Teismas tuština farmacininkų sąskaitas | tv3.lt
  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimas gali gerokai patuštinti farmacijos bendrovių kišenes. Tūkstančius iš tarptautinių bendrovių išsireikalavusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tikisi iš tarptautinių atstovų sužerti į valstybės biudžetą dar didesnius pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

Baigiantis 2009-iesiems LVAT atmetė vaistų gamintojos „Pfizer Luxenbourg” Lietuvos filialo prašymą atnaujinti teisminius ginčus su VMI. Farmacininkai norėjo, kad iš naujo būtų svarstomas VMI sprendimas išieškoti iš filialo 107 tūkst. litų nesumokėto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir baudą. Šitaip buvo užbaigta daugiau nei dvejus metus trukusi byla, mat LVAT sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.

REKLAMA

Inspektoriai džiūgauja

VMI neslepia džiaugsmo dėl tokio teismo sprendimo. Teigiama, kad teismui nutarus, jog PVM ir bauda iš „Pfizer” buvo išreikalauta teisėtai, bus sudarytas teisinis precedentas, padėsiantis nesumokėtus mokesčius išieškoti ir iš kitų Lietuvoje veikiančių tarptautinių farmacijos bendrovių ar jų atstovybių. Išeitų, kad tie daugiau nei šimtas tūkstančių, kuriais buvo patuštinta „Pfizer” sąskaita, tėra graži pradžia atgaunant mokesčių mokėtojams priklausančius pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

VMI tvirtinimu, per pastaruosius metus nuo valstybės galėjo būti nusukta iki 300 mln. litų. Mokesčių inspektoriai farmacininkus prigriebė už vadinamąją rinkodaros veiklą – tarptautinių bendrovių atstovybės tikino užsiimančios tik vaistų reklama, o ne jų platinimu. Tai leido joms nemokėti pelno mokesčio ir PVM nuo Lietuvoje parduodamos produkcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, ginčas tarp VMI ir farmacininkų dėl nesumokėto pelno mokesčio dar tęsiasi. Pernai LVAT VMI grąžino medžiagą, kad inspekcijos pareigūnai ją papildytų. Čia su VMI vėl bylinėjosi „Pfizer Luxenbourg” Lietuvos filialas – iš jo VMI siekia išsireikalauti daugiau nei 165 tūkst. litų nesumokėto pelno mokesčio ir beveik septyniolikos tūkstančių baudą.

REKLAMA

Farmacininkai – nustebę

Vakar „Pfizer Luxenbourg” Lietuvos filialo darbuotojai LVAT sprendimo ir su juo susijusių pasekmių nekomentavo. “Respublikai” paskambinus į filialą, telefonu atsiliepusi mergina tvirtino, kad komentarų nebus tol, kol farmacininkai į rankas negaus teismo sprendimo. „Kol kas mes paprasčiausiai neturime ką komentuoti”, – teigė pašnekovė.

REKLAMA

Žiniasklaidos pranešimais, be „Pfizer Luxenbourg”, inspektoriai mokesčių nusukinėjimu įtaria farmacijos bendrovę „AstraZeneca” ir Amerikos gamintojų atstovę Lietuvoje „Eli Lilly”. „Respublikos” kalbinti jų vadovai buvo labai nustebę dėl tokių tvirtinimų.

Aurelija Juškevičienė, „Eli Lilly” vadovė, tikino, kad jos vadovaujamoje organizacijoje „tokie nusukinėjimai neįmanomi”. „Mes nieko nenusukinėjame. Mes net gavome padėką iš VMI už labai tvarkingai mokamus mokesčius. Išeitų, kad jus kažkas labai stipriai klaidina. Galiu pasakyti, kad esame Amerikos kompanijos atstovai, ir kad imtume nusukinėti mokesčius – tai neįmanoma. Mes tuoj pat būtume atleisti iš darbo, nes kontrolė labai griežta”, – tvirtino pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Respublikai” priminus, kad „Pfizer Luxenbourg” Lietuvos filialas irgi priklauso amerikiečiams, tačiau tai jiems nesutrukdė manipuliuoti mūsų šalies mokesčių mokėtojų pinigais, A. Juškevičienė atsakė, kad negali nieko šiuo klausimu pasakyti, nes esą nežinanti, „ar tikrai taip buvo”.

REKLAMA

Kur kas kalbesnis buvo „AstraZeneca” generalinis direktorius Saulius Šabūnas. Jis neslėpė, kad panašiai kaip ir „Pfizer Luxenbourg”, S. Šabūno vadovaujama bendrovė irgi buvo papuolusi į VMI pareigūnų nagus. Tačiau esą sėkmingai išsisuko. “Taip, buvo darytas tyrimas. Jį atliko teisinės institucijos, vyko teismai. Ir jie nusprendė, kad „AstraZeneca” yra sąžininga mokesčių mokėtoja”, – tvirtino S. Šabūnas.

REKLAMA

Jis neatmetė, kad „Pfizer Luxenbourg” su mokesčių inspektoriais turi problemų todėl, kad jų statusas kitoks nei „AstraZeneca”. “Mes esame uždaroji akcinė bendrovė, o jie – filialas. Gal būdami tokie jie ir pamanė, kad nebūtina mokėti mokesčių už rinkoje realizuotus vaistus”, – spėliojo pašnekovas.

Galimas daiktas, gražindamas situaciją S. Šabūnas melavo. Vakar „Respublika” gavo neoficialios informacijos, kad po LVAT sprendimo gali būti patuštintos ir „AstraZeneca” kišenės. VMI irgi patvirtino, kad ši bendrovė figūruoja tarp tų, kurios sukėlė daugiausia įtarimų.

Vidmantas Užusienis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų