"Klimato kaita ir sezoniškumas - tai du atskiri dalykai. Todėl nesuplakime visko į vieną. Visuotinis klimato atšilimas vyksta, na, o šaltą ir, panašu, ilgalaikę žiemą mums dovanoja itin stiprus sibirinis anticiklonas virš Europos", - Lietuvą užplūdusią šalčio bangą komentavo klimatologė daktarė Audronė Galvonaitė.
Tokią šaltą, tik kur kas trumpesnę žiemą Lietuva išgyveno prieš ketverius metus. Lietuviai jau spėjo pamiršti, kad dar 1995-1996 metais šalčiai be atlydžio kaustė nuo lapkričio iki balandžio mėnesio.
Klimatologai pataria nusiteikti ilgai žiemai. Tačiau ir tiems, kurie šalčių nemėgsta, žadama "kompensacija": paprastai, kai laikosi ilga ir šalta žiema, sulaukiama karštos vasaros...
Iki pasaulio pabaigos - toli
"Lietuvai būdinga, jog žiemos metu virš šalies labai suaktyvėja kontinentinės oro masės nuo Sibiro, kurios, žinia, yra žvarbios. Mūsų orai priklauso nuo ciklonų ir anticiklonų cirkuliacijos, jų susiformavimo vietos ir kelio iki mūsų. Šiuo metu kaip tik virš Lietuvos kybo susiformavusi aukšto slėgio sritis. Stiprus anticiklonas užblokavo Vakarų krypties oro mases nuo Atlanto. Įsitaisė jis didžiojoje Europos šiaurės rytinėje dalyje, apėmė gana nemažą teritoriją - šaltis nukeliavo net iki Kirgizijos", - detaliai orų permainas aiškino dr. A. Galvonaitė.
Anot pokalbininkės, šalti ir giedri orai Lietuvoje tikrai laikysis dar savaitę, o vėliau pro anticikloną gali prasmukti šiltesnio oro frontas, tačiau jis mažai ką tepakeis - šaltis išliks, nebent bus labiau debesuota.
A. Galvonaitei nesuprantamas išskirtinis žiniasklaidos dėmesys šiai žiemai. Toks šaltis, klimatologės žodžiais, - ne pasaulio pabaiga.
"Nieko nuostabaus neįvyko. Įprastai sibiriniai anticiklonai būna galingi ir laikosi ilgai. Nereikia užmiršti, jog Lietuvoje patys šalčiausi yra sausio bei vasario mėnesiai. Nieko nuostabaus, jei užsistovėjusios šalto oro masės inertiškai pereis ir į kovą", - teigė ji.
Tikrasis pavasaris - vėlyvas
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja A. Galvonaitė pastebėjo, jog, išlepinti šiltų žiemų, pamiršome, kad tikrasis pavasaris į Lietuvą ateina ne kovo 1 dieną, bet šio mėnesio pabaigoje.
Pokalbininkė abejojo, ar ilgalaikis šaltas anticiklonas gali turėti įtakos vasaros orams.
"Aišku, pusiausvyra dažniausiai nusistovi. Šiltos vasaros tikrai galima tikėtis. Nežinau tik, kiek ji bus artima lietuviškai vasarai, juk priklausys viskas nuo oro masių. Neturime muitinių ir sienų blogam orui sustabdyti. Lietuva įsikūrusi permainingų srovių kelyje, todėl mus aplanko tokie nenuspėjami orai", - kalbėjo A. Galvonaitė.
Klimato kaitos pokštai
Daktarė pripažino, kad vykstant klimato kaitai, orus prognozuoti sinoptikams tampa vis sudėtingiau. Taip yra todėl, kad iš esmės dauguma stabilių procesų išsibalansuoja. Pavyzdys - uraganas "El Ninjo", siautęs Ramiajame vandenyne. Anksčiau turėjęs savo ciklus, dabar jų nebeturi ir susiformuoja be jokios sistemos.
"Vyksta tarpusavyje susiję procesai. Jei kinta vienas, kinta ir kiti. Gamtoje nėra stabilumo, ypač, kai įsikiša žmogus", - akcentavo klimatologė.
Senolių išmintis sako:
* Jei šaltas sausis - lauk vėlyvo pavasario.
* Koks sausis - tokia liepa.
* Jei sausio pradžia ir pabaiga graži, lauk gerų metų.
* Jei sausis šiltas, negreit bus pavasaris, o vasara - lietinga.
Vaida JUTKONĖ