Kol lauke vyko riaušės, įgudę vagys virvėmis pro stoglangius pateko į Egipto muziejų Kaire ir nusitaikė į neįkainojamus senovinius dirbinius, .Apie tai žurnalistams pasakojo šalies senienų ministras.
Visame pasaulyje garsėjanti kolekcija buvo išplėšta praėjusį mėnesį, kai šalyje vyko antivyriausybiniai protestai. Kai kurie dirbiniai vis dar nerasti, tarp jų – skulptūros, vaizdu
ojančios faraoną Tutanchamoną ir faraoną Echnatoną, praneša naujienų agentūra AFP.
Valstybės senienų ministras Zahi Hawassas padėkojo protestuotojams, padėjusiems ginkluotosioms pajėgoms ginti muziejų, ir teigė, kad Egiptas vėl saugus užsienio lankytojams.
Jis taip pat pridūrė, kad Egipto senovinės vietovės ir archeologijos muziejai jau šeštadienį gali vėl pradėti veikti, jei tam pritars vyriausybė.
Stovėdamas ant muziejaus laiptų jis žurnalistams teigė, kad į muziejų jis atskubėjo sausio 29 dieną, praėjus dienai po to, kai aplinkinėse gatvėse prasidėjo vyriausybės šalininkų ir priešininkų susirėmimai.
„Sužinojau du svarbius dalykus. Pirma, pamačiau, kad pasipiktinę žmonės lauke saugo Kairo muziejų, o kai įėjau į vidų, aptikau daug pasipiktinusių žmonių ir karių, ginančių muziejų“, – kalbėjo Z. Hawassas.
Kariuomenė sulaikė devynis plėšikautojus, o tyrimas tęsiasi.
„Šimtai žmonių suėjo į muziejaus parduotuvę, Jie manė, kad muziejaus parduotuvė yra Kairo muziejus. Tačiau keletas žmonių žinojo, kad tai Kairo muziejus. Jie užlipo priešgaisrinėmis kopėčiomis, pateko ant stogo, sudaužė stoglangių stiklą ir virvėmis, visai kaip filmuose, 9 metrus nusileido iki žemės“, – pasakojo jis.
Anot pareigūno, vienas vagis įsipjovė ir prikraujavo ant grindų.
Plėšikams nepavyko pavogti vertingiausių muziejaus eksponatų, tokių kaip berniuko karaliaus Tutanchamono laidojimo kaukė, tačiau jie pavogė aštuonis kitus svarbius dirbinius, kurių vertingiausias – iš kalkakmenio padaryta aukojančio Echnatono skulptūra.
„Jie atidarė 13 vitrinų. Iš 70 eksponatų, kurie buvo numesti ant žemės, tik 20 ar 25 prireiks restauracijos, o visi likusieji yra labai geros būklės. Vis dar manau, kad Kairo muziejus yra saugus“, – kalbėjo Z. Hawassas.
Trys iš dingusių dirbinių jau rasti. Du jų buvo numesti lauke, o vienas rastas po sulaužyta vitrina.
„Radome skarabėjų, skulptūrą ir radome deivės, kurį laikė karalių Tutanchamoną, skulptūrą. Karalius Tutanchamonas vis dar dingęs“, – aiškino jis.
Kairo muziejuje saugoma tūkstančiai neįkainojamų eksponatų, daugelis jų – iš faraonų epochos laikų. Jie kelia ypač didelį turistų susidomėjimą. Tarp garsiausių eksponatų yra brangenybės iš Tutanchamono kapo, taip pat mumijų salė. Pasak Z. Hawasso, nė viena mumija nebuvo pavogta ir nuo vandalų nenukentėjo.
Z. Hawassas tikino, kad kitos turistų traukos vietos – piramidės ar Karalių slėnis – per neramumus nenukentėjo.