Buvusiam Daškinių boso verslo partneriui Rolandui Skopui nepasisekė apsaugoti sūnaus nuo įstatymų netoleruojamos veiklos.
Pastarosiomis savaitėmis teismų slenksčius mina ne tik buvęs artimas 2001 metais iki šiol nenustatyto šaulio nužudyto Lietuvos bokso federacijos prezidento, Kauno Daškinių nusikalstamos grupuotės lyderio Remigijaus Daškevičiaus, pravarde Daškės, draugas bei verslo partneris R. Skopas, bet ir jo sūnus Arijus Skopas.
Jaunųjų teisininkų aktyvistas?
Jaunajam Arijui Skopui (g. 1985 m.) sunkiai sekasi taikytis su teisėsaugos pareigūnų jam primetamomis žaidimo taisyklėmis – šiuo metu jaunas vyras laukia Apeliacinio teismo sprendimo, kuris bus skelbiamas spalio 22 dieną.
Būsimuosius teisininkus ruošiančio Mykolo Romerio universiteto auklėtinis neseniai sakydamas baigiamąją kalbą Apeliaciniame teisme pabrėžė esąs vienas iš aukščiausias pareigas einančių minėtos aukštosios mokyklos Lietuvos teisininkų draugijos Jaunųjų teisininkų skyriaus narių.
Iš aktyvios veiklos arenos pasitraukusių Žaliakalnio Daškinių patikėtinio R. Skopo sūnų praėjusių metų birželio 14-ąją Kauno apygardos teismas nuteisė už tai, kad jis 2010 metų rugpjūčio 6 dieną apie 11.00 valandą prie Žeimenos gatvėje, Kaune, esančio namo, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, su Alvydu M. įsivėlė į žodinį konfliktą.
Pirmos instancijos teismo sprendimu, dėl sunkaus Alvydo M. sveikatos sutrikdymo A. Skopas nuteistas dvejus metus kalėti.
Arijus Skopas vengia žiniasklaidos dėmesio (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Netyčia smūgiavo ar gynėsi?
Remiantis bylos medžiaga, konfliktas tarp vyrų įsiplieskė, kai Alvydas M. automobiliu vos neužvažiavo ant A. Skopo be pavadėlio vedamo šuns.
Per žodinį konfliktą prie elektros pastotės A. Skopas tyčia sudavė Alvydui į galvos sritį. Šis nuo smūgios nugriuvo ir trenkėsi galva į grindinį.
A. Skopo oponentas patyrė sunkią traumą – jam buvo sutrenktos galvos smegenys, jos pabrinko, todėl vyro gyvybei ėmė grėsti pavojus.
Nuteistasis A. Skopas apeliaciniu skundu prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo nuosprendį ir priimti naują išteisinamąjį nuosprendį. Jis teigia, kad teismo nuosprendis nepagrįstas.
Teisme A. Skopas kategoriškai neigė smogęs nukentėjusiajam į galvą ir tvirtino, kad gindamasis Alvydą M. tik pastūmė.
„Balsas.lt savaitės" žurnalistas dėl šios bylos kreipėsi į valstybinį kaltinimą Apeliaciniame teisme palaikantį Generalinės prokuratūros prokurorą Sergejų Bekišą, tačiau jis nebuvo linkęs bendrauti ir teigė, kad neverta apie tai plačiau kalbėti skelbiamo nuosprendžio išvakarėse.
„Tai buvo neatsargus nusikaltimas ar būtinoji gintis, galutinai nuspręs tiktai teismas. Kaip žinoma, aš prašiau atmesti teisiamojo prašymą jį išteisinti“, – trumpai atsakė prokuroras S. Bekišas.
Jaunajam Skopui šioje byloje atstovaujantis žinomas advokatas Raimundas Jurka, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas, daktaras, Apeliaciniame teisme teigė, kad jam nemažai abejonių sukėlė nukentėjusiojo Alvydo M. sužalojimus ištyrusių ekspertų surašytos išvados.
Įklampino fiktyvios paskolos
Viltį išgirsti išteisinamąjį Apeliacinio teismo sprendimą A. Skopui pakursto ankstesnė karti patirtis. Būsimojo teisininko pavardė skamba ir dar vienoje nemažo atgarsio sulaukusioje finansinės aferos byloje – šių metų sausio pradžioje Klaipėdos apygardos prokuratūros ir Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai sulaikė keletą įtariamųjų.
Tąsyk A. Skopas kaip Palangos kredito unijos pajininkas trims mėnesiams atsidūrė už grotų.
Įtariamųjų namuose ir darbo vietose pareigūnai atliko kratą. Pas A. Skopą ir dar vieną vyrą buvo aptiktos didžiulės grynųjų pinigų sumos. Netrukus šie pinigai areštuoti.
Tyrimą kuravusiems pareigūnams įtarimų sukėlė 5 paskolos (bendra suma yra beveik 2 mln. litų – red. past.). Viena iš jų – 250 tūkst. JAV dolerių – buvo išduota A. Skopui, kitos – statytiniams: asocialiems benamiams, jokio turto ir pajamų neturintiems asmenims.
Šias paskolas Palangos kredito unija išdavė paskolų gavėjams įkeičiant žemės sklypus Skuodo rajone. Paaiškėjo, kad paskolų vertė šimtus kartų viršijo įkeičiamų sklypų vertę. Pareigūnų surinktais duomenimis, reali įkeistųjų sklypų vertė – po 5–6 tūkst. litų.
Jei teisme bus išaiškinta ši istoriją, A. Skopui gresia ne tik rastos didžiulės pinigų sumos konfiskavimas, bet ir iki 10 metų nelaisvės.
2 mln. grynaisiais
Kovo pradžioje Klaipėdos apygardos prokuratūra priėmė netikėtą sprendimą – į laisvę buvo paleistas A. Skopas, nors teismo sankcij leido laikyti jį suimtą dar visą mėnesį.
Dėl neaiškių priežasčių A. Skopui paskirtas švelnesnių kardomųjų priemonių kompleksas: rašytinis pasižadėjimas neišvykti, dokumentų paėmimas ir nuolatinė registracija policijoje.
Netrukus pasigirdo kalbų, kad A. Skopui bus grąžinti ir per kratą jo nuomojamame bute Vilniuje rasti pinigai. Neoficialių šaltinių teigimu, A. Skopo namuose aptikta daugiau kaip 2 mln. litų.
Tyrimui vadovaujantis Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas dar prieš pusmetį „Balsas.lt savaitės“ žurnalistui pareiškė, kad pinigai liks areštuoti, o jų likimą spręs bylą nagrinėsiantis teismas.
„Kol kas negalima teigti, kad šie pinigai yra paimti iš Palangos kredito unijos, nes jis (A. Skopas – red. past.) oficialiai buvo gavęs kur kas mažesnę sumą“, – kovą kalbėdamas su šio straipsnio autoriumi teigė uostamiesčio prokuroras R. Ušinskas.
Būta kalbų, kad A. Skopas ir jam atstovaujantys asmenys Klaipėdos pareigūnams siūlė nemažus kyšius, kad vyras būtų išlaisvintas.
Prokuroras kategoriškai atrėmė tokius gandus ir aiškino, jog A. Skopas į laisvę buvo išleistas dėl to, kad nebebuvo būtinybės laikyti jį nelaisvėje.
Buvę sutuoktiniai – bendrininkai
Galima tik spėlioti, kodėl ne vienus metus tarp įtakingiausių Kauno mafijos veikėjų besisukinėjęs, tačiau pastaruoju metu Vilniuje gyvenantis kaunietis R. Skopas nepasirūpino ramesne sūnaus ateitimi.
Pats jis jau daugybę metų investuoja iš įvairiausių abejotinų sandorių uždirbtą kapitalą į legalų verslą, keičia gyvenamąsias vietas ir visais įmanomais būdais mėgina balinti skandalingą biografiją, o atžala kartoja tėvo praeities klaidas.
Į Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teismus R. Skopas yra priverstas eiti su buvusia sutuoktine Ramune Valerija Skopiene. Abu jie yra kaltinami dėl sukčiavimo stambiu mastu.
Padaryta žala siekia daugiau kaip pusę mln. litų.
Bylos duomenimis, Skopai 2007 metais prašė vienos moters, su kuria anksčiau palaikė artimus ryšius, paskolinti 400 tūkst. litų.
Kadangi moteris tiek grynųjų neturėjo, netrukus sutiko užstatyti savo butą Vilniuje ir sklypą Trakų rajone, kad reikiamą sumą verslininkams paskolintų kitas žmogus.
Be to, 132 tūkst. litų Skopams paskolino pati nukentėjusioji. Dalį šios sumos moteris surinko skolindamasi iš kitų žmonių.
Kai Skopai praleido visus terminus grąžinti pinigus, užstatytas geradarės vilnietės būstas ir sklypas buvo parduoti iš varžytinių.
Rugsėjo pradžioje vykusiame teismo posėdyje paskelbta, kad Skopų, kaip bendrininkų, byloje tyrimą kontroliuojanti Vilniaus apygardos prokuratūra pakeitė kaltimimus. Nuo šiol R. Skopas minimas ne kaip padėjėjas, o kaip nusikaltimo vykdytojas. Anksčiau vykdytoja buvo laikoma tik buvusi jo žmona R. V. Skopienė.
Tik faktai:
Daugiau kaip prieš dešimtmetį R. Skopas buvo vadinamas Lietuvos kailių magnatu.
Jis bene pirmas lietuvis, kuriam pavyko įsiveržti į pasaulinį prekiautojų kailiais elitą ir sudaryti sandorius tarptautiniuose aukcionuose.
Kalbama, kad šioje itin uždaroje tarptautinėje prekiautojų kailiais bendrijoje kaunietis turėjo svarų žodį. Per kailių pardavimo aukcionus užtekdavo vien jo garbės žodžio, kad būtų sudaryti kelių milijonų JAV dolerių vertės kontraktai.
Tik vėliau į šį kailininkų elitą prasimušė garsioji Nijolė Veličkienė ir jos sūnūs.
Prekiaudamas kailiais R. Skopas susipažino su įtakingais Lietuvos verslininkais, politikais bei teisėsaugos pareigūnais.
Praėjus kuriam laikui R. Skopas iš kailių prekybos verslo netikėtai pasitraukė. Kai kuriais duomenimis, staiga praturtėjusį verslininką ėmė reketuoti nusikaltėliai. Būtent tuo metu R. Skopas ir suartėjo su R. Daškevičiumi. Pastarasis padėjo jam apsiginti nuo įžūlių reketininkų.
Abu vyrai bendravo įvairiais verslo klausimais, nes tais laikais R. Skopas Kaune garsėjo kaip klestintis verslininkas.
Jie buvo artimi draugai iki pat Daškės žūties 2001-ųjų lapkričio pabaigoje.
Po kelių mėnesių buvo pasikėsinta ir į R. Skopo gyvybę. 2002 metų vasarį Palangoje į jo vairuojamą automobilį BMW X5 buvo paleista 12 šūvių. Viena kulka kliudė ranką, tačiau rašyti policijai pareiškimą tąkart verslininkas atsisakė.
Šio išpuolio, kaip ir Daškės žūties, organizatoriai bei vykdytojai nesurasti iki šiol.