Tiananmenio prieigose policija tikrino dokumentus ir apieško krepšius visų, kas norėjo patekti į didžiulę aikštę, kur 1989 metais tūkstančiai studentų, darbininkų ir kitų piliečių susirinko reikalauti politinių reformų. Naujienų agentūros „The Associated Press“ reporteriai buvo sustabdyti, nufilmuoti ir galiausiai priversti pasitraukti iš tos teritorijos, nes esą neturėjo tinkamo leidimo.
Šimtai, o galbūt tūkstančiai žmonių žuvo, kai tankai ir kariai ėmėsi vaikyti žmones naktį iš 1989-ųjų birželio 3-osios į 4-ąją. Tie įvykiai Kinijoje tebėra tabu; juos draudžiama kaip nors minėti viešai arba privačiai.
Visgi atminimo renginiai planuojami pusiau autonominėje Kinijos teritorijoje Honkonge, taip pat demokratiniame Taivane, kur rado prieglobstį dalis tuomečių studentų lyderių.
Raginimai priimti istoriją nepadeda
Taivano ministrų kabineto biuras, atsakingas už ryšius su Kinija, paskelbė pranešimą, raginantį Pekiną „pripažinti ir gydyti istorijos randus, paliktus birželio 4-osios“.
„Tikimės, kad žemyninė Kinija iš naujo įvertins birželio 4-osios istoriją, atsižvelgdama į žmonių valią ir kurdama sąžiningą, teisingą ir darnią visuomenę, kurdama institucijas“, – sakoma Žemyno reikalų tarybos pranešime spaudai.
Prieš šias metines žuvusiųjų šeimų nariams buvo įvesti papildomi suvaržymai – jiems buvo uždrausta išeiti iš namų arba jie buvo priversti išvažiuoti iš sostinės. Kinijos vyriausybė atmetė tų žmonių raginimus atlikti nepriklausomą įvykių Tiananmenio aikštėje tyrimą ir įvardyti visus, kurie žuvo arba buvo sužaloti per kariuomenės veiksmus.
Kaip pranešama, mažiausiai šeši žmonės buvo sulaikyti pastarosiomis dienomis dėl mėginimo paminėti tuos įvykius, bet nedidelė grupė žmonių, vilkėjusių marškinėlius su užrašais, smerkiančiais tą susidorojimą, buvo susirinkusi aikštėje praeitą sekmadienį. Tarp jų buvo Qi Zhiyongas, buvęs dažytojas, kuriam buvo amputuota karių peršauta koja.
Vašingtone JAV Valstybės departamentas ragino „įvardyti visus žuvusiuosius, suimtuosius ir dingusiuosius, taip pat baigti cenzūruoti 1989 metų birželio 4-osios įvykių aptarinėjimą, liautis persekioti ir suiminėti tuos, kas nori taikiai paminėti šias metines“.
Departamento pranešime Kinijos vyriausybė taip pat raginama gerbti visų piliečių teises ir laisves.
Penktadienį paklausta apie šią sukaktį Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying sakė, kad Kinija „seniai padarė aiškią išvadą dėl politinių neramumų 9-ojo dešimtmečio pabaigoje ir kitų susijusių klausimų“.
Vėliau staigus Kinijos ekonomikos augimas „rodo, kad socializmo kryptis su kiniškais ypatumais, kurią pasirinkome ... atitinka Kinijos žmonių svarbiausius interesus ir visų mūsų troškimą“, atstovė sakė žurnalistams per kasdienę spaudos konferenciją.