Jei turite seną automobilį, nebūtinai už jo sunaikinimą gausite išmoką. Jūs turite būti automobilio savininkas ne mažiau kaip metus, techninė apžiūra turėjo galioti 2021 m. vasario 2 d. arba 2022 m. balandžio 20 d. (šiuo metu gali būti ir galiojanti, ir negaliojanti, svarbu ar galiojo nors vienai iš nurodytų datų).
Automobilio taip pat negalėsite numesti bet kur. Pareiškėjas turi atiduoti transporto priemonę sunaikinti, gauti eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą. O pati transporto priemonė turi būti tinkamai išregistruota iš Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro.
Atkreipiamas dėmesys, kad senam automobiliui modelio, metų, kuro rūšies, CO2 emisijos reikalavimų nėra.
Kompensacija taip pat neskiriama bet kokiai transporto priemonei įsigyti. Automobilio pirmosios registracijos diena neturi būti senesnė nei 2014 m. sausio 1 d., išmetamo anglies dioksido kiekis – ne didesnis nei 130 g/km.
Transporto priemonė turėtų būti varoma vien tik benzinu, dujomis (gamtinėmis arba suskystintomis), etanoliu, elektra arba be benzino dar ir dujomis (gamtinėmis arba suskystintomis), etanoliu, elektra.
Įsigijus mažiau taršų automobilį ar elektrinę transporto priemonę, tinkamomis išlaidomis laikomos išlaidos, patirtos nuo 2022 m. sausio 1 d. Pareiškėjas įsigijęs mažiau taršų automobilį ar elektrinę transporto priemonę, įregistruoja savo vardu, o įsigijęs lizingo būdu – tampa valdytoju.
Forma pildoma Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) puslapyje. Paraiškos priimamos iki birželio 10 d. 12 val.
Transportas (Erikas Ovčarenko/ BNS nuotr.)Įsigijusiems elektromobilį – nuo 2,5 iki 5 tūkst. eurų išmoka
Išmoką galima gauti ir elektromobiliui. Už naudoto elektromobilio įsigijimą valstybė jums suteiks 2,5 tūkst. eurų, už naujo – 5 tūkst. eurų kompensacija.
Naujas elektromobilis – elektromobilis, nuo kurio pirmosios registracijos datos iki transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu datos yra praėję ne daugiau kaip 6 mėnesiai. Pirmosios registracijos Lietuvoje data turi būti ne ankstesnė kaip 2022 m. kovo 23 d.
Naudotas elektromobilis – elektromobilis, nuo kurio pirmosios registracijos metų, o tais atvejais, kai pirmosios registracijos metai nenurodyti, nuo modelio metų, iki pirmosios registracijos Lietuvoje metų yra praėję ne daugiau kaip 4 metai. Visais atvejais pirmosios registracijos Lietuvoje jos valdytojo vardu data turi būti ne ankstesnė kaip 2022 m. kovo 23 d.
Kad gautumėte išmoką, elektromobilį turite būti įregistravęs savo vardu, o įsigiję lizingo būdu – tampate elektromobilio valdytoju. Transporto priemonė taip pat turi būti M1 klasės ir pirmą kartą registruota Lietuvoje.
Išmoką gaus taip pat tik tie, kurių įsigytai transporto priemonei energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.
Tinkamas elektromobilis kompensacijai gauti yra tas, kurio registracijos liudijimo „P.3 Degalų tipas arba galios šaltinis“ laukelyje nurodyta tik elektra. Prašymų pateikimo skaičius vienam pareiškėjui nėra ribojamas.
Forma pildoma APVA puslapyje. Paraiškos priimamos iki 2026 gruodžio 31 d. 12 val. Šiai priemonei planuojama skirti iki 35 mln. eurų.
Kompensaciją išnaudoja paspirtukams ir dviračiams
Išmoką galima gauti ne tik naujam automobiliui ir elektromobiliui, bet ir viešojo transporto bilietui, paspirtukui, dviračiui. Norint gauti šią išmoką, galioja tos pačios sąlygos kaip ir mažiau taršiam automobiliui.
Maksimali kompensacinės išmokos suma vienam pareiškėjui ne didesnė nei 1 tūkst. eurų. Priklausomai ką įsigyjate, tokią kompensaciją ir gaunate:
ne daugiau kaip 1 tūkst. eurų viešojo transporto (autobusų, troleibusų, geležinkelio) metiniams ar kitiems bilietams, išskyrus vienkartinius viešojo transporto bilietus;
Autobusas (nuotr. Organizatorių)ne daugiau kaip 1 tūkst. eurų E-piniginės papildymui viešojo transporto (autobusų, troleibusų, geležinkelio) metinius ar kitus bilietus, išskyrus vienkartinius; už E-piniginės papildymą viešojo transporto paslaugų išlaidoms kompensuoti (išskyrus E-piniginės papildymą pinigais);
ne daugiau kaip 1 tūkst. eurų E-piniginės papildymui už dviračių, elektrinių paspirtukų, lengvųjų automobilių (rekomenduojama elektromobilių) pasidalijimo paslaugų (nuoma, neteikiant vairavimo paslaugos) išlaidų kompensavimui;
ne daugiau kaip 2 vnt. (iš viso) pasirinktų mažiau taršių transporto priemonių:
500 eurų už elektrinį dviratį, elektrinį triratį ar elektrinį keturratį;
300 eurų už dviratį ar elektrinį paspirtuką.
Elektriniai paspirtukai (nuotr. Shutterstock.com)Kartu su prašymu privalomi pateikti dokumentai:
1. išlaidas pagrindžiantys dokumentai (PVM sąskaita faktūra arba sąskaita faktūra pareiškėjo vardu). SVARBU! Išankstinė sąskaita faktūra netinkama;
2. išlaidų apmokėjimą įrodantys dokumentai (fiskalinis kasos aparato kvitas arba banko pavedimo išrašas iš pareiškėjo sąskaitos arba grynųjų pinigų priėmimo kvitas pareiškėjo vardu);
3. notaro patvirtintas arba informacinių technologijų priemonėmis sudarytas ir VĮ Registrų centro įgaliojimų registre įregistruotas (igaliojimai.lt) įgaliojimas atstovauti pareiškėjui, jei pareiškėjas įgalioja kitą fizinį asmenį pateikti prašymą;
4. individualios veiklos ir/ar verslo liudijimo pažymos kopiją jei pardavėjas vykdo ūkinę veiklą pagal individualios veiklos ir/ar verslo liudijimo pažymą.
Forma pildoma APVA puslapyje. Paraiškos priimamos iki birželio 1 d. 12 val.