• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mūsų poindustrinės visuomenės kelyje įvyko kažkas keisto. Tikrieji globalios ekonomikos laimėtojai yra ne kūrybingi žmonės arba technologijų kūrėjai, o naudingosiomis iškasenomis paremti verslai: tos valstybės ir bendrovės, kurios ištobulino gamybą žemės ūkio, energetikos ir gamybos sektoriuose, rašo „Forbes“.

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai išsivysčiusios pasaulio ekonomikos (Norvegija, Australija, Kanda, dalis Persijos įlankos šalių) globalioms pasaulio rinkoms tiekia naftą ir dujas, metalą, industrinius mineralus ar maistą. Didžiausia sėkmės istorija galėtų būti Kinija, kurios augimas buvo paremtas gamyba.

REKLAMA

Ši realybė yra visiškai priešinga įprastiniam požiūriui, kuris paplitęs informacijos amžiuje, kad smegenų sukurta gerovė pralenks gamintojus. Visai neseniai Thomas Friedmanas apie Rytų Azijos šalis kaip Taivanas ir Japonija kalbėjo kaip apie tas, kuriose gamtinių išteklių trūkumas šiose šalyse skatina ekonominę gerovę ir inovacijų augimas. Esą didelė gamtinių išteklių koncentracija mažina progresą.

REKLAMA
REKLAMA

Kaipgi galėjo nutikti, kad tepaluoti ir cheminių trąšų kvapą turintys augintojai ir gamintojai aplenkė informacijos amžiaus atstovus? Atsakymas slypi tose jėgose, kurios keičia pasaulį – didėjantis kuro ir maisto poreikis besivystančiose šalyse, esančiose Rytų Azijoje ar Lotynų Amerikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praeityje šios ekonomikos patirdavo nuosmukį tuomet, kai ekonomiškai stipriausios valstybės, tokios kaip Japonija, Europos Sąjungos ar Šiaurės Amerikos valstybės taip pat susidurdavo su recesija arba jų augimas gerokai sumažėdavo. Tačiau dabar, nepriklausomai nuo pastarųjų ekonominės situacijos, besivystančios ekonomikos ir toliau auga, ir kuro ir maisto kainas nuolat palaikydamos aukštame lygyje. Žinoma, ekonominė katastrofa ar inovacijos žemės ūkio technologijų arba energetikos srityse galėtų kainas gerokai sumažinti, tačiau demografinės tendencijos byloja apie tai, kad panašios tendencijos galios bent jau ateinantį dešimtmetį ar kelis.

REKLAMA

Be jokios abejonės, išteklių lenktynėse tarp valstybių labiausiai sekėsi JAV. Ši šalis turi kur kas daugiau naudingųjų iškasenų negu pagrindiniai jos konkurentai – Europos Sąjungos šalys, Indija, Kinija ar Japonija. Vienintelė Rusija gamtos ištekliais yra apdovanota lygiai kaip ir JAV: Sibiro sritis yra viena labiausiai gamtos ištekliais apdovanotų sričių visoje žemėje ir yra Rusijos ekonomikos pagrindas.

REKLAMA

Tiek JAV, tiek ir Rusijoje pastaruoju metu plečiasi energetikos sektorius, iki šiol buvusi viena silpniausių ekonomikos grandžių. Energetikos industrijos augimas vien JAV gali sukurti daugiau nei milijoną darbo vietų pramonės srityje.

Vis dėlto, kai kurie materialiais ištekliais paremtus verslus mato kaip dar vieną burbulą, kuris neužilgo gali ir subliūkšti.

Aišku viena – naudingųjų iškasenų gavyba paremti verslai susidurs su iššūkiais. Viena didžiausių problemų bus apmokyti darbuotojus – kai kurioms JAV valstijoms bus sunku tai padaryti. Be to, plėtrai reikės daug investuoti į infrastruktūrą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų