Minėtas įvykis vyko spalio 25 dieną, Vilniaus centre, Gedimino prospekte esančiame darželyje „Vaikystės sodas“. Šį privatų darželį yra įsteigusi Austėja Landsbergienė.
Nukentėjusio pusantrų metukų vaiko tėtis Tomas sako, kad darželį iki incidento vaikas lankė tik apie savaitę, o nusiskundimų iš kitų tėvų apie jo veiklą nėra girdėję.
„Darželį buvome tik pradėję lankyti – buvo praėjusi dar tik savaitė. Prabėgus savaitei paskambino auklėtoja ir pasakė, kad čia vaikas nukrito, kad turbūt reikės vaikui žaizdą siūti ir paprašė mūsų jį pasiimti. Paskui ji minėjo, kad tą dieną tik keli vaikai darželyje buvo su dviem auklėtojomis. Išvis neaišku, kodėl taip įvyko“, – stebisi nukentėjusio vaiko tėtis.
Anot įvykį mačiusių darželio darbuotojų, klasėje incidento metu buvo 4 vaikai, o juos prižiūrėjo klasės mokytoja ir auganti mokytoja. Vaikams einant vorele reikėjo lipti laiptais, tačiau vienas vaikas paskubėjo žengti ir nukrito.
Tomo teigimu, atvykus paimti vaiką, jo kaktoje buvo 1,5 centimetro žaizda, kurią medikai turėjo siūti. Iki šiol ant kaktos likęs randas tėvus neramina: „Yra likęs randas, reikia ir gydytojų konsultacijų sužinoti, kaip bus toliau.“
Kontaktuojama nebuvo
Po sužeidimo vykę įvykiai privertė sunerimti. Su jais, tėčio teigimu, darželio darbuotojai visai nesikalbėjo, nesiūlė ir jokio plano, kaip bus tvarkomasi su iškilusia situacija.
„Po to mes turėjome praktiškai ieškoti visų tų darbuotojų ir klausti, kaip jie reaguoja į tai. Jokių kontaktų tą dieną jie su mumis išvis nebandė užmegzti. Kitą dieną mes patys pradėjome ieškoti, kas su mumis galėtų pabendrauti tuo klausimu“, – piktinasi Tomas.
Pašnekovas atskleidžia, kad pikčiausia, jog darželio nukreipti į draudimo kompaniją jie su šeima gavo vos virš 100 eurų – tokia suma jų žalos neatlygino, todėl šeima nusprendė imtis rimtesnių veiksmų.
„Darželis mus nukreipė į draudimo kompaniją, kuri mums atlygino 120 eurų. Mes beveik visą dieną praleidome ligoninėje, vėliau kitą dar reikėjo perrišti tvarsčius. Kitą dieną dar buvome namuose ir savaitę turėjome organizuoti priežiūrą vietoj to, kad jis būtų darželyje. Nemanome, kad 120 eurų čia atlygina moralinę ar materialinę žalą“, – svarsto jis.
Vyrą nustebino, kad „Vaikystės sodas“ su nukentėjusiais bendravo labai „neprofesionaliai“ bei į bendravimą įtraukė teisininką. „Kai mes paminėjome jiems, kad kreipsimės į žiniasklaidą, jie tai suprato kaip grasinimą ir į mus kreipėsi jų advokatas. Supratau, kad jau viskas pereina į gąsdinimą. Kad tokia įstaiga ir taip bendrauja atrodo labai nesolidžiai“, – sako jis.
Vyras taip pat piktinasi, kad organizacija po įvykio nesiūlė jokių sąlygų ir neetiškai bendravo su savo klientais. Anot jo, viską buvo galima išspręsti taikiai, neįtraukus nei žurnalistų, nei teisininkų į bendrą kivirčą:
„Jei jie mums siūlytų kokias nors sąlygas, tai mes tikrai galėtume bendrauti be teisininkų. Bet man atrodo, kad jų tikslas yra kuo mažiau nusileisti kitos pusės reikalavimams, todėl mums lieka vienintelė išeitis bendrauti per teisininkus. Dabar mums lieka teisiniu keliu paaiškinti, koks tas žalos atlyginimas turėtų būti. Kita pusė neparodė jokio didesnio intereso, todėl kito būdo bendrauti nebeliko.“
Darbuotojų kvalifikacija neabejoja
Darželio „Vaikystės sodas“ komunikacijos vadovė Rita Meilūnaitė patvirtino, kad minėtą dieną vaikų klasėje buvo 4, o juos prižiūrėjo 2 suaugusieji, kurių kvalifikacija ji neabejoja.
