Spalio 3–4 dienomis šiemetinės Europos kultūros sostinėje Vilniuje vyks kino festivalis „8 mm“, kurio filmus pirmą kartą pamatys ne tik žiūrovai, bet ir patys filmo kūrėjai.
Dviejų dienų kino šventė prasidės spalio 3 dieną 13 val. Vilniaus memorialiniame muziejuje (Pamėnkalnio g. 34). Čia vyks susitikimai, diskusijos su svečiais iš užsienio šalių – žymūs Nyderlandų ir Brazilijos kino kūrėjai ves praktinius užsiėmimus ir pristatys naujausią savo kūrybą. Spalio 3 dieną 19 val. prie fontano Kražių skvere (Kražių g. 15) vyks 30 trumpametražių filmų, sukurtų ant 8 milimetrų kino juostos, peržiūra.
Į nacionalinę programą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ įtraukto festivalio „8 mm“ filmų scenarijų tema – „Pasąmonė“.
„Šią temą pasirinkome dėl kelių priežasčių. Ji labai dėkinga kūrėjui, nes suteikia laisvę ir neįtalpina į griežtai apibrėžtus rėmus, taip pat leidžia į tam tikrus dalykus pažiūrėti kiek kitaip, galbūt išjudinti kokį nors akmenį savo viduje. Filmų scenarijus atrinkome atsižvelgdami į kelis kriterijus: atitikimas temai, originalumas, drąsumas, realumas įgyvendinti scenarijų. Nors scenarijus siuntė ir filmus kūrė lietuviai, tikimės ne „tipiškai lietuviškų" filmų. O kaip kūrėjams pavyko įgyvendinti scenarijus ir papasakoti apie pasąmonės kerteles, pamatysime kino festivalyje. Į festivalį kviečiame visus kūrybingus žmones, ieškančius kokybiško kino“, - sakė festivalio organizatorius, „Kultūros suvokimo centro“ direktorius Paulius Baronas.
Filmų kūrėjai, gavę po 3 min. trukmės kino juostą, negalėjo naudoti montažo ar postprodukcijos. Visas montažas buvo daromas filmuojant, t.y. kiekvienas dublis buvo vienintelis.
P. Baronas pripažino, kad kai kam terminas „8 mm“ visų pirmiausia gali asocijuotis su filmu „8 mm“, kuriame vaidino Nicolas Cage`as.
„Tačiau šis kūrinys su festivaliu turi bendra tik tai, kad kalbama apie tikrą kino filmavimo juostą. „Super 8“ juostą naudojame todėl, kad tai yra pigiausias ir labiausiai prieinamas tikro, neskaitmeninio ir netelevizinio, kino formatas. Skaitmeninė technologija bukina kūrėją, paversdama jį šios srities vartotoju. Požiūris, kad filmavimo procesas nesvarbus, nes visas klaidas vėliau galima ištaisyti kompiuteriu, diskredituoja kiną kaip meno žanrą. O norint filmuoti ant kino juostelės reikia įgyti specialių įgūdžių. Mūsų projekto metu kino kūrėjai ir yra mokomi filmavimo subtilybių, norime paskatinti jaunų žmonių kūrybiškumą ir atkreipti jų dėmesį į kino kokybę", - pasakojo projekto vadovas.
Festivalio dalyviai ir visi besidomintys kinu spalio 3–4 dienomis galės dalyvauti viešose paskaitose, diskusijoje, kurioms vadovaus, savo kūrybą ir požiūrį į kiną pristatys festivalio svečiai iš užsienio ir Lietuvos.
Vilniaus memorialiniame muziejuje (Pamėnkalnio g. 34) spalio 3 dieną 13-15 val. vyks Jaap Pieters (www.jaappieters.com) iš Olandijos paskaita, tą pačią dieną 15:30-17:30 savo kino vizijas pristatys duetas iš Brazilijos Melissa Dullius & Gustavo Jahn (www.distruktur.com). Spalio 4 dieną kino mylėtojai kviečiami į Vilniaus dailės akademijos dėstytojo ir režisieriaus Audriaus Mickevičiaus paskaitą.
Beje, kino kūrėjo Jaap Pieters proseneliai yra lankęsi Lietuvoje XIX amžiuje, kai buvo užšalusi visa Baltijos jūra. Svečias iš Olandijos, senosios kartos „super8“ kūrėjas ir konceptualistas J. Pieters, ne kartą skaitęs prosenelio memuarus, kuriuose minima ir Lietuva bei Vilnius, pažymėjo, kad nekantrauja savo akimis pamatyti šių metų Europos kultūros sostinę.