Su Varėnos rajono, Marcinkonių kaimo gyventoja Janina Janušauskiene išsiruošėme į Dzūkijos miškus. Nuo vaikystės gamtoje daug laiko praleidžianti dzūkė sako seniai nebesiklausanti sinoptikų prognozių. Koks bus oras rytoj, kokia bus ateinanti vasara ar ruduo, Janina sako sužinanti pati, iš gamtos. Skaityti gamtos ženklus Janina išmoko iš savo tėvo.
Ir štai, vos pamačiusi kadagį, gausiai aplipusį uogomis, moteris prognozuoja gerą miško uogų sezoną. Bet iki vasaros dar nemažai laiko. Daug kam įdomu sužinoti, kokia bus likusi žiema. Iki kalendorinio pavasario beliko vos pusantro mėnesio, o lietuviai nė sniegu dorai nepasidžiaugė. Janina ir čia turi žinių – likusi žiema bus permaininga, bet nešalta.
„Sakykim, šiemet medžiai beveik visi be lapų. Tai reiškia, kad medžiai nebijo šalčio. Viena skitas ąžuolas, žiūrėkit va. Jeigu pernai ąžuolas buvo pilnai su lapais, tai šiemet mes galim pastebėti tik vieną kitą lapelį“, - sako Marcinkonių gyventoja Janina Janušauskienė.
Mėgstantiems žiemos pramogas – čiuožinėti ar slidinėti, Janina prognozuoja štai ką – sausį bus visko – ir sniego, ir šlapdribų, net ir lietus kai kur esą bus. O apie vasarį, anot dzūkės, gamta šitaip kalba – visą mėnesį turėsime tikrą, lietuvišką, bet nelabai šaltą žiemą. Šaltis smarkiau spustels vasario pabaigoje.
„Sulauksime tikros žiemos, kur dar bus ir sniego, ir šalčio duos. Bet nebus iki 30, kaip pernai buvo. Bus 20 – 25. Tai jau čia daug. Ir visi sakysim – baisiai šalta“, - ženklus aiškina moteris.
Janina griežtai neigia kalbas, kad gamta dabar tokia išsiderinusi, jog spėti orą iš įvairių ženklų yra netikslu. Dzūkė šventai įsitikinusi, kad gamta greitai reaguoja į visokias permainas bei prisitaiko prie jų. Janina neslepia, kad sulaukia kartais ir nepatiklių žvilgsnių, kai pradeda kalbėti apie orų prognozes pagal gamtą. Tačiau tie nepatiklieji, sako moteris, paskui atvažiuoja jai padėkoti už tiksliai nuspėtą orą.
Janina gamtoje daug laiko praleidžia ištisus metus. Vasarą, rudenį uogauja ir grybauja. Miško gėrybėmis paskui prekiauja pakelėje. Dzūkė sako, kad ši žiema – neeilinė. Daugybę metų grybaujančiai moteriai dar niekada neteko grybų konservuoti žiemą. O štai šiemet Janina tai darė Naujųjų metų išvakarėse.
„Gruodžio gale. Tai neįtikėtina. Mes praeidavom rytais su vyru miškai, tiesiog pasivaikščioti ir prisirinkdavom dar voveraičių“, - pasakoja Janina. Anot Janinos, gamta pamažu pradeda rodyti, ir kada šiais metais ateis pavasaris. Tai esą galima nuspėti iš kai kurių medžių pumpurų. Jie jau sukrauti. Dzūkė sako, kad šiais metais pavasaris turėtų šiek tiek vėluoti – kovas bus šaltas, tačiau balandis ir gegužė lepins šiluma ir saule.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.