„Klasės mokytoja pas mus dirba daugiau nei metus ir turi patirties tiek su vyresniais vaikais, tiek su pačiais mažiausiais. Jai talkina auganti mokytoja. Priekaištų dėl jų darbo iš tėvų nesame sulaukę, tad neturime pagrindo abejoti tądien dirbusių mokytojų kvalifikacija ir atsakingumu. Pasitikime savo žmonėmis ‒ priimdami į darbą, vertiname ne jų amžių, o gebėjimą bendrauti su vaikais, atidumą ir atsakingumą“, – teigia komunikacijos vadovė.
Ji sako, kad vaikui bekrentant nuo laiptų iš suaugusiųjų pusės buvo padaryta viskas, ką jie galėjo: „Grįžtant iš lauko vaikai ėjo vorele, pakeliui jiems reikėjo kelias pakopas nulipti laiptais. Mokytojos kiekvienam vaikui iš eilės padėjo tą daryti. Vaikas apie kurį kalbame, nesulaukęs savo eilės paskubėjo žengti ir nukrito. Mokytoja bandė pagauti krentantį vaiką, bet jis užsigavo į vieną laiptų pakopą.“
Mažamečiui nukritus nuo laiptų darželio darbuotojai pasirūpino tinkama vaiko priežiūra – tokiais atvejais, jos teigimu, įstaiga turi nusistačiusi aiškią tvarką, veiksmų planą. „Į pagalbą prižiūrėti kitus vaikus atskubėjo kiti mokytojai, o klasės mokytoja nuvedė susižeidusį vaiką į patalpas, nuramino, stebėjo būseną, dezinfekavo ir šaldė žaizdą. Vaikas greitai nusiramino, nebuvo vangus. Nedelsdami susisiekėme su tėvais, netrukus atvykęs tėtis nusprendė, kad jis pats vaiką parodys medikams ir išvyko kartu su juo“, – sako specialistė.
R. Meilūnaitė patikina, kad su tėvais buvo nuolat užtikrintas bendravimas – teirautasi, kaip vaikas jaučiasi, kaip sveiksta ir ką mano gydytojai tiek telefonu, tiek gyvai.
Nuo panašių situacijų „Vaikystės sodas“ yra apdraudęs visus vaikus, todėl nutikus nelaimei draudimo bendrovei buvo perduota įvertinti padarytą žalą.
„Visus mūsų darželius lankančius vaikus esame apdraudę nuo nelaimingų atsitikimų. Apie tai informavome ir vaiko tėvus – jie pateikė dokumentus, o draudimo bendrovė įvertino žalą. Kad tėvams kiltų mažiau nepatogumų, pasiūlėme, kad kol vaikas sveiks, mokestis už ugdymą nebus skaičiuojamas. Su tėvais bendravome tiek telefonu, tiek elektroniniu paštu, buvome susitikę ir gyvai.“
Dėl situacijos atsiprašo
Anot jos, darželyje po incidento buvo imtasi priemonių, kad daugiau panašių situacijų nenutiktų.
„Darželyje detaliai išnagrinėjome situaciją ir nutarėme, ką galėtume papildomai daryti, kad ji nepasikartotų. Pakeitėme pasivaikščiojimo maršrutą, kad mažiesiems netektų lipti laiptais“, – teigia darželio komunikacijos vadovė.
Vis dėlto taikiai visko išspręsti nepavyko, anot komunikacijos specialistės, bendravimas tarp dviejų pusių pasikeitė, kai tėvai nesutiko su žalą atlyginančia suma.
„Bendravimo tono pokytį pajutome tuomet, kai, paaiškėjus draudimo išmokos sumai, tėvai nusprendė, kad ji – per maža ir kad mes turime papildomai prisidėti prie žalos atlyginimo“, – savo poziciją išsako ji.
„Vaikystės sodo“ buvo paprašyta nukentėjusio vaiko šeimai sumokėti 2 tūkstančius eurų, o jei tokios sąlygos nebus įvykdytos, šeima istoriją viešins. Komunikacijos specialistė pabrėžia, kad ugdymo įstaiga neturi kompetencijos spręsti tokių klausimų, todėl žalos atlyginimą perdavė spręsti draudimo bendrovei.
„Suprantame, kad vaikai tėvams – didžiausias turtas ir kad jie išgyvena, kai vaikams atsitinka nemalonumai. Antra vertus, mes esame ugdymo įstaiga, todėl žalos atlyginimo, kaip ir kitus mūsų kompetenciją peržengiančius klausimus, patikime tuo užsiimantiems profesionalams.
Kaip ugdymo įstaiga šioje situacijoje mes pasistengėme maksimaliai sumažinti tėvams tekusias finansines sąnaudas – visų pirma, tėvams pranešus, kad jų vaikas darželio nebelankys, po sutarties nutraukimo grąžinsime iki tol sumokėtą mokestį už ugdymą, be to grąžinsime ir stojamąjį mokestį, nors tai sutartyje ir nėra numatyta. Apgailestaujame dėl susidariusios situacijos ir vis dar tikime, kad šiuo atveju su tėvais pavyks rasti sutarimą“, – viliasi pašnekovė.