• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagyvenęs vyras iš Korėjos mirė valgydamas vis dar judančius aštuonkojo čiuptuvus, kai valgio metu gabalas patiekalo įstrigo jo gerklėje.

Pagyvenęs vyras iš Korėjos mirė valgydamas vis dar judančius aštuonkojo čiuptuvus, kai valgio metu gabalas patiekalo įstrigo jo gerklėje.

REKLAMA

82 metų vyras pirmadienio rytą Pietų Korėjos pietiniame Gvandžu mieste valgė vietinį delikatesą, vadinamą san-nakji, kai įvyko mirtinas incidentas.

Užspringus jį ištiko širdies smūgis, o į įvykio vietą atvykus medikams, vyro išgelbėti nebepavyko. Kiek vėliau tą pačią dieną ligoninėje buvo konstatuota jo mirtis, rašo mirror.co.uk.

Patiekalas, kuris patiekiamas iškart po to, kai aštuonkojui nupjaunami čiuptuvai, kas reiškia, kad patiekus lėkštėje jie vis dar juda, ypač populiarus Pietų Korėjos pakrančių regionuose, praneša „Korea Herald“. Tradiciškai šis patiekalas pagardinamas sezamų aliejumi.

Tačiau pastaraisiais metais dėl šio patiekalo kilo daug diskusijų, nes vis dar judantys aštuonkojų čiuptuvai kelia didelį pavojų žmonių sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Supjaustyti itin mažais gabalėliais

Valgantiems šį patiekalą patariama vis dar judančias kūno dalis supjaustyti mažais gabalėliais ir itin kruopščiai juos sukramtyti. Nors mirties atvejų pasitaiko retai, tačiau jų užfiksuota nemažai.

REKLAMA

Per 2007-2012 metus Pietų Korėjoje trys žmonės mirė užspringę dar gyvais jūros gyviais, anksčiau pranešė Seulo priešgaisrinės apsaugos ir nelaimių valdyba. 2013 m. mirė dar du žmonės, o 2019 m. užspringęs san-nakji mirė septyniolikmetis.

Dėl mirties atvejų, fiksuotų valgant šį patiekalą, jis atsidūrė daugelio pavojingiausių pasaulio maisto produktų sąrašo viršuje.

Tarp kitų mirtinai pavojingų patiekalų yra jautinės varlės ir keturdantė pūsliažuvė, kurią netinkamai paruošus kyla didelė mirties rizika.

REKLAMA
REKLAMA

Iš minėtosios žuvies gaminamas patiekalas vadinamas fugu, o jo ruošimas Japonijoje ir kitose Azijos dalyse yra griežtai kontroliuojamas, nes virėjai, prieš gaudami leidimą ruošti šią žuvį, turi praeiti trejus metus trunkančius griežtus mokymus.

San-nakji pastaruoju metu tapo populiarus tarp nuotykių ieškančių keliautojų, o socialiniuose tinkluose gausu turistų, ragaujančių gyvą aštuonkojį.

2012 m. šio patiekalo pavadinimas taip pat mirgėjo antraštėse dėl žmogžudystės bylos, kai vyras iš Pietų Korėjos nužudė savo merginą, tačiau teigė, kad įvyko nelaimingas atsitikimas valgant san-nakji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų