Panevėžio prokurorai penktadienį teismui perduoda baudžiamąją bylą dėl neteisėto darbo užmokesčio mokėjimo ,,vokeliuose“ mėsos perdirbimo bendrovėje „Krekenavos agrofirma“.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, akcinėje bendrovės ,,Krekenavos agrofirma“ dirbantiesiems buvo mokamas ne tik sutartyse numatytas darbo užmokestis, bet ir papildomas atlyginimas, už darbą buvo atsilyginama maisto produktų paketais, nemokamu maitinimu.
2005 ir 2006 metais, pagal byloje surinktus duomenis, bendrovė turėjo sumokėti valstybei 188 tūkst. 986 litus mokesčių.
Panevėžio apygardos prokuratūra praneša, kad ikiteisminis tyrimas dėl nusikaltimų finansų sistemai baigtas - šios prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Gediminas Marcinkevičius miesto apylinkės teismui perduoda bylą kartu su pareiškimu dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu.
Pasak prokuratūros pranešimo, šioje byloje kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo pareikšti juridiniam asmeniui - bendrovei ,,Krekenavos agrofirma“ ir jos generaliniam direktoriui A.D.
Atliekant tyrimą buvo nustatyti buhalterinės apskaitos įstatymo, taip pat kai kurie darbo įstatymo ir kiti pažeidimai, kuriuos pagal prokurorų ir tyrėjų pavedimus tyrimus atliko kitos valstybinės institucijos - Valstybinė mokesčių inspekcija, ,,Sodra“ ir Darbo inspekcija.
Bylą sudaro 41 tomas
Ikiteisminį tyrimą didelės apimties byloje, kurią sudaro 41 tomas, atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Panevėžio apskrities skyriaus pareigūnai. Jie apklausė apie 400 liudytojų, atliko prokuroro paskirtas ekspertizes, patikrinimus.
Ikiteisminį tyrimą kontroliavęs, organizavęs ir jam vadovavęs prokuroras G.Marcinkevičius teigia, kad kaltinamųjų padarytose veikose buvo nustatyti požymiai nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso straipsnyje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.
Pagal Lietuvos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo straipsnių nuostatas visos ūkinės operacijos turi būti pagrįstos apskaitos dokumentais. „Krekenavos agrofirma“ papildomai išmokėto darbo užmokesčio nepagrindė apskaitos dokumentais, padarė kitus pažeidimus.
Proceso užbaigimas baudžiamuoju įsakymu taikomas įgyvendinant Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas, nurodančias siekti atliekamo ikiteisminio tyrimo paspartinimo ir greitesnio teismo sprendimo priėmimo, t.y. bausmės paskyrimo. Pagal preliminarines prognozes tokios didelės apimties bylos nagrinėjimas teisme apklausiant kelis šimtus liudytojų ir kitus proceso dalyvius galėtų užtrukti metus ar daugiau.
„Nusikalstamų veikų, už kurių padarymą gali būti skiriama tik bauda arba ši bausmė yra numatyta kaip alternatyvinė, nagrinėjimo teisme gali ir nebūti, o bausmė paskiriama teismo baudžiamuoju įsakymu“, - sako prokuroras G.Marcinkevičius. Pasak prokuroro, teismo baudžiamojo įsakymo priėmimo procesas taikomas tik tais atvejais, kai kaltininkas atlygina ar pašalina padarytą žalą, kaip ir buvo padaryta šiuo atveju, t.y. bendrovė sumokėjo apie 190 tūkstančių litų jai priskaičiuotų mokesčių valstybei.
„Baudžiamųjų bylų dėl nusikaltimų finansų sistemai tyrimas yra pakankamai ilgas ir sudėtingas procesas, pareikalaujantis daug laiko ir nemažų sąnaudų, tačiau prokurorai, kontroliuodami FNTT pareigūnų atliekamus ikiteisminius tyrimus ir jiems vadovaudami, deda daug pastangų, kad valstybiniu požiūriu svarbios bylos būtų kuo greičiau perduodamos teismui ir sulauktų sprendimo priėmimo. Kaip parodė šios bylos tyrimas, teigiamų rezultatų įmanoma pasiekti tik kartu bendradarbiaujant visoms valstybinėms teisėsaugos įstaigoms“, - sakė prokuroras G.Marcinkevičius.
Didžiausia bausmė - 4 metai
Panevėžio apygardos prokuratūra dėl nusikaltimų finansų sistemai pernai perdavė 45, šiemet - 22 baudžiamąsias bylas, kuriose ikiteisminį tyrimą atliko FNTT Panevėžio apskrities skyriaus pareigūnai.
Įstatymas tam, kas apgaulingai tvarkė įmonės buhalterinę apskaitą arba paslėpė, sunaikino, sugadino apskaitos dokumentus, jeigu dėl to negalima visiškai arba iš dalies nustatyti įmonės veiklos, jos ūkinės, komercinės, finansinės būklės ar jos rezultatų, įvertinti turto, numato baudą, areštą, arba laisvės atėmimo bausmę iki ketverių metų.
Teisėjas, gavęs prokuroro pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu ir ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą, ne vėliau kaip per septynias dienas turi priimti vienokį ar kitokį sprendimą.
Apie atlyginimų mokėjimą vokeliuose susitikime su Darbo partijos lyderiu, įmonės akcininku Viktoru Uspaskichu viešai prabilo buvusi ,,Krekenavos agrofirmos“ darbuotoja Dalia Budrevičienė. Ji buvo atleista iš darbo, tačiau po ilgo bylinėjimosi gavo kompensaciją. Nuo patirto streso moteris sunkiai susirgo.