Nuosprendžio atėjo pasiklausyti Semo narys Naglis Puteikis, kunigas Alfonsas Svarinskas, disidentė Nijolė Sadūnaitė, kiti palaikymo grupės nariai.
Išgirdusi nuosprendį, E. Kusaitė atsikvepė lengviau ir atsipalaidavusi atsirėmė į kėdės atlošą.
Pasibaigus teismo posėdžiui valstybės kaltintojas Mindaugas Dūda, kuris siūlė nuteisti E. Kusaitę kalėti dešimčiai metų, teigė dar nežinantis, ką darys: „Gal šiandien, gal rytoj perkaitysiu teismo motyvus ir tuomet nuspręsiu ką daryti – skųsti ar ne“.
Tuo tarpu advokatas Kęstutis Stungys tikino, jog teismas priėmė teisingą kompromisą: „Dešimt mėnesių, kurie neva skirti už pasikėsinimą surengti teroro aktą, teisiamojo jau atsėdėjo, tad bausmės jai nereikės atlikti“.
Vilniaus apygardos teismas išteisino E.Kusaitę dėl grupuotės organizavimo ir nuteisė kalėti dešimt mėnesių už pasikėsinimą surengti teroro aktą.
Tačiau mergina jau atsėdėjo tiek laiko ikiteisminio tyrimo metu, todėl jai nereikės verti įkalinimo įstaigos durų.
Ar klaipėdietė sieks visiško išteisinimo, neaišku. Advokatas K. Stungys teigė, kad tai tik jos reikalas.
Vilniaus apygardos teismas nutarė skirti švelnesnę bausmę E. Kusaitei motyvuodamas, kad ji negalėjo iki galo suprasti ryšių su musulmonų pasauliu, į kurį buvo įtraukta dėl jaunumos.
Teismas pripažino merginą kalta dėl pasikėsinimo surengti teroro aktą ir skyrė dešimties mėnesių bausmę, tačiau ši ją jau atliko ikiteisminio tyrimo metu, kai buvo sulaikytas Lietuvos teisėsaugininkų.
Prieš ketverius metus Kauno autobusų stotyje sulaikyta E. Kusaitė prisipažino teisėsaugininkams ketinusi susisprogdinti karinėje bazėje. Tačiau teismas to nepažymėjo.
Advokatas K. Stungys sakė, kad teismas išmetė iš nuosprendžio žodį karinė bazė ir paliko tik teroro aktą, tačiau nenurodė kur jis turėjo būti įvykdytas.
E. Kusaitė ikiteisminio tyrimo metu buvo apklausta ir Rusijos teisėsaugininkų, kuriems apie pasikėsinimus surengti teroro aktą pranešė prokuroras Justas Laucius.
***
Prokuroras M.Dūda atmetė bet kokią VSD provokacijos versiją šioje byloje. Pasak jo, kol klaipėdietės mama ir teta nesikreipė į pareigūnus, VSD apie E.Kusaitę jokių žinių neturėjo ir veiksmų jos atžvilgiu nevykdė. 2011 metų gruodį Rusijoje nuteisti E.Kusaitės bendrininkai brolis ir sesuo Apti ir Aišat Magmadovai. Jiems skirtos atitinkamai šešerių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.
Tarptautinės teroristinės organizacijos sukūrimu ir kėslais kažkur, kažkaip susisprogdinti Rusijos federacijos teritorijoje kaltinama klaipėdietė Eglė Kusaitė apie savo padėtį pranešė tarptautinėms žmogaus teisių gynimo organizacijoms. Vilniaus apygardos teismo nuosprendis terorizmo byloje turėtų būti skelbiamas ketvirtadienį.
Merginos paskutinė ginamoji kalba išversta į anglų kalbą ir išsiųsta tarptautinėms žmogaus teisių padėties stebėseną vykdančioms organizacijoms – „Freedom House“, „Human Rights Watch“ ir kitoms. E. Kusaitės 16 puslapių kalba pateko ir į Europos Parlamentą. Ja, portalo balsas.lt duomenimis, domisi Suomijos atstovai – jie jau yra susidūrę su Maliko ir Khadizhar Gatajevų bei kitų čečėnų bylomis, kurios, jų nuomone, labai panašios į sufabrikuotas.
Kaltinimą terorizmo byloje palaikantis prokuroras Mindaugas Dūda prašo E. Kusaitę įkalinti 10 metų.
E. Kusaitė kaltinama tuo, kad neva kūrė organizuotą grupę teroro aktui vykdyti, dalyvavo organizuotos grupės teroro aktui vykdyti veikloje, rengėsi įvykdyti teroro aktą sprogdindama save strateginės reikšmės objekte ir taip sukelti pavojų daugelio žmonių gyvybei ir sveikatai bei siekdama, kad dėl to atsirastų sunkių padarinių – per sprogimą būtų nužudyta ir įbauginta kiek galima daugiau žmonių.
E. Kusaitę Lietuvos teisėsaugos pareigūnai sulaikė 2009 metų spalį, kai ji rengėsi išvykti į Rusiją. Viešojoje erdvėje buvo teigiama, kad mergina yra priėmusi islamą ir internetu nuolat bendravo su čečėnų tautybės asmenimis. Kaip jos kaltės įrodymas buvo pateikiamas faktas, kad ji turėjo Maskvos metro žemėlapį, kuris viešai prieinamas internete. Taip pat iš pradžių oficialiai neigta, jog tardant E. Kusaitę dalyvavo Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnai, tačiau vėliau tai buvo įrodyta paviešinant oficialias jų padėkas Lietuvos saugumiečiams. Mergina, kuri, kaip teigia kaltinimą palaikantis prokuroras, vartojo narkotikus ir kūrė tarptautinių teroristų tinklą, nelaisvėje praleido devynis mėnesius iki 2010 metų rugpjūčio. Jos ir jos artimųjų bendravimą elektroninėmis ryšio priemonėmis, kaip jau skelbta, teisėsauga vykdė ikiteisminio tyrimo teisėjams net netaisant gramatinių klaidų prokuroro prašymuose, o tiesiog juos kopijuojant ir pridedant rezoliucinę dalį.
E. Kusaitei iškelta ir daugiau bylų. Teismai yra pripažinę klaipėdietę kalta dėl valstybės tarnautojo – Generalinės prokuratūros prokuroro Justo Lauciaus – įžeidimo, už tai jai yra skirta 1,3 tūkst. litų bauda. Dar vienoje byloje teismas E.Kusaitei yra paskelbęs apkaltinamąjį nuosprendį ir pripažinęs ją kalta dėl J. Lauciaus įžeidimo ir grasinimo jį nužudyti. Merginai skirta 7 tūkst. 800 litų bauda. Šie nuosprendžiai yra įsiteisėję.
2010 m. kovo 3 d. ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui J. Lauciui.
2010 m. liepos 22 d. priimtas administracinis sprendimas ikiteisminio tyrimo atlikimą pavesti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui Mindaugui Dūdai. 2010 m. spalio 29 d. kaltinamasis aktas su baudžiamąja byla perduotas Vilniaus apygardos teismui. Tačiau prokuroras J. Laucius, per administraciniu sprendimu atskirtos tariamų AE. Kusaitės bendrininkų – Rusijos piliečių Apti ir Aišat Magmadovų – baudžiamosios bylos tyrimą ir toliau, kaip jau minėta, išsireikalaudavo teismų sankcijų klausytis E. Kusaitės ir jos artimųjų pokalbių bei pokalbių su žmogaus teisių gynėjais, žurnalistais.
Šiuo metu E. Kusaitė dirba labdaringos organizacijos „Caritas“ savanore.