Norėdami, kad jų vaikai patektų į mokyklą nr. 186, Žemutinio Naugardo gyventojai privalo po mokyklos langais stovėti po kelias dienas. Taip atsitiko ir šį sykį. Nors registracija į pirmąsias klases prasidėjo tik vasario 1-ąją, tačiau tėvai „stojo į budėjimą“ dar sausio 28-osios naktį.
„Mano draugą žvėriškai sumušė naktį iš penktadienio į šeštadienį, – savo feisbuke rašė A. Firstovas. – Jis buvo sumuštas žmogaus, stovėjusio eilėje į 186 mokykla, kartu su kitais tėvais. Kodėl mušė? Dėl leidimo gyventi. Kažkam iš tėvų su „nuolatine“ registracija nepatiko kažkieno „laikina“.
„Išėjo pasikalbėti“
„Eilė naktį į šeštadienį. Vidurnaktis. Šaltis – -12. Stovėjo, kaip įmanoma susiprotėti, daugiausiai vyrukai ir aišku buvo (alkoholio) pas visus,“ – rašė A. Firstovas.
Kažkuriuo metu du tėvai atsiskyrė nuo eilės ir kartu įėjo į netoliese esančio gyvenamojo namo laiptinę – visa tai užfiksavo vaizdo kameros.
Po 7 minučių vienas iš jų išėjo, praėjus dar 3 minutėms, vos paeidamas, pasirodė antrasis, visas paplūdęs kraujais, vyras. Jis priėjo eilę ir nukrito prie visų ant akių. „Visiškai sudaužyta kaire akimi, užtinusia dešiniąja, krauju paplūdęs dėl sulaužytos nosies, suplėšyto antakio ir apatinio akių voko, kurį vėliau siuvo; su sudaužyta galva, netekęs koordinacijos“, – rašo A. Fristovas. Nukentėjusįjį išvežė į ligoninę.
Niekas nieko neprisimena
Sudaužyto vyro draugas mano, kad kruvino susidorojimo priežastimi tapo laikinas leidimas gyventi – vyras įsiregistravo savo sesers bute, kad galėtų išleisti dukrą į netoliese esančią mokyklą.
Leidinyje pažymima, kad „grumtynės dėl išgyvenimo“ šalia mokyklų anksčiau buvo ir kituose Rusijos miestuose. Tuomet ir buvo įvesta tvarka registruoti į mokyklas tik tam tikrų, priskirtų, adresų gyventojus, tačiau ir šiuo atveju laikinas leidimas gyventi tapo nesantaikos šaltiniu.
Keisčiausia šioje situacijoje yra tai, kad eilėje stovėję asmenys, anot situaciją paviešinusio žurnalisto, neigia apskritai matę kokį nors konfliktą eilėje.
„Jau kitą dieną tėvai iš peties melavo, – pasakojo A. Firstovas. – Jie pateikė štai tokias versijas: „jis dingo, paskui grįžo sumuštas“, „jis buvo girtas, o vėliau mes iškvietėme „greitąją“.
„Mes puikiai suprantame, kad nei dėl eilės, nei pačiame incidente mokykla nėra kalta, – pripažino nukentėjusiojo žmona Julija Orlova. – Tačiau reikia išsiaiškinti, kas konkrečiai nutiko tą naktį. Svarbiausia, kad nusikaltimas neliktų nenubaustas“.
Renkasi „patikrintą“
Pačios mokyklos atstovai leidiniui „Kommersant“ teigė, kad apie susidariusią situaciją žino, tačiau dėl to atsakomybę verčia ant ėvų. Žemutinio Naugardo švietimo departamento atstovai tikina, kad „eilės susidaro pačių tėvų iniciatyva“.
„Apie tai tėvams mokyklų vadovai susirinkimų metu kartoja kasmet ir prašo jų susilaikyti nuo gyvų eilių sudarymo. Tačiau kasmet vis atsiranda tėvų, kurie ignoruoja prašymus ir pageidauja veikti „patikrintu“ metodu, kuriuo su jais dalijasi jų pažįstami, kaimynai ir interneto forumų bei socialinių tinklų dalyviai,“ – teigiama oficialiame valdininkų komentare.
Tačiau tie patys „socialinių tinklų komentatoriai“ pasipiktinę tvirtina, kad dažnu atveju registracijos internetu sistema „užlūžta“ jau pirmosiomis valandomis, todėl jie ir renkasi „gyvos eilės“ metodą.
Nukentėjusysis dar guli ligoninėje, jo būklė pranešama kaip stabili.