• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ministrės Navickienės bendrakeleivę į Dubąjų, „Foxpay“ savininkę Ievą Trinkūnaitę šmeižtu teisme kaltina jos ryšius tyręs visuomeninikas. „Foxpay“ ryšius su valstybės įmonėmis šiandien linksniavo ir Seimo antikorupcijos komisija, kuriai pareigūnai įvardijo, kad Trinkūnaitės sugyventinis Vilhelmas Germanas turi ryšių Rusijoje.

Ministrės Navickienės bendrakeleivę į Dubąjų, „Foxpay“ savininkę Ievą Trinkūnaitę šmeižtu teisme kaltina jos ryšius tyręs visuomeninikas. „Foxpay“ ryšius su valstybės įmonėmis šiandien linksniavo ir Seimo antikorupcijos komisija, kuriai pareigūnai įvardijo, kad Trinkūnaitės sugyventinis Vilhelmas Germanas turi ryšių Rusijoje.

REKLAMA

Parlamentarai stebisi, kad ministrė siejama su įmonės sandoriais su dešimtimis skirtinų valstybinių įstaigų, ir kainomis, kokiomis ji teikė paslaugas.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Trečiadienio rytą Vilniaus miesto apylinkės teisme posėdžio laukia 2 advokatai: vienas atstovauja skandaluose linksniuojamos finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininkę Ievą Trinkūnaitę, kitas Lietuvos žmogaus teisių asociacijos prezidentą Vytautą Budniką.

Istorija prasidėjo dar praėjusių metų rudenį, kai Budnikas nusprendė pasidomėti „Foxpay“ veikla. 

„Jis apibendrino viešai esančią informaciją, atliko jos analizę ir pateikė savo įžvalgas bei informacijos šaltinius viešiesiems subjektams, kuriems paslaugas teikė „Foxpay“ apie kylančias rizikas, apie Ievos Trinkūnaitės galimus ryšius su abejotinos reputacijos asmenimis“, – pasakoja Vytauto Budniko advokatas Tomas Januškevičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Ievos Trinkūnaitės sugyventinis Vilhelmas Germanas, kuris ne kartą turėjo bėdų su teisėsauga dėl sukčiavimo, sėdėjo ir kalėjime. Būtent su šia pora pernai į Dubajų skrido buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA

Posėdyje nepasirodė abu

Po to, kai Vytautas Budnikas pradėjo skleisti informaciją apie „Foxpay“, Ieva Trinkūnaitė kreipėsi į teisėsaugą dėl galimo šmeižto.

„Kiekvienas asmuo, kuris viešai perskaito informaciją, kur jis siejamas su tam tikru nusikaltimų padarymu, kurių jis nepadarė, tai yra normalu kreiptis kompetentingas teisėsaugos institucijas. Siejama, sakoma, kad yra įsipainiojusi nelegaliu būdu gautų pinigų legalizavimą, kas mano klientės pozicija, kad tikrai to nebuvo“, – tikina Ievos Trinkūnaitės advokatas Ąžuolas Čekanavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Trinkūnaitės kreipimasis į teisėsaugą buvo bevaisis, tyrimas buvo nutrauktas. Po to Vytautas Budnikas pats kreipėsi į teismą dėl šmeižto, reikalauja simbolinių 100 eurų žalos atlyginimo.

„Ji pasirinko neteisėtą elgesio variantą tikintis, galbūt, įbauginti mano klientą. Jam atkeršyti, ar kad tąinformaciją, kurią jis surinko, ją išanalizavus, nepasklistų dar viešiau“, – komentuoja Vytauto Budniko advokatas. 

„Klientė tikrai negali būti pripažįstama kalta už tai, kad kreipėsi civilizuotu būdu į teisėsaugą“, – tikina Ievos Trinkūnaitės advokatas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visos šios situacijos rezultatas – Trinkūnaitė ir Budnikas aiškinasi santykius per advokatus. Abu paruošiamajame teismo posėdyje nepasirodė, nes esą nebuvo būtina. Posėdis uždaras, nors Budniko advokatas norėtų ir kitaip.

„Kodėl šią bylą norima maskuoti nuo visuomenės, visuomenė turėtų žinoti, kaip galima elgtis neteisėtai inicijuojant ikiteisminius tyrimus“, – sako T. Januškevičius. 

Kelia grėsmę Lietuvos saugumui

„Foxpay“ veiklą šiuo metu tiria eilė specialistų: ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, ir Lietuvos bankas. Šių ir kitų institucijų atstovai šiandien rinkosi Seime, kur buvo aptarinėjama „Foxpay“ situacija.

REKLAMA

Vyriausybinė komisija anksčiau yra nustačiusi, kad Trinkūnaitė ir jos sugyventinis Germanas kelia grėsmę Lietuvos saugumui. Maža to, Trinkūnaitei reikia aiškintis ir dėl jos sandorių su Tautvydu Lenckumi, kuris, pasak portalo 15min.lt, įtariamasis Lietuvos kriminalinės policijos ikiteisminiame tyrime dėl narkotikų. Lenckaus tėvas vadintas praeityje daugybę žmogžudysčių įvykdžiusio Sigito Gaidjurgio „dešiniąją ranka“ ir buhalteriu.

„Foxpay“ ne vienerius metus dalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Yra ilgas sąrašas, kur liūto dalį sudaro ligoninių ar poliklinikų mokėjimo terminalų nuoma ir įmokų surinkimai, viena kita švietimo ar dar kitokia įstaiga, pavyzdžiui, automobilių kelių direkcija.

REKLAMA

Dažniausiai išleidžiamos sumos skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių eurų, tačiau yra ir išimčių.  

Stambiausias ir šiuo metu dažniausiai linksniuojamas klientas – Informacinės visuomenės plėtros komitetas, su kuriuo galiojančios sutarties vertė siekia 900 tūkstančių eurų. Tokia suma nurodoma viešųjų pirkimų portale.

„Tai yra tarpininkavimo paslauga fiziniams ir juridiniams asmenims, atsiskaitant už elektronines viešąsias paslaugas. Pavyzdžiui, žvejybos leidimo išdavimas“, – teigia Informacinės visuomenės plėtros komiteto laikinasis vadovas Arminas Rakauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Produktas skiriasi nuo įprasto

Už kiekvieną įvykdytą transakciją „Foxpay“ gauna 34 centus neįskaičiuojant pridėtinės vertės mokesčio, kai transakcijų skaičius per mėnesį siekia apie 75 tūkstančius. Žiniasklaidai ir politikams kilo klausimų, ar ši suma nėra per didelė.

Mat, pats „Foxpay“ savo kainyne nurodo, kad esant panašiam krūviui, kiekvieną transakciją apmokestina 7-iais centais, beveik 5 kartus mažiau. Antikorupcijos komisiją nustebino mokėjimo įkainiai.

REKLAMA

„Jeigu moki mokėjimo kortele bankine – 84 centai. Jeigu pavedimais – 34 centai. Nepaneigta informacija, kad jų taikomi mokesčiai kitose sutartyse su ūkio subjektais galimai ir mažesnės nei viešajame sektoriuje“, – kalba Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis.

„Šiuo atveju reiktų VPT vertinimo, ir aš tikrai neabejoju, kad jie tą padarys, sakydami, kad jie dabar vertina ir to pirkimo tikslingumą, atsakingumą“, – komentuoja Seimo narė Agnė Širinskienė. 

REKLAMA

Informacinės visuomenės plėtros komitetas aiškina, kad produktas, kurį perka, skiriasi nuo to, kuris įprastai „Foxpay“ pardavinėja kitam verslui.

„Visa šita visuma veiksnių, duomenų apsikeitimo, mokėjimo įmokų surinkimo ir jų paskirstymo pagal skirtingas sąskaitas, aibė institucijų, kurias aptarnauja mokėjimo tarpininkas, tą paslaugą daro šiek tiek unikalia“, – sako A. Rakauskas. 

Arminas Rakauskas akcentuoja, kad tą pačią paslaugą anksčiau už labai panašius įkainius teikė ir kiti verslai, pavyzdžiui, 28 ar 35 centai už transakciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keis paslaugų tiekėją

Politikai laukia, kol viešųjų pirkimų tarnyba pateiks savo verdiktą.

„Jie baigia vertinti informaciją“, – tikina A. Stončaitis. 

Kadangi sutartį su „Foxpay“ Informacinės visuomenės komitetas atnaujina kasmet, dėl kilusio skandalo institucija ruošiasi keisti paslaugų tiekėją. Portalas Delfi.lt skelbia, kad Slaptosios tarnybos posėdžio metu įspėjo Seimo narius apie Trinkūnaitės sugyventinio Germano ryšius su Rusija.

REKLAMA

„Liūdnai matau visą situaciją: plotmė, visi ryšiai, tų ryšių samplaika, sąsajos su nusikalstamu pasauliu, su subjektais už Europos sąjungos ir NATO ribų kelia labai daug klausimų“, – teigia A. Širinskienė. 

Darbo turi ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuri nusprendė surinkti daugiau informacijos apie Monikos Navickienės ryšius.

„Dėl buvusios ministrės Navickienės kelionės, dėl privačios kelionės į Dubajų aplinkybes. Nusprendėme kreiptis į pačią Moniką, suformulavome klausimus“, – atskleidžia Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas Gediminas Sakalauskas. 

Pasak komisijos, Monika Navickienė į iškeltus klausimus turi atsakyti per 2 savaites. Po to paaiškės, ar dėl buvusios ministrės komisija pradėti tyrimą.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Mums toks seimas, ką mes į jį renkame, kodėl ten tiek prisitaikelių?
Ne lygis baronaitei sėdėti vienoje salėje su tarnais
Issisuks ir sita,ir Navickiene..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų