Alma MOSTEIKAITĖ
Nuo šių metų sausio vidurio Alytuje, Nemuno pakrantėje esančioje Tilto gatvėje, buvo rekonstruojama senoji miesto pirtis. Asociacija Dzūkų krašto menų inkubatorius, vadovaujama miesto tarybos nario, tvarkiečių atstovo Jono Balčiaus, gavusi europinių fondų paramą čia rengia Menų pirtį. Pastaruoju metu statybos sustojo, nes priimti inkubatoriui nepalankūs teismų sprendimai.
Kadangi inkubatoriaus pasirašyta sutartis dėl Menų pirties įrengimo Tilto g. 2 teismų pripažinta negaliojančia, pastaruoju metu čia statybos nevyksta. Zitos Stankevičienės nuotr.Vilniaus statybų bendrovė nenusileido
Praėjusių metų pabaigoje Ūkio ministerija skyrė europinių fondų paramą Dzūkų krašto menų inkubatoriaus projektui senojoje miesto pirtyje Tilto g. 2 įrengti Menų pirtį. Projektas finansuotas iki 7 mln. 500 tūkst. 900 litų. Iš šios sumos beveik pusšešto milijono litų sudaro europinės lėšos, per 2 mln. litų – tikslinės nacionalinio biudžeto lėšos, skirtos projektui įgyvendinti. Bendra projekto vertė – 7 mln. 900 tūkst. 900 litų. 400 tūkst. litų turi prisidėti pats Dzūkų krašto menų inkubatorius.
Šiemečio sausio viduryje po inkubatoriaus įvykdytų viešųjų pirkimų procedūrų Menų pirtį Nemuno pakrantėje pradėjo rengti konkurso nugalėtoja – statybų bendrovė „Alytaus rentiniai“.
Inkubatorius konkurse vertino dviejų statybos įmonių pateiktus pasiūlymus. Be konkurso nugalėtoja pripažintos minėtos miesto įmonės, dar ir Vilniaus statybų bendrovė „Irdaiva“.
Pastaroji, įsitikinusi, kad statybos darbus perkančioji organizacija, leidusi minimalių kvalifikacijos reikalavimų neatitinkančiam tiekėjui dalyvauti konkurse ir pasiūlymą pripažinusi laimėtoju, pažeidė viešųjų pirkimų principus, įtvirtintus Viešųjų pirkimų įstatyme. „Irdaiva“ iš karto po konkurso Dzūkų krašto menų inkubatoriui parašytoje pretenzijoje dėl laimėtojo pripažinimo išdėstė, kad „Alytaus rentinių“ konkursui pateikti sertifikatai apima tik dalį perkamų statybos darbų – bendruosius darbus, tačiau sertifikatais nepatvirtina atliktinų specialiųjų darbų – šildymo, elektros, vėdinimo, vandentiekio, nuotekų sistemų, žaibosaugos, priešgaisrinės signalizacijos, stebėjimo kamerų įrengimo.
Vilniaus bendrovė pretenzijoje inkubatoriui pareiškė, jog laimėtojas yra pripažintas neteisėtai ir su juo sudaryta sutartis – niekinė bei negaliojanti.
Tačiau Dzūkų krašto menų inkubatorius į „Irdaivos“ raštus nereagavo. Tuomet Vilniaus statybų bendrovė su ieškiniu kreipėsi į Kauno apygardos teismą. Šis ieškinį atmetė kaip nepagrįstą, nes „Alytaus rentiniai“ savo pasiūlyme konkursui nurodė, jog specialiesiems darbams objekte atlikti pasitelks subrangovus, turinčius reikalingus sertifikatus. Tad Viešųjų pirkimų įstatymas yra nepažeistas, ir inkubatoriaus sudaryta darbų sutartis su konkurso nugalėtoja negali būti pripažinta negaliojančia.
Bylinėtasi iki Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
„Irdaiva“ jai nepalankų Kauno apygardos teismo sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Šio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija panaikino Kauno teismo sprendimą ir priėmė naują. Patenkinant Vilniaus bendrovės ieškinį buvo panaikintas Dzūkų krašto menų inkubatoriaus sprendimas „Alytaus rentinius“ pripažinti Menų pirties įrengimo darbų konkurso laimėtoju, o su šia bendrove sudarytą statybos darbų sutartį – negaliojančia.
Apeliacinis teismas, priimdamas sprendimą, konstatavo, kad pagal objekto techninį projektą, arba techninę užduotį, pirkimo objektą sudarė bendrieji ir specialieji statybos darbai, todėl konkurso laimėtojas turi turėti sertifikatus visiems perkamiems darbams. Byloje įrodyta ir „Alytaus rentiniai“ neginčijo, kad nepateikė sertifikato, patvirtinančio, jog yra įsidiegę reikalaujamus standartus ne tik perkamiems bendriesiems, bet ir specialiesiems statybos darbams.
Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vertindama konkurso laimėtojo nurodymą, kad vykdydama sutartį specialiesiems darbams atlikti pasitelks subrangovus, pažymėjo, – byloje nėra ginčo dėl imamų subrangovų atitikties konkurso sąlygoms, nors šie net ir nepateikė įrodymų apie atitiktį ginčijamiems reikalavimams.
Todėl teisėjų kolegija padarė išvadą, kad Dzūkų krašto menų inkubatorius nevienodai, neobjektyviai taikė konkurso sąlygų reikalavimus jo dalyviams, nepagrįstą prioritetą suteikė šių sąlygų neatitinkančiam būsimam rangovui, taip pažeisti Viešųjų pirkimų įstatyme reglamentuoti skaidrumo, lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principai.
Inkubatorius nesusitaikė su Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu ir jį apskundė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Priverstas vykdyti naujas pirkimų procedūras
Šalies Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinę ir neskundžiamą nutartį šioje byloje iš esmės palikdamas galioti Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą. Iš Dzūkų krašto menų inkubatoriaus „Irdaivos“ naudai priteista 2 tūkst. litų jos sumokėto žyminio mokesčio, kuris buvo reikalingas mokėti nagrinėjant bylą.
Kadangi inkubatoriaus pasirašyta sutartis dėl Menų pirties įrengimo Tilto g. 2 teismų pripažinta negaliojančia, pastaruoju metu čia statybos nevyksta.
Inkubatoriaus pirmininko J.Balčiaus teigimu, dabar yra vykdomos naujos statybos darbų pirkimų procedūros, iki šiol padaryta apie 30 proc. projekte numatytų darbų.
Vadovaujantis šios asociacijos pasirašyta sutartimi dėl projekto įvykdymo gavus europinę paramą, darbai turi būti baigti iki ateinančių metų spalio. Į klausimą, ar naujos statybos darbų pirkimo procedūros nesutrukdys laiku įrengti objekto, J.Balčius atsakė: „Ne, nesutrukdys.“
Pastato projekto sprendiniai dar nepakeisti
Prasidėjus pastato Tilto g. 2 rekonstrukcijai, kovo viduryje Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Alytaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius užfiksavo pažeidimų šio statinio projekte. Pagal šios teritorijos detalųjį planą statinių aukštų skaičius turi būti ne didesnis kaip trys. Minėto statinio projekto bendrųjų duomenų lentelėje nurodyta, kad rekonstruojamas pastatas yra trijų aukštų su mansarda. Tačiau iš pastato aukštų planų, pjūvių ir pastato fasado brėžinių matyti, kad jis suprojektuotas keturių aukštų.
Tiksliau, statomas priestatas suprojektuotas keturių aukštų, o pertvarkomos esamos pastato dalies nurodyti trys aukštai su mansarda. Planuojama statyti mansarda neatitinka šio statinio apibrėžimo.
Valstybiniai statybų inspektoriai iš Dzūkų krašto menų inkubatoriaus vadovo J.Balčiaus pareikalavo pakeisti pastato projekto sprendinius, kad jie atitiktų teritorijos detalųjį planą. Tai turi būti padaryta iki rugsėjo vidurio.
Pagal projektą pastate Tilto g. 2 numatoma įrengti patalpas medijų meno atstovams, juvelyrams, keramikams, dailininkams, filmavimo studija, interaktyvaus meno, filmų peržiūros salės, konferencijų kambariai, administracinės ir techninės patalpos. Menų inkubatorius turėtų būti aprūpintas nauja mokymo įranga, čia įsikūrusiems menininkams planuojama siūlyti ir kitas paslaugas – verslo planų rengimą, pagalbą juos realizuojant, mokymus, renginių organizavimą, produkcijos pristatymą, pagalbą ją parduodant.
Tarp asociacijos Dzūkų krašto menų inkubatoriaus steigėjų yra ne tik J.Balčius, bet ir kitas Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys liberalas, Dailiųjų amatų mokyklos direktorius Arvydas Švirmickas, Alytuje advokatų kontorą turintis Vilius Putkis, pastatą Tilto g. 2 valdanti bendrovė „Maji“, kuriai vadovauja tas pats J.Balčius.