Gydytoja–periodontologė teigė, kad netinkama dantų priežiūra gali tapti ir tų ligų priežastimi, kurios atrodo su tuo net nesusijusios.
„Kadangi burna, dantys yra pirmoji virškinamojo trakto dalis, tai jų pagrindinė funkcija yra maisto smulkinimas. Kada yra prastai smulkinamas maistas, apkraunamas virškinamasis traktas, trinka skrandžio veikla, virškinimo sistemos veikla.
Uždegimo procesai burnoje – šaknų kanalo uždegimas, dantenų uždegimas gali sukelti uždegiminius procesus ir visame organizme. Per pažeistą dantenų sienelę bakterijos, kurios sukelia ligas, gali keliauti į kraują ir į kitus organus – širdį, inkstus – ir ten sukelti nepageidaujamus procesus. Tai pavojinga ir nėštumo metu“, – aiškino Laura Zablockienė.
L. Zablockienė pastebi, kad dažniausia žmonės odontologinės pagalbos kreipiasi tik tada, kai nebeapsikenčia skausmo, tačiau, jei dažniau atvyktų profilaktinei patikrai, sunkių būklių ir ilgo, sudėtingo gydymo būtų galima išvengti.
„Kuo mes gydome ankščiau ir kuo mažesnį kariesą, tuo turime mažiau problemų. Neprieiname iki kanalų gydymo, nes, jei išgenda didelė, gili ertmė, yra pažeidžiamas danties nervas, tada reikalingas endodontinis gydymas.
Jei jis nepritaikomas laiku, būna periodontitas, ant šaknies viršūnės atsiranda židinys. Tai gali sukelti ir bendro pobūdžio uždegimus“, – sakė gydytoja.
Siekiant išvengti dantų ligų geriausia apsauga ne tik profilaktiniai patikrinimai, bet ir tinkama dantų higiena.
„Mes galime brūžinti 10 minučių ir nieko neišsivalyti, <...> todėl esmė yra, kaip mes valome. Valymas turėtų susidėti iš dantų šepetėlio ir tarpdančių valymo priemonių. Tai galėtų būti siūlas arba tarpdančių šepetėliai.
Aišku, šepetėlius teisingiausiai ir geriausiai parenka burnos higienistas arba gydytojas–odontologas. Dėl to, nes jie yra skirtingų dydžių ir turi būti pritaikyti kiekvienoje burnoje, kiekviename tarpdantyje individualiai“, – teigė L. Zablockienė.
Gydytoja aiškino, kad skalavimo skysčiai gali pakenkti. Jie yra būtini po chirurginių burnos intervencijų ir tik tada, kai rekomenduoja gydytojas.
„Skalavimo skystis neatstoja kokybiško valymo, jei valymas susideda iš dantų šepetuko ir tarpdančių priemonės, tai tas ir turi būti naudojama. Skysčiai, kurių sudedamosios dalys yra alkoholis, chlorheksidinas ir kitos, naikina visą mikroflorą.
Kad mūsų burnoje ir organizme būtų balansas, tai turi balansuoti ir mikroorganizmai. Turi būti ir gerųjų bakterijų, ir patogeninių. Nuolatinis skalavimas nėra tikslingas“, – aiškino L. Zablockienė.
Daugiau patarimų apie dantų priežiūrą išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.