Astronomai, dirbantys observatorijoje ALMA,stebėjo, kaip aplink jauną žvaigždę veikia protoplanetinė kosminių dulkių gaudyklė, kurioje formuojasi kometos ir gal būt atsiranda būsimų planetų užuomazgos.
Stebėdami sistemą Oph-IRS 48, esančią už 400 šviesmečių nuo žemės, mokslininkai aptiko aplink jauną žvaigždę įvairaus dydžio dulkių daleles, skelbia žurnalas „Science” ir vienos Europos observatorijos interneto puslapis eso.org.
Mokslininkai nustatė, kad palyginti stambios, maždaug milimetro dydžio dalelės protoplanetos diske išsidėsčiusios labai netolygiai. „Tikėjomės pamatyti žiedo formos struktūrą, tačiau pamatėme visai kitos formos darinį”, komentuoja Leideno observatorijos (Nyderlandai) aspirantas Nienke van der Marel.
Mokslininkų teigimu, tai, ką jie išvydo, yra tikra gaudyklė, į kurią patekusios kosminės dulkės sulimpa viena su kita, išaugdamos į maždaug kilometro dydžio struktūrą. Jie pastebi, kad kitose vietose šį augimą stabdo tai, jog dulkės susidurdamos nuolat atstumia viena kitą.
Mokslininkai daro prielaidą, kad jų aptiktoje kosminėje gaudyklėje greičiausiai formuosis ne planetos, o kometos. Jie neatmeta, kad panašių „gaudyklių” galima aptikti ir prie kitų žvaigždžių.
Beje, šį pavasarį buvo pranešta, kad kita astronomų grupė teleskopu VLT stebėjo, kaip formuojasi milžiniška planeta Pietų pusrutulio Musės žvaigždyne (lot. Pavadinimas Musca, Mus).