Vilniaus miesto 3-asis apylinkės teismas penktadienį baigė nagrinėti finansų ministro Zigmanto Balčyčio sūnaus Donato Balčyčio ir dar kartu su juo teistų trijų kaltinamųjų bylą.
Paskutiniame posėdyje paskutinis žodis buvo suteiktas vienam kaltinamųjų - Pauliui Kairiui. Po pasisakymo trijų teisėjų kolegija išejo į pasitarimų kambarį priimti nuosprendžio.
Nuosprendį ketinama skelbti pirmadienio pavakarę - 16 valandą.
Prezidentas Valdas Adamkus už užsiminęs, kad finansų ministras gali prarasti portfelį, jeigu bus įrodyta jo sūnaus kaltė.
Generalinė prokuratūra prašo teismo pripažinti ministro sūnų kaltu dėl oficialių dokumentų suklastojimo ir piktnaudžiavimo tarnyba.
25 metų D.Balčyčiui siūloma skirti 10 tūkstančių baudą ir atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje 4 metus.
Tup tarpu kaltinamojo gynėjas prašo teismo išteisinti D.Balčytį.
Ministro sūnus įtariamas nusikaltęs, kai dirbo Lietuvos verslo paramos agentūroje projektų vertintoju.
Teisėsaugos pareigūnai iškėlė bylą dėl Lietuvos verslo paramos agentūroje suklastotų bendrovės "Panevėžio melioracija" paraiškos Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramai gauti vertinimo dokumentų.
Bylos duomenimis, buvo pakeisti projekto vertinimo balai - iš pradžių paraiška buvo įvertinta 62 balais, vėliau pakeitus ir suklastojus dokumentus, vertinimo balai padidinti iki 65.
Ministro sūnus tikina, kad jis tiesiog taisė savo klaidą, norėjo išvengti galimos nuobaudos ir nemano, kad padarė kažką neteisėto. Tačiau pareigūnai sako, kad jis veikė buvusių savo bendradarbių prašymu.
D.Balčytis savo kaltės niekada neprisipažino ir, pasak prokuratūros, iš viso pateikė 4 įvykio versijas.
Pasak bylą tyrusio Generalinės prokuratūros prokuroro Lino Belevičiaus, 2006-ųjų birželį ir dar po mėnesio kategoriškai neigė kaip nors susijęs su "Panevėžio melioracijos" byla.
"Tik rugsėjo 5 dieną, kai jau parodymus davė kiti bylos kaltinamieji, D.Balčytis žinodamas, kokie tie parodymai yra, pateikė naują versiją, priderindamas ją prie kitų kaltinamųjų parodymų", - sakė bylą tyręs ir kaltinamą joje palaikęs prokuroras L.Belevičius.
"Balčyčio parodymais negalima tikėti apskritai", - mano prokuroras, pridūręs, kad taip kaitalioti parodymus yra nesolidu.
Bylos duomenimis, pernai sausį kartu su D.Balčyčiu dirbę Tomas Ulinauskas ir Mindaugas Vilčinskas atvyko į Lietuvos verslo paramos agentūros patalpas Vilniuje, Gedimino prospekte, ir sekretoriaus kabinete sukeitė dokumentus. T.Ulinauskas tuo metu jau buvo išėjęs dirbti iš agentūros į kitą darbą.
Tuo metu atostogose buvęs D.Balčytis dokumente sukeitime nedalyvavo, tačiau jis laukė šalia pastato.
Prokuratūros kaltinime rašoma, kad dokumentai buvo keičiami nenustatytų asmenų prašymu.
"Panevėžio melioracijoje" dirbo su T.Ulinausko draugu Nerijumi Žagūniu susiję artimieji.
Kaltais prokuratūra siūlo pripažinti ir kitus bylos kaltinamuosius - T.Ulinauskui prašoma skirti 7 tūkstančių 500 litų baudą, M.Vilčinskui - 5 tūkstančių litų baudą ir atimti teisę 2 metus dirbti valstybės tarnyboje. P.Kairiui prašoma skirti 8 tūkstančių 750 litų baudą.
Byloje yra M.Vilčinsko per apklausą ikiteisminio tyrimo metu duoti parodymai, kad T.Ulinauskas siūlęs 0,5 proc. nuo finansinės paramos, jei tik ji būtų gauta.
Viešoji įstaiga Lietuvos verslo paramos agentūra yra Ūkio ministerijos įsteigta pelno nesiekianti institucija, administruojanti ES paramos ir bendrojo finansavimo lėšas.
Kaip įgyvendinančioji institucija ES paramos administravimo struktūroje Lietuvoje, pagal Ūkio ministerijos jai priskirtas funkcijas, agentūra tiesiogiai administruoja paramą Lietuvos pramonės ir verslo plėtrai, gaunamą iš ES struktūrinių fondų. Be to, pagal bendradarbiavimo sutartis, nustatyta tvarka agentūra gali administruoti kitas Europos Sąjungos ir valstybės paramos lėšas.
Pasak prokuroro L.Belevičiaus, toks nusikaltimas, gali pakirsti pasitikėjimą Lietuvos valstybe, galinčia skaidriai paskirstyti ir įsisavinti lėšas, šalis gali susilaukti sankcijų iš ES.