamas vien stipenomis".
"Praktikuojant tokį gyvenimo būdą svarbiausia - energijos sueikvojimas, greitai judėti neproduktyvu, todėl spėjome, kad tiranozauras turėjo būti romus gyvūnas, judėjęs ne greičiau už pėstįjį", - pažymėjo G.Ruxtonas.
"Interfax"-BNS