Daug Lietuvos vaikų tapo emigracijos našlaičiais. Arba pusiau našlaičiais. Išvykdami tėvai juos palieka savo giminaičiams – tėvams, broliams, seserims, o kartais tik pažįstamiems žmonėms.
Klaipėdos rajone taip pat yra be tėvų, kurie uždarbiauja užsienyje, gyvenančių vaikų. Ką reiškia būti pusiau našlaičiu? Galbūt jiems netrūksta pinigų, bet mamos, tėvo šilumos niekas negali atstoti. Ypač paaugliams. Bet kaip išgyventi savo šalyje, kai jau yra per 300 tūkst. bedarbių?
Taigi geresnio gyvenimo ieškantys lietuviai traukia į užsienį užsidirbti, o čia palieka savo vaikus likimo valiai.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Šaulytė akcentavo, kad išvykstančių į užsienį tėvų prašymu nustatoma globa: 2008 m. globa paskirta 32 vaikams, pernai – 26, šiais metais – 29. Tačiau manoma, jog be įteisintos globos rajone yra daugiau emigravusių tėvų vaikų.
Ji apgailestavo, kad ne visi tėvai, išvykstantys uždarbiauti į užsienį, tuo pasirūpina. Vadinasi, nuskriaudžia savo atžalas. „Juk vaikas turi žinoti, kas už jį atsakingas“, – kalbėjo vedėja. Ji pridūrė, jog kartais tėvai neskuba tuo pasirūpinti iš anksto.
I. Šaulytė pasakojo, kad į Vaiko teisių apsaugos skyrių atskubėję tėveliai sakė, jog tuoj pat išskrenda į užsienį, palikdami vaiką, kurį prižiūrės giminaitė. Tačiau parengti bylai reikia laiko. Ne vienas panašus atvejis pasitaikė.
„Atbėgę tėvai mums sakė, kad rytoj išskrendantys į užsienį, ir prašė paskirti įstatyminį vaiko atstovą, kad jam kas nors neatsitiktų. Jie net reikalingų dokumentų nepristatė. O jeigu tėvams išvykus vaikui kas nors atsitiks? – negalėjo pateisinti šių skubančių tėvų skyriaus vedėja. – Juk nerimas lieka. Viena mama prašė būtinai paskirti įstatyminį vaiko atstovą, kol grįš iš užsienio. Kartą jai teko skubiai parskristi iš Londono, nes vaiką reikėjo skubiai operuoti.“
I. Šaulytė apgailestavo, kad turinčių elgesio problemų, teismo įpareigojimų vaikų tėvai išvyksta, palikę kitą atsakingą žmogų.
„Ne paslaptis, kad iškilus problemų dėl vaiko elgesio, apklausiant policijai, turi būti įstatyminis atstovas. Mokykloje pedagogai irgi turi žinoti, su kuo derinti su vaiku susijusius klausimus“, – kalbėjo vedėja. Ji priminė, kad tėvai, vykstantys uždarbiauti į užsienį, privalo iš anksto pasirūpinti, jog būtų paskirtas vaiko įstatyminis atstovas, kol sugrįš.
Žinoma, sunkus dabar metas – tenka geresnio gyvenimo ieškoti užsienyje, o vaikams gyventi ne su biologiniais tėvais. Kaip tai jiems atsilieps ateityje?
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos I. Šaulytės nuomone, geriausia būtų, kad išvykdami tėvai vežtųsi ir savo vaikus. O jeigu ne, tai būtinai turi prieš mėnesį, likusį iki kelionės, kreiptis į rajono Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrių, kad sutvarkytų dokumentus globai.
Virginija Lapienė