Lygiai prieš savaitę į Paryžiaus kavinių ir restoranų langus smigo šimtai kulkų, o dabar čia tūkstančiai puokščių. Tik 129 žuvusiųjų jau nesugrąžinsi. Svarbiausia, kad teroristai nepasiglemžtų daugiau gyvybių.
„Man buvo svarbu čia ateiti. Visos tos gėlės tikrai sujaudina. Manau, tai labai liūdna. Praėjo savaitė, o atrodo, kad viskas vyko vakar“, - sako aukų gedinti moteris.
Užvakar visai netoli šaudynių vietų per operaciją pareigūnai išrūkė iš buto teroristus: jų vadas, jo pusseserė mirtininkė ir dar vienas asmuo per operaciją žuvo. O šiandien aiškėja, ir koks gyvenimas privedė mirtininkę prie tokio likimo. Pareigūnai apklausai sulaikė jos motiną ir brolį. Kaimynai atskleidžia, kad moteris šeimoje nuo vaikystės buvo skriaudžiama, o vėliau įniko į svaigalus ir narkotikus.
„Ji miegodavo gatvėje, buvo benamė, vartojo narkotikus. Tada norėjo eiti į kariuomenę ir tarnauti šaliai. Mes juokėmės, bet po pusės metų ji grįžo visiškai užsidengusi veidą. Paklausėme, ar ji tapo religinga ir vedė? Ji atsakė, kad tiesiog juokauja, kad tapo džihadiste. Ji juokaudama sakė, kad netrukus važiuos į Siriją“, - pasakoja moteris.
Aiškėja ir kad potencialiems teroristams pakliūti į Europą nėra sudėtinga. Artimųjų Rytų pabėgėliai, pasirodo, nesunkiai susiveikia sau ir naujas europietiškas tapatybes.
Hondūre, pakeliui į Jungtines Valstijas sulaikyti šeši sirai su netikrais graikiškais pasais. Dar vienas sulaikytas Paragvajuje, taip pat siras. Šis keliavo į Londoną. Mažiausiai vienas iš Paryžiaus teroristų taip pat pakliuvo į Europą su pabėgėliais per Graikiją.
Kosta Rikoje taip pat sulaikyta moteris su netikru graikišku pasu. Taip pat sirė. Ir nors pastarieji asmenys gal ir ne teroristai, į Europą patenka ir tokių.
Štai Švedijos policija po dviejų dienų gaudynių šiame prieglobsčio prašytojų centre sulaikė 25-erių irakietį Mutarą Muthaną Majidą. Vyras anksčiau kovojo Sirijoje, o Švedijoje planavo teroro aktą. Visa laimė, kad nespėjo.
„Jaučiu didelį palengvėjimą, kad radome šį asmenį. Dabar vyksta apklausos, kalbame su kitais žmonėmis, aiškinamės, ar jis veikė vienas, ar turėjo bendrų“, - tikina Švedijos policijos vadas Danas Eliassonas.
Rasti būdų užkardyti pavojingų asmenų patekimą į mūsų miestus bando ES vidaus reikalų ir teisingumo ministrai, šiandien Briuselyje susirinkę į krizinį susitikimą.
„Priemonės, kurių mes norime, yra visiems žinomos: tai smarkus Europos išorinių sienų saugumo padidinimas. Taip pat ir vidinių ES sienų, nes teroristai nukeliauja iki pat ES širdies. Taip pat būtina tikrinti Šengeno informacinę sistemą, nes tik tikrindami keliaujančių žmonių duomenis mes galėsime atsekti grįžtančius teroristus ir nukenksminti juos prieš jiems imant veikti“, - sako Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard Cazevneuve.
Europos Sąjunga sutiko griežtinti į Šengeno zoną patenkančių žmonių patikrą. Tik panašu, kad nemažai pasiruošusių žudyti islamistų mes galimai jau įsileidome į mūsų namus. Įsivaizduokite, kaip jaustumėtės, jei toks vaizdo įrašas būtų nufilmuotas jūsų mieste. Tai naujausias IS grasinimas Vakarams. Vyras užsideda mirtininko liemenę ir eina pasivaikščioti Niujorko Manhatano gatvėmis. Niujorkiečiai grėsmę jaučia.
Niujorką saugo 35 tūkst. pareigūnų, bet IS įsisiautėjus miestas ketina į gatves įleisti dar pusę tūkstančio pareigūnų, kovosiančių su terorizmo grėsme